اخبار > نمايشگاه عكس هفته فرهنگي جمهوري آذربايجان در فرهنگستان هنر افتتاح شد


نمايشگاه عكس هفته فرهنگي جمهوري آذربايجان در فرهنگستان هنر افتتاح شد

 

نمايشگاه عكس هفته فرهنگي جمهوري آذربايجان در تهران صبح امروز با حضور «محمدعلي معلم‌دامغاني» رئيس فرهنگستان هنر، ابوالفضل قارايُف وزير فرهنگ و گردشگري جمهوي آذربايجان، «بنياد حسين‌اُف» سفير جمهوري آذربايجان در ايران و هيئت فرهنگي همراه افتتاح شد.

 نمايشگاه عكس هفته فرهنگي جمهوري آذربايجان در تهران صبح امروز با حضور «محمدعلي معلم‌دامغاني» رئيس فرهنگستان هنر، ابوالفضل قارايُف وزير فرهنگ و گردشگري جمهوي آذربايجان، «بنياد حسين‌اُف» سفير جمهوري آذربايجان در ايران و هيئت فرهنگي همراه افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، پيش از مراسم افتتاحيه نمايشگاه عكسي كه در موسسه فرهنگي هنري صبا به مناسبت هفته فرهنگي جمهوري آذربايجان در ايران برگزار شود، ملاقاتي ميان رئيس فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي ايران و سفير جمهوري آذربايجان در ايران و هيئت همراه در تالار آيينه اين مؤسسه صورت گرفت. در اين ديدار رئيس فرهنگستان هنر با اشاره به اشتراكات ديرينه‌اي كه ميان دو كشور وجود دارد، برگزاري هفته فرهنگي در ايران را سرآغازي براي گسترش هرچه بيشتر روابط فرهنگي و هنري دانست و گفت: ما اميدواريم كه برگزاري نمايشگاه عكس و هفته فرهنگي جمهوري آذربايجان در ايران سرآغازي براي گسترش روابط بيشتر ميان فرهنگستان هنر ايران و فرهنگستان جمهوري آذربايجان باشد.

وي به دانسته‌هاي فرهنگي و هنري كه از كشور آذربايجان در ايران وجود دارد، اشاره كرد و افزود: دانش ما از گذشته‌هاي دور نسبت به موسيقي فراگير و زنده آذربايجان بسيار زياد است، اما نسبت به اخباري كه از هنرهاي معاصر آن كشور وجود دارد، مانند نقاشي، شعر و هنرهاي تجسمي و ... تقريباً بي‌اطلاع هستيم و اميدواريم با گسترش اين روابط بتوانيم اطلاعات بيشتري از هنرهاي آذربايجان داشته باشيم.

علي معلم درباره فعاليت‌هاي فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي ايران خاطر نشان كرد: اين فرهنگستان يكي از اصلي‌ترين نهادهاي كشور محسوب مي‌شود كه فعاليت‌هاي پژوهشي بنيادين فرهنگي و هنري در زمينه هنرهايي چون نقاشي، موسيقي، نمايشي، شعر، سينما و ادبيات دارد و اميدواريم بتوانيم در همه اين زمينه‌ها فعاليت‌هاي بيشتري داشته باشيم.

سپس ابوالفضل قارايُف وزير فرهنگ و گردشگري جمهوي آذربايجان ضمن ابراز خرسندي از برگزاري اين هفته فرهنگي در جمهوري اسلامي ايران اظهار داشت: در گذشته معماران توانايي از كشور ايران به كشور ما دعوت مي‌شدند كه بناهاي تاريخي كه به آن رجوع مي‌كنيم حاصل ذوق و قريحه و خلاقيت منحصر به فرد آنهاست.

وي به جشنواره‌هايي كه در كشور جمهوري آذربايجان برگزار مي‌شود، اشاره كرد و افزود: در بسياري از جشنواره‌هايي كه در كشور آذربايجان برگزار مي‌شود، جمهوري اسلامي ايران نيز شركت دارد و مردم من با هنرهاي ايراني آشنا مي‌شوند و اميدواريم با برگزاري اين هفته فرهنگي خصوصاً نمايشگاه عكسي كه امروز افتتاح مي‌شود، بتوانيم بر گسترش اين روابط بيافزاييم و مردم ايران با كشور من بيشتر آشنا شوند.

پس از اين ديدار، نمايشگاه عكس هفته فرهنگي جمهوري آذربايجان كه شامل 250 عکس كه نمايشي از دورنمای تاریخ، فرهنگ، اقلیم و زندگی را در این سرزمین کهن است، گشايش يافت. موضوع تمامی این تصاویر، جاذبه‌های گردشگری و جلوه‌هایی از حیات فرهنگی، تمدنی، طبیعت و زندگی مردم و نمایی از سنت‌های بومی است که با هدف آشنایی مخاطبان ایرانی با فضای زیست مردم این کشور همسایه و دارای مشترکات و پیوندهای عمیق تاریخی، فرهنگی و زبانی به نمایش گذاشته شد.

این نمایشگاه عکس تا 17 تیرماه در نگارخانه خیال صبا به نشاني ورودی غربی: خیابان ولی عصر(عج)، خیابان طالقانی، خیابان شهید برادران مظفر، شماره 125 يا ورودی شرقی: خیابان ولی عصر(عج)، نرسیده به خیابان طالقانی، شماره پذیرای تمامی علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان خواهد بود.

مراسم افتتاحيه هفته فرهنگي جمهوري آذربايجان عصر امروز سه‌شنبه 13 تيرماه در تالار وحدت برگزار مي‌شود.

 

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ١٣ تير ١٣٩٦ - ١٢:٥٨ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج