اخبار > پروژه پرنده‌هاي كاغذي در رواق فرهنگستان هنر


پروژه پرنده‌هاي كاغذي در رواق فرهنگستان هنر

 

با طراحي پرفورمنس هنر اجرا "پرنده‌هاي كاغذي" در رواق فرهنگستان هنر، ياد استاد حسن حاضر‌مشار هنرمند خودآموخته گرامي داشته‌شد.

با طراحي پرفورمنس هنر اجرا "پرنده‌هاي كاغذي" در رواق فرهنگستان هنر، ياد استاد حسن حاضر‌مشار هنرمند خودآموخته گرامي داشته‌شد.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی هنری صبا وابسته به فرهنگستان هنر، در دومین سال پرواز "حسن حاضر‌مشار"، هنرمند خودآموخته‌ای که حضور و همت بی وقفه اش در گوشه ای از محوطه صبا، الهام بخش بسیاری از جوانان هنرجوی علاقه‌مند بود، پرنده های کاغذی، یاد و خاطره او را از رواق هنر به آسمان بردند.

این بزرگداشت و پرفورمنس با تلاش و ایده " الهام پویان" و شماری از هنرجویان زنده یاد "حاضر مشار" عصر روز سه‌شنبه 12 بهمن ماه برگزار شد.

این برنامه شامل ساخت نود پرنده کاغذی به شیوه " اوریگامی" -به یاد نود سال زیستن پرنده‌وار و مهرآفرین حاضرمشار در این جهان - توسط هنرجویان و رهگذران و عموم مردم علاقه‌مند بود. در این میان "خسرو فائض"، هنرمند نقاش و مجسمه سازی که در دو سال آخر حیات حاضر‌مشار، در کنار او فعالیت داشت و به خلق اثر می پرداخت نیز در قسمتی از رواق، شیوه کار این هنرمند فقید را با ساختن مجسمه هایی برای حاضران بازآفرینی می‌كرد.

روشن کردن نود شمع به نشان نود سال هنر روشني‌بخش این هنرمند، از ديگر برنامه های این آيین حضور و همدلی بود که حاضران، شمعها را دور تا دور محوطه و بر بال پرنده‌های کاغذی رها شده در آب‌نمای رواق، روشن کردند. در گوشه‌ای دیگر، نماهنگی که روایتگر زندگی و فعالیت هنری حاضرمشار و تصاویری از شعرخوانی او بود برای حاضران پخش شد. از دیگر ویژگی‌های این مراسم، نمایش آخرین تندیس ساخته دست هنرمند در آخرین روزهای زندگی‌اش بود که با مرگ او نیمه تمام مانده است. پیکره انسانی از تبار فرشته‌های بالداری که یادآور معصومیت نگاه اين هنرمند به این جهان و به انسان معاصر بود.

پایان بخش این یادمان صمیمی، نصب و آويختن پرنده‌های کاغذی ساخته‌شده توسط حاضران در محوطه رواق هنر بود که در روزهای بعد به وسيله رهگذران حذف شده و بتدریج میان مردم پخش خواهد‌شد. بدین ترتیب، ایده دیگری که "حذف تدریجی" و سپس "ماندگار شدن" این پرنده های نمادین است، تحقق خواهد یافت. گفتنی است قسمت تکمیلی این برنامه امروز چهارشنبه انجام خواهد‌شد.

 

براي اطلاع از اخبار فرهنگستان هنر به كانال ما در تلگرام بپيونديد: https://telegram.me/artacademy

 

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ١٦ بهمن ١٣٩٥ - ١٢:٥٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج