اخبار > به ديدن نمايشگاهي از جنس طبيعت‌ بياييد


به ديدن نمايشگاهي از جنس طبيعت‌ بياييد

 

موزه هنرهاي معاصر فلسطين، عصر يكشنبه، دوم آبان، ميزبان نمايشگاهي از آثار حجمي محمود رفعتي، هنرمند سيرجاني شد.

 موزه هنرهاي معاصر فلسطين، عصر يكشنبه، دوم آبان، ميزبان نمايشگاهي از آثار حجمي محمود رفعتي، هنرمند سيرجاني شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، مجسمه‌هاي محمود رفعتي، عصر يكشنبه، دوم آبان در موزه هنرهاي معاصر فلسطين به نمايش درآمد كه با استقبال خوبي از سوي دوست‌داران هنر مواجه شد. نمايشگاهي ديدني كه توانسته پيوند طبيعت و هنر را به زباني خاص بازگو نمايد. اين هنرمند خلاق از ريشه‌ها و شاخه‌هاي خشك شده درختان تابلوها و مجسمه‌هايي خلق كرده كه مخاطب را براي كشف مفاهيم و معاني دروني خود ترغيب مي‌كند.

محمود رفعتي شهريور ماه 1335 در شهرستان سيرجان متولد شده‌است. او به صورت حرفه‌اي عكاسي مي‌كرده و نخستين نمايشگاه عكسش را با عنوان «يادگارهاي سنگ و خاك» در سال 1371 برگزار كرده‌است. وي در اين باره مي‌گويد: من عاشق هنر و طبيعت‌ هستم، آثارم را با عشق خلق مي‌كنم و بيشتر به دنبال بروز احساسات خودم هستم. ابتدا كارم را با عكاسي به صورت حرفه‌اي آغاز كردم و نمايشگاه‌هاي متعددي برگزار مي‌كردم، اما در هنگام عكاسي از طبيعت به درختان خشك شده و شاخه‌هايي برخورد كردم كه هر كدام برايم پيام و روايتي خاص داشت. آنها را از دل طبيعت جمع آوري مي‌كردم و كار را با چوب آغاز كردم.


او آثارش را نام‌گذاري نكرده، علاقه‌مند هم نيست كه كارهايش را روايت كند و در اين‌باره مي‌گويد. من در سبك سورئال كار مي‌كنم سبكي فراتر از واقعيت، آنچه پروردگار آفريده و من بايد آن را كشف نمايم. هر كس روايت خودش را دارد، من دوست ندارم آنچه در خيالم به تصوير درآمده به ديگران القاء كنم، بلكه علاقه‌مندم تا مخاطبين من بتوانند خودشان تصوير ذهني از آثارم داشته باشند.

در ميان آثار رفعتي به تابلوهايي برخورد مي‌كنيد كه ريشه‌هاي درختان كهن به گونه‌اي خاص از ميان آن برآمده، و گاه تلفيقي از سنگ‌هاي زينتي، سكه‌هاي دوران پهلوي دوم، تكه‌ پارچه‌هاي قديمي كه دخيل بسته‌ مي‌شدند يا سفال‌هاي شكسته در آن به كار برده ‌شده‌اند؛ او در اين‌باره مي‌گويد: سرزمين كهن من و شهر قديمي و تاريخي سيرجان مالامال از عناصر طبيعي و آثاري با قدمت است. من هيچگاه درختي را تخريب نكردم يا اثري را از بين نبردم؛ بلكه آن‌ها را از دل طبيعت جمع‌آوري كردم، سفال‌هاي قديمي كه شكسته شده، ريشه‌ها و تنه‌هاي خشك شده درختان و مواردي از اين دست، دستمايه آثارم هستند.

شايد اين مصداق كه آنچه از دل برآيد لاجرم بر دل نشيند، شامل نمايشگاه مجسمه‌هاي رفعتي است، زيرا در هنگام گفتگو مطمئن مي‌شويد كه آنچه را با عشق خلق كرده، مي‌‌خواهد با ديگران سهيم شود و زبان بيانش، حجم‌ها و آثاري است كه به چندبار ديدنش مي‌ارزد.


اين نمايشگاه تا 16 آبان در موزه هنرهاي معاصر فلسطين وابسته به فرهنگستان هنر ميزبان نگاه گرم دوست‌داران هنر است كه در میدان فلسطین، خیابان طالقانی، خیابان شهید برادران مظفر، تقاطع بزرگمهر، شماره 74، واقع شده‌است. علاقه‌مندان مي‌توانند از شنبه تا چهارشنبه به جز روزهاي تعطيل عمومي، از ساعت 10 تا 18 و روزهاي پنجشنبه 10 تا 15 از اين نمايشگاه بازديد نمايند.

 

براي اطلاع از اخبار فرهنگستان هنر به كانال ما در تلگرام بپيونديد: https://telegram.me/artacademy

 

 

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٣ آبان ١٣٩٥ - ١١:٥١ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج