اخبار > صبا میزبان روایت تصویری «ایران بین دو انقلاب» شد


صبا میزبان روایت تصویری «ایران بین دو انقلاب» شد

 

نمایشگاه عکس «ایران بین دو انقلاب» با ارائه روایتی تصویری از مشروطه تا انقلاب اسلامی، در مؤسسه فرهنگی‌هنری صبا گشایش یافت.

نمایشگاه عکس «ایران بین دو انقلاب» با ارائه روایتی تصویری از مشروطه تا انقلاب اسلامی، در مؤسسه فرهنگی‌هنری صبا گشایش یافت.
به گزارش روابط‌عمومی مؤسسه فرهنگی‌هنری صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، در این نمایشگاه که ساعت 17 عصر روز یکشنبه 13 بهمن 1398، طی آیینی ویژه در تالار ایرانِ فرهنگستان هنر گشایش یافت، ضمن رونمایی از هزاران سند و دفاتر املاک و اسناد مربوط به زمین‌خواری پهلوی اول در دو دهه آغازین قرن حاضر، صدها سند تصویری و تاریخی از مبارزات ضداستعماری ـ ضداستبدادی ملت ایران طی نزدیک به یکصد سال، از مشروطه تا انقلاب اسلامی، در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت.
نمایشگاه «ایران بین دو انقلاب» که با همکاری مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر و بنیاد مستضعفان برگزار می‌شود، شامل تصاویری منحصربه‌فرد است که برای اولین بار به نمایش گذاشته شده و سیری از تحولات تاریخ معاصر را ارائه می‌دهد.
در نمایشگاه «ایران بین دو انقلاب»، با حضور پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان؛ علیرضا اسماعیلی، سرپرست فرهنگستان هنر؛ دکتر موسی حقانی، رئیس موسسه مطالعاتی تاریخ معاصر، محمدرضا حسینخانی، رئیس مؤسسه فرهنگی‌هنری صبا؛ محمدرضا طالقانی، فرزند ارشد مجاهد فقید آیت‌الله طالقانی؛ و شمار بسیاری از چهره‌های فرهنگی کشور، هزاران سند زمین‌خواری پهلوی اول و غصب املاک و اموال مردم در نقاط مختلف ایران، برای نخستین بار رونمایی شد.
در آیین گشایش این نمایشگاه ابتدا موسی حقانی، پژوهشگر و صاحب‌نظر تاریخ ایران و رئیس مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر، طی سخنانی با برشمردن رفتارشناسی رضاخان و حکومت او در طی 16 سال سلطنت و 20 سال زمام‌داری مطلقه، به نقد سیاست‌های پهلوی اول پرداخت و از شناسایی 38هزار برگ شکایت‌های مردم از رضاشاه خبر داد و آن را نشان‌دهنده نبودِ امنیت اقتصادی و حقوقی مردم عنوان کرد.
حقانی گفت: اداره املاک اختصاصی، مافوق شهربانی و استانداری و همه نهادهای دیگر بود و هیچ حد و مرزی در غارت اموال مردم نمی‌شناخت. ثروت رضاخان در هنگامی که از ایران رفت 68میلیون تومان (معادل 45میلیون دلار آن زمان) و سپرده‌گذاری خارجی او در بانک‌های انگلستان و آمریکا بالغ بر 500میلیون دلار بود.
در ادامه پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان، در سخنانی با تفسیر آیاتی چند از سوره مبارکه فجر، به مشخصه‌های فرعونیت در قرآن اشاره کرد و آن را با حاکمان پهلوی تطبیق داد و گفت: اشتهای سیری‌ناپذیر فرعونیان طبق گفته قرآن مشابه همان است که در غارتگری‌های خاندان پهلوی دیدیم که بی‌وقفه و بی‌امان غارت و تصاحب می‌کردند.
او از دیدار خود با مقام معظم رهبری و دستور ایشان به شناسایی صاحبان اصلی املاک و اموال غصب‌شده توسط سرسلسله پهلوی و احقاق حق و اعاده مالکیت آنان پس از هشتاد سال خبر داد و گفت: این یکی از برکات انقلاب ما و یادگاری ماندگار و تاریخی است که نشان از اهمیت و اولویت حقوق مردم در نظام ما و در نگاه رهبری معظم دارد.
یادآور می‌شود نگارخانه خیال مؤسسه فرهنگی‌هنری صبا با نمایشگاه «ایران بین دو انقلاب» تا 21 بهمن 1398، میزبان علاقه‌مندان روایت‌های تصویری از تاریخ معاصر ایران خواهد بود.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ١٥ بهمن ١٣٩٨ - ١٣:٣٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج