اخبار > صبا ميزبان نمايشگاه آثار نگارگري استاد عباس جمالپور مي‌شود


صبا ميزبان نمايشگاه آثار نگارگري استاد عباس جمالپور مي‌شود

 

با رونمایی از کتاب «مهر» استاد عباس جمالپور، نمایشگاه این پیشکسوت نگارگری ایران چهارشنبه 27 آبان در تالار ایران فرهنگستان هنر و نگارخانه خیال موسسه صبا گشایش می یابد.

با رونمایی از کتاب «مهر» استاد عباس جمالپور، نمایشگاه این پیشکسوت نگارگری ایران چهارشنبه 27 آبان در تالار ایران فرهنگستان هنر و نگارخانه خیال موسسه صبا گشایش می یابد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، در این مراسم که چهارشنبه 27 آبان ماه برگزار می شود، ابتدا کتاب مهر (شامل مجموعه آثار استاد عباس جمالپور) نگارگر نام آشنای کشورمان با حضور هنرمندان طراز اول ایران و علاقه مندان رونمایی مي‌شود و سپس نمایشگاه آثار این چهره ماندگار هنری در نگارخانه خیال مجموعه صبا گشایش خواهد یافت.

این نمایشگاه شامل 33 تابلو در ابعاد مختلف با تکنیک های متنوعی از آبرنگ، گواش و ایربراش بوده و دورنمایی از 60 سال فعالیت مستمر این هنرمند در عرصه نگارگری را بهمراه تازه ترین آثار خلق شده طی سال های اخیر جمال پور به نمایش می‌گذارد.

آثار ارائه شده به لحاظ مفهومی عمدتاً با الهام از حکمت و عرفان ایرانی و اسلامی، مفاهیم و مضامین فلسفی و دغدغه های هستی شناختی و ذهنی هنرمند در ابعاد فلسفه وجود و هستی شکل گرفته است. این دغدغه ها و اندیشه های وجودی در کتاب آثار وی نیز نمودی چشمگیر دارد که افزون بر آثار (طرح ها و نگاره ها) شامل مباحثی از جمله: انرژی خلاقه هنر، فلسفه تقارن تکمیلی، جایگاه زن در هستی، نسبت ادبیات با موسیقی و نقاشی و چهار اصل کلیدی در جوهره هنر متعالی و ناب به قلم هنرمند است و انگاره های فکری او را پیش چشم می نهد.

عباس جمالپور که شاگردی استادانی طراز اول چون حسین بهزاد و محمد علی زاویه و نیز همکاری با استاد مصاحب در دایره المعارف فارسی (مصاحب)، مسئولیت آتلیه کتب درسی (پیش از انقلاب)، تهیه اولین نقشه جامع ایران در سازمان جغرافیایی ارتش، ریاست طراحان نیروهای مسلح (در پیش و پس از انقلاب)، تدریس در دانشگاه هنر و صدها سخنرانی در حوزه پژوهش و مبانی نظری و حکمت هنر را در دانشگاه ها، مجامع فرهنگی و نیز در صدا و سیمای جمهوری اسلامی (در سال های اخیر) در کارنامه خود دارد تا کنون نمایشگاه های متعددی در ایران و در نقاط مختلف جهان از جمله: بن، کلن، هامبورگ، نیویورک، شیکاگو و نیز در آسیا داشته و آخرین بار نیز پیش از این در کویت به ارائه آثار خود پرداخته بود.

این موسیقی‌دان، پژوهشگر و پیشکسوت نگارگری که در سال 2011 در شمار 180 هنرمند تأثیرگذار جهان معرفی شده و داوری بیینال ها و جشنواره های هنری کشور و عناوینی چون استاد منتخب دانشگاه های ایران و چهره ماندگار هنری ایران را در دهه اخیر کسب نموده آخرین نمایشگاه خود را در موسسه صبا در راستای ستایش صلح، همزیستی و همدلی و وصول به ذات و معنای یگانگی انسان ها و قهرمان اصلی این مجموعه آثار را زن با همه مکانت و قداست جایگاهش در هستی عنوان نموده است.
نمایشگاه استاد عباس جمال پور در نگارخانه خیال موسسه صبا تا پنجم آذر ماه میعادگاه علاقه مندان و مشتاقان هنر نگارگری ایرانی خواهد بود.

علاقه مندان جهت حضور در آیین گشایش می‏توانند چهارشنبه 27 آبان ماه ساعت 30/14 به نشانی خيابان وليعصر، خيابان طالقاني، خيابان شهيد برادران مظفر، شماره 125 مراجعه نمایند.


 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٢٥ آبان ١٣٩٤ - ١٤:٣٩ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج