اخبار > ايرنا - نخستین نمایشگاه لباس عاشورایی افتتاح شد


ايرنا - نخستین نمایشگاه لباس عاشورایی افتتاح شد

 

نخستین نمایشگاه لباس عاشورایی عصر امروز با حضور حجت الاسلام نصرالله پژمان فر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت آغاز به کار کرد.

نخستین نمایشگاه لباس عاشورایی عصر امروز با حضور حجت الاسلام نصرالله پژمان فر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، در این مراسم حجت الاسلام پژمان فر با اعتقاد بر اینکه در مصنوعاتِ انسان هیچ چیز به اندازه لباس نمی تواند پیام رسانی کند، اظهار کرد: اگر به تمدن کشورها نگاه کنیم، عموماً با رویکرد هایی نسبت به لباس و تحلیل های مرتبط با آن مواجه می شویم. 
وی افزود: «عاشورا» نیز یک فرهنگ است و شاید امروز همین رنگ ها که روی در و دیوار شهر و لباس مردم می بینیم، بخشی از پیام قیام عاشورا را توانسته برای ما حفظ کند.

** زنده نگه داشتن بخشی از فرهنگ عاشورایی در قالب لباس
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: به طوری که با انجام کارشناسی ها و برگزاری نمایشگاه ها بخشی از فرهنگ عاشورایی را در قالب لباس ها زنده نگه داریم. 
پژمان فر یادآور شد: همانطور که کتل ها و علم ها توانسته این فرهنگ را در جامعه حفظ کند؛ حوزه مد و لباس نیز می تواند فرصتی برای خدمت به ایشان باشد. باید فرهنگ عاشورایی را عمیق تر در قالب لباس مطرح کنیم.

** نقش مهم حوزه مد و لباس بر دیپلماسی فرهنگی
علی مرادخانی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با بیان اینکه حوزه فرهنگ یک حوزه پر تلاطم است که به حمایت مجلس نیاز دارد گفت: خوشحالم که می بینم در این نمایشگاه علاوه بر بخش دولتی، اصناف و بخش خصوصی نیز حضور دارند.
وی ادامه داد: ارزیابی هویت انسان ها و طبقه اجتماعی آنان با لباس صورت می گیرد. «لباس» نوع نگاه فرد به جامعه و نوع شناخت او از مسائل را نشان می دهد.
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: بنده بارها مطرح کرده ام که باید نمایشگاه های مد و لباس و جشنواره های فجر را به صورت محتوایی برگزار کنیم و آن چیزی را ارائه دهیم که جامعه ما به عنوان یک جامعه با هویت و صاحب نظر مطالبه می کند.
مرادخانی با تأکید بر «نقش مهم حوزه مد و لباس بر دیپلماسی فرهنگی» گفت: چنانچه اجناسی با کیفیت ارائه دهیم، امکان تحقق دیپلماسی فرهنگی از طریق لباس فراهم می شود. امیدواریم به جایگاهی دست پیدا کنیم که حتی یک جریان اقتصادی مطلوب نیز به دنبال این فرهنگسازی ایجاد شود.
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست تا برای نهادینه شدن این حرکت، حمایت های لازم را انجام دهند. 

** «لباس»؛ ابزاری مهم برای انتقال ارزش ها
در ادامه حمید قبادی، دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس، نیز گفت: هدف از برگزاری نمایشگاه لباس عاشورایی، انتقال مفاهیم ارزشمند مذهبی است.
وی اظهار امیدواری کرد که این نمایشگاه بتواند در مسیر انتقال ارزش ها و فرهنگ عاشورایی جریان سازی کند و الگوساز باشد.
در پایان مراسم افتتاحیه از پوستر این نمایشگاه که محمدحسین مومنی ها آن را طراحی کرده، رونمایی شد.
نخستین نمایشگاه لباس عاشورایی تا دوم آبان ماه از ساعت 10 تا 18 در تالار وحدت میزبان علاقه مندان است.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٢٧ مهر ١٣٩٥ - ١١:٣٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج