اخبار > «سرّ ني»؛ روايتگر خوشنويسي هاي قرآني «استاد نوح سرشت»


موسسه صبا برگزار مي كند:
«سرّ ني»؛ روايتگر خوشنويسي هاي قرآني «استاد نوح سرشت»

 

موسسه فرهنگي هنري صبا با گشايش نمايشگاه خوشنويسي «سِرّ ني» از جلوه هاي كلام وحي به روايت و كتابت يكي از ناموران اين هنر در ايران پرده برمي دارد.

موسسه فرهنگي هنري صبا با گشايش نمايشگاه خوشنويسي «سِرّ ني» از جلوه هاي كلام وحي به روايت و كتابت يكي از ناموران اين هنر در ايران پرده برمي دارد.
به گزارش روابط عمومي موسسه فرهنگي هنري صبا وابسته به فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي ايران، «سرّ ني» كه روز دوشنبه 24 خرداد ساعت 11 صبح در نگارخانه خيال اين مجموعه با حضور عموم علاقه مندان گشايش مي يابد حاصل فعاليت هاي ده ساله اين هنرمند صاحب شيوه که با ارائه بيش از هفتاد اثر در قالب نستعليق و در گرايش هاي متنوعي از كتيبه،‌ كتابت و چليپا به نمايش مي گذارد.
آثار اين مجموعه به مضامين قرآني و آيات وحي و سپس اشعار بزرگان سخن در ايران اختصاص دارد. يكي از وي‍‍ژگي هاي مهم اين نمايشگاه عرضه برگ هايي چند از كتابت كامل قرآن كريم به خط نستعليق توسط هنرمند است كه در آينده نزديك با عنوان: «قرآن ثمين» به جامعه هنري و عموم مردم ايران در قالب پروژه اي ملي معرفي خواهد شد. اين قرآن محصول شش سال كار پيوسته اين چهره برجسته خوشنويسي بوده و پس از قرآن كتابت شده توسط مرحوم استاد سيد حسن ميرخاني دومين قرآن كتابت شده كامل به خط نستعليق در ایران به شمار مي رود.
مراسم گشايش «سرّ ني» شاهد رخداد ديگري نيز خواهد بود و آن رونمايي اوراقي از نفيس ترين گنجينه هاي تاريخ يكصدساله خوشنويسي معاصر ايران به خط بزرگاني چون: سيد حسن ميرخاني،‌ سيد حسين ميرخاني،‌ حسن زرين خط،‌ علي اكبر كاوه و استاداني چون: غلامحسين اميرخاني،‌ كيخسرو خروش، مرحوم عبد... فرادي و ... است كه متعلق به مجموعه شخصي هنرمند بوده و براي نخستين بار در معرض ديد علاقه مندان قرار خواهد گرفت.
«منوچهر نوح سرشت» دارنده مدرك دكتراي هنري از وزارت فرهنگ و ارشاد و استادي انجمن خوشنويسان نزديك به سه دهه سابقه تدريس و حضور فعال در نمايشگاه هاي داخلي و بين المللي خوشنويسي را در كارنامه خود دارد. وي هم اكنون از معدود كساني است كه در محضر نام آوراني چون سيد حسن ميرخاني، سيد حسين ميرخاني،‌ زرين خط و علي اكبر كاوه خوشنويسي را آموخته و همين شاگردي ، شيوه او را از بسياري ديگر از استادان و پيشكسوتان امروز متمايز می سازد.
«سرّ ني» در 24 خرداد ماه مبارك رمضان برگزار و تا12 تیر ميزبان عموم دوستداران ظرافت ها و بدايع اين هنر اصيل ايراني خواهد بود.
علاقه مندان جهت حضور در آیین گشایش می‏توانند به نشانی خيابان وليعصر - نرسیده به چهارراه طالقانی - فرهنگستان هنر- رواق هنر - نگارخانه خیال مراجعه نمایند.

براي دريافت اطلاعات بيشتر، اينجــــــا كليك كنيد.

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٥ - ١٥:٤١ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج