اخبار > کارگاه چاپ دستی در «صبا»؛ احیای یک سنت هنری با نگاهی نو


کارگاه چاپ دستی در «صبا»؛ احیای یک سنت هنری با نگاهی نو

 

برگزاری کارگاه آموزشی چاپ دستی (عیدی‌سازی) هم‌زمان با روزهایی که «صبا» میزبان بزرگ‌ترین رخداد هنری سالانه ایران (جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر) است، ظرفیت‌های هنری پرسابقه در ایران را به نمایش گذاشته است.

برگزاری کارگاه آموزشی چاپ دستی (عیدی‌سازی) هم‌زمان با روزهایی که «صبا» میزبان بزرگ‌ترین رخداد هنری سالانه ایران (جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر) است، ظرفیت‌های هنری پرسابقه در ایران را به نمایش گذاشته است.

به گزارش روابط‌عمومی مؤسسه صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، این کارگاه آموزشی که هم‌زمان با برپایی سیزدهمین «جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر» برگزار می‌شود، علاقه‌مندان بسیاری را به صبا کشانده است. به گفته احمد وکیلی، نقاش صاحب‌نام ایرانی، «کارگاه چاپ دستی» روزآمدسازی قابلیت‌ها و ظرفیت‌های هنری ریشه‌دار در تاریخ ماست و نگاه‌هایی نو و زیبایی‌شناسانه برای نسل جوان به همراه دارد.

وکیلی در این گفت‌وگو ضمن تأکید بر پشتوانه تاریخی این هنر در آگاهی‌بخشی و سواد رسانه‌ای مردم، از آغاز به کار صنعت چاپ، جایگاه آن در شکل‌گیری تاریخ مطبوعات ایران، نقش آن در جنبش عظیم مشروطه و سپس حضور آن در هنر تجسمی ما تا امروز، اظهار کرد: استقبال وسیع و گسترده هنرجویان، دانشجویان و هنرمندان جوان از این کارگاه در روزهای اخیر و در این چند سال که من این کارگاه‌ها را برگزار می‌کنم، نشان از آن دارد که چاپ دستی می‌تواند گذشته را به آینده هنر ما پیوند بزند و بسیاری از ایده‌های جذاب، نگاه‌های نو و ابداعی را پوشش دهد. اگر مشکل کرونا نبود، جمعیت علاقه‌مند بیشتری در اینجا حاضر می‌شد.

این هنرمند یادآور شد: هنر و صنعت چاپ دستی ما نشان داده که با رویکردی جدید و خلاق می‌تواند به‌عنوان هنری معاصر مطرح شود و از آن‌رو که هم ظرفیت‌های مفهومی و محتوای عظیمی دارد و هم هنری فراگیر و برای همه مردم است و هم ویژگی‌های زیبایی‌شناسانه آن قابل ارتقا و احیا است، می‌تواند جایگاهی نو برای خود تعریف کند.

کارگاه آموزشی چاپ دستی (عیدی‌سازی) که از آغاز سیزدهمین «جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر» در حال برگزاری است، تا 30 بهمن 1399، در نگارخانه خیال شرقی، میزبان علاقه‌مندانی است که می‌خواهند هنری بااصالت و پرسابقه را آینه ایده‌ها و ابتکارهای تازه خود کنند. 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٩ - ١٥:٠٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج