اخبار > «بهزاد بزرگی» با «تکیه به گذشته‌های لاجوردی» به صبا می آید


«بهزاد بزرگی» با «تکیه به گذشته‌های لاجوردی» به صبا می آید

 

نمايشگاه «به گذشته‌های لاجوردی تکیه می کنم» مجموعه‌ای از نگارگری، گل و مرغ، تذهیب و نقاشی‏‌های ایرانی بهزاد بزرگی و شاگردانش در موسسه صبا برگزار مي‌شود.

نمايشگاه «به گذشته‌های لاجوردی تکیه می کنم» مجموعه‌ای از نگارگری، گل و مرغ، تذهیب و نقاشی‏‌های ایرانی بهزاد بزرگی و شاگردانش در موسسه صبا برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، نمايشگاه «به گذشته‌های لاجوردی تکیه می کنم» عصر روز دوشنبه 20 مهر ماه در نگارخانه لرزاده و فرشچیان گشایش می‌یابد. اين نمايشگاه شامل 128 اثر از بهزاد بزرگی، هنرمند، مدرس با سابقه نقاشی ایرانی و از برگزیدگان گل و مرغ کشور به همراه 50 اثر برگزیده از شاگردان وی مي‌شود که در تکنیک‌های آبرنگ و گواش، ورق طلا، سوخت روی چرم و پتینه و در قاب‏‌های متنوع نقاشی ایرانی چون تذهیب، گل و مرغ، نگارگری و نیز آثار تلفیقی با نقاشی مکتب اصفهان ارائه شده است.

ویژگی قابل‏ توجه این مجموعه نگاه نوآورانه به فرم‌ها و فضاهای گل و مرغ و رویکرد خلاقه به وسعت‏ بخشی قابلیت‏‌های این هنر است.

«بزرگی» که کار خود را مکاشفه‌ در قصه طولانی بی‏‌مرز و بوم سرزمین خود و درک ماهیت رنگ‏‌ها در بعد تنهایی زمان می‏‌نامد، این مجموعه را بازنمایی نقاشی چند ساله خود در مسیر گشودن راهی برای استفاده از تکنیک‏‌های متنوع و تلفیقی در گل و مرغ و تذهیب مي‌داند كه با نگاه دوباره به ارزش‏‌های زیباشناسانه مکتب‏‌های ایلخانی، سلجوقی و مکتب اصفهان در بستر فهم و دریافتی امروزین معرفی کرده است؛ از جمله در مجموعه‏‌های فیروزه که در این نمایشگاه به چشم می‏‌خورد، جلوه‌هایی از نوع‌‏آوری در گل و مرغ با استفاده از فضاهای فیروزه‌‏ای و لاجوردی مشهود است.

بهزاد بزرگی پیش از این نمایشگاه‏‌های انفرادی متعددی در اکثر نقاط دنیا از سال‏‌های 2000 تا 2004 میلادی از جمله موزه ملی فیلیپین، موزه ملی تایلند، موزه ملی کرملین، دانشگاه هنر تایلند، سازمان فرهنگی هنری کالیفرنیا، گالری سیحون (امریکا)، موزه هنرهای معاصر قطر، گالری دبی، جشنواره تصویرسازی کره و 35 نمایشگاه انفرادی و گروهی در ایران از آثار خود برگزار کرده است. وي کار نقاشی را از 35 سال پیش و با شاگردی در محضر استادانی چون محمد تجویدی و محمدباقر آقامیری آغاز كرد. از این هنرمند تاکنون مجموعه‏‌هایی از جمله نگارگری دیوان حافظ، خیام، باباطاهر، انتشار یافته و مثنوی معنوی را نیز زیر چاپ دارد، همچنين وي در نشریه بین‏‌المللی الانسانیه (چاپ ژنو)، موسسه فرهنگی فیلیپین و کمیته بین‏‌المللی صلیب سرخ نیز با انتشار آثار خود همکاری داشته است.

همزمان با این نمایشگاه آثار دیگری از این هنرمند از جمله 10 تابلو با الهام از فضاهای عارفانه اندیشه و حکمت از مولانا در نمایشگاهی گروهی در فرهنگسرای نیاوران گشایش مي‌يابد.

مراسم افتتاحیه «به گذشته‌‏های لاجوردی تکیه می‏‌کنم» ساعت 16:00 روز دوشنبه 20 مهر ماه در نگارخانه لرزاده و فرشچیان صبا با حضور اهالی هنر و با اجرای گروه موسیقی سنتی برگزار می‏‌شود. علاقه‌مندان مي‌توانند براي حضور در آیین گشایش اين نمايشگاه به نشانی خيابان وليعصر(عج)، خيابان طالقاني، خيابان شهيد برادران مظفر، شماره 125 مراجعه نمایند.

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ١٩ مهر ١٣٩٤ - ١٦:٢٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج