اخبار > ايسنا - حال‌وهوای عاشورایی در فرهنگسراهای تهران


ايسنا - حال‌وهوای عاشورایی در فرهنگسراهای تهران

 

سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران در محرم و صفر و همزمان با روزهای سوگواری شهادت امام حسین (ع) ویژه‌برنامه‌های متنوعی را در مناطق ۲۲گانه شهر تهران برگزار می‌کند.

سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران در محرم و صفر و همزمان با روزهای سوگواری شهادت امام حسین (ع) ویژه‌برنامه‌های متنوعی را در مناطق ۲۲گانه شهر تهران برگزار می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران، همزمان با محرم و صفر، مراکز فرهنگی هنری در مناطق ۲۲گانه تهران برنامه‌های ویژه سوگواری برگزار می‌کنند. این گزارش معرفی بخشی از برنامه‌هایی است که در روزهای آینده میزبان شهروندان تهرانی خواهد بود. 

نمایشگاه «مکتب حسین»

فرهنگسرای اشراق در شرق تهران نمایشگاه نقاشی‌خط «مکتب حسین» را با ۳۰ تابلو نقاشی‌خط در ابعاد مختلف از آثار استاد علی حسن‌پور با محوریت محرم و عاشورا، آیین‌ها و نمادهای عاشورایی و ... با تکنیک‌های اکریلیک، شاپان، اکولین به‌نمایش گذاشته است. این نمایشگاه از ۱۲ تا ۱۹ مهر در نگارخانه آفرینش میزبان علاقه‌مندان است.

نمایشگاه اینفوگرافیک «روایت محرم»

فرهنگسرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی در منطقه ۳ تهران، مجموعه نمایشگاهی اینفوگرافیک «روایت محرم» را با هدف روایت وقایع و بیان برخی زوایای پیدا و پنهان قیام امام حسین (ع) برگزار می‌کند. این مجموعه شامل ۱۰ اثر اینفوگرافیک است که موضوع هر اثر مربوط به یکی از روزهای دهه اول محرم است و بر این اساس، هر روز یک شماره از این مجموعه در کانال تلگرامی فرهنگسرا f_resaneh و دیگر فضاهای مجازی منتشر می‌شود.  

«به رنگ عاشورا» در موزه امام علی (ع)

نمایشگاه «به رنگ عاشورا» آثار هنرمندان تصویرگر، استادان نقاشی و کتیبه‌های عاشورایی اشعار محتشم در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) به‌نمایش درآمده‌ است. این نمایشگاه تا پایان محرم در موزه هنرهای دینی امام علی (ع)‌ واقع در خیابان ولی‌عصر، بلوار اسفندیار مقابل دیدگان علاقه‌مندان قرار خواهد داشت. 

نمایشگاه عاشورا در مترو تهران

۲۰ اثر تصویرسازی هاجر سلیمی نمین، در کتاب «تشنه لبان» در مترو گالری ایستگاه شهید بهشتی (ره) هر روز  از ساعت ۶ تا ۲۲ به‌نمایش گذاشته می‌شود.

نمایشگاه «بادی آرت»

نمایشگاه «بادی آرت» با روایت تصویری وقایع عاشورا از ۱۶ تا ۲۰ مهر در فرهنگسرای ارسباران واقع در منطقه ۳ میزبان علاقه‌مندان است. وقایع روز عاشورا از متن کتاب «ترجمه نفس المهموم» نوشته «شیخ عباس قمی» تلخیص و با تصویرگری‌های انتزاعی روی دست به‌نمایش درآمده است.   

نمایشگاه خوشنویسی «کتیبه»

نگارخانه آبی فرهنگسرای امید از ۱۷ مهرماه به‌مدت ۱۰ روز میزبان نمایشگاهی از آثار خوشنویسی علی فرهادی شامل احادیث، جملات و اشعاری با مفاهیم و مضامین مذهبی و عاشورایی است.

نمایشگاه «راز سکوت»

نمایشگاه نقاشی «راز سکوت» با ۱۲ اثر از مینا باقری تا ۲۶ مهرماه در فرهنگسرای ارسباران به‌نمایش گذاشته شده است.

نمایشگاه عکس «محرم»

نمایشگاه عکس گروهی «محرم» با ۲۹ اثر از ۲۳ عکاس که از زوایای مختلف به مقوله محرم و عاشورا پرداخته‌اند، در موزه عکاسخانه شهر به‌نمایش گذاشته شده است.

نمایشگاه «به رنگ عاشورا»

آثار «تصویرگری هنرمندان» و «تابلوهای استادان نقاشی» و همچنین «کتیبه‌های عاشورایی اشعار محتشم» در سه نمایشگاه جداگانه در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) به‌نمایش درآمده است. این نمایشگاه تا پایان محرم در موزه هنرهای دینی امام علی (ع)‌ واقع در خیابان ولی‌عصر، بلوار اسفندیار مقابل دیدگان علاقه‌مندان قرار خواهد داشت. 

کارگاه تصویرسازی عاشورا

نمایشگاهی از آثار کارگاه تصویرسازی عاشورا با حضور هنرمندان و علاقه‌مندان از ۱۶ مهر تا ۴ آبان در نگارخانه لاله برپاست. این نمایشگاه شامل 20 اثر از 20 هنرمند تصویرگر فعال و شناخته‌شده است که تمام آثار در کارگاه یک روزه تصویرسازی عاشورا که در نگارخانه لاله برگزار شد، شکل یافته‌اند.

مراسم تعزیه‌خوانی 

فرهنگسرای خاوران در منطقه ۱۵ به مدت ۱۰ شب و تا ۲۱ مهرماه آیین تعزیه‌خوانی را به همان سبک سنتی و قدیمی از ساعت ۱۵ برگزار می‌کند.

همچنین چهار مجلسه تعزیه‌خوانی از ۱۴ تا ۱۷ مهر از ساعت ۱۶ تا ۱۷:۳۰ در فرهنگسرای معرفت و فردوس برگزار می‌شود.

تعزیه‌خوانی «بیعت عاشوراییان» نیز با حضور تعزیه‌خوانان گروه سیداءلشهدای شهرستان تفرش به سرپرستی سید داود انجیله‌ای و با حضور استاد علاءالدین قاسمی به مدت شش روز از پنجم تا دهم ماه محرم در بوستان لواسانی، فضای باز مقابل فرهنگسرای خاتم برگزار می‌شود.

گروه تعزیه‌خوانان نوجوان «مرثیه آفتاب» اولین و تنها گروه نوجوانان است که به همت فرهنگسرای اخلاق تشکیل شده و طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده توسط سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران در ماه‌های محرم و صفر امسال در هر منطقه شهر تهران، یک مجلس تعزیه در مراکز فرهنگی یا آموزشی توسط این گروه اجرامی شود.

مسابقه کتاب‌خوانی پیام‌های عاشورا 

سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران به‌مناسبت ماه محرم و با هدف ترویج پیام‌ها و ارزش‌های قیام حضرت اباعبدالله علیه‌السلام مسابقه کتابخوانی پیام‌های عاشورا را به‌صورت مجازی برگزار می‌کند. شهروندان می‌توانند فایل کتاب و سؤالات مسابقه را از سایت کتابخانه‌های عمومی شهر تهران www.tlib.ir دریافت کنند. مهلت شرکت در این مسابقه از ۱۲ مهر تا ۳۰ آبان است.

مسابقه عکاسی عاشورایی

فرهنگسرای کار برنامه‌ای در قالب مسابقه در ایام ماه سوگواری و شهادت حضرت اباعبدالله الحسین با عنوان «عاشورا در قاب تصویر» برگزار می‌کند. علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را با موضوع‌ها و محورهای مراسم عزاداری، سبک و شیوه‌های عزاداری در تکایا و هیئت‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی، مراسم تعزیه، مراسم شبیه‌خوانی ملل و اقوام، نوحه‌خوانی، تصویرسازی از کتیبه‌ها و برگزاری نماز ظهر عاشورا از ۱۲ مهر تا ۵ آبان ماه به دبیرخانه این مسابقه ارسال کنند. علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره تلفن ۶۶۶۸۸۵۵۳ تماس بگیرند.

مسابقه «جدول ماه»

مسابقه «جدول ماه» با هدف توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی و ارتقای سلامت اجتماعی شهروندان از ۱۵ تا ۲۵ مهرماه و از ساعت ۸ تا ۲۰ در کتابخانه دکتر شهیدی یا دیگر کتابخانه‌های مراکز فرهنگی هنری منطقه ۸ برگزار می‌شود.

اجرای پرفورمنس «عطش خورشید»

«عطش خورشید» با روایت واقعه عاشورا با ۴۰ بازیگر در فرهنگسرای ارسباران روی صحنه می‌رود. این نمایش در نخستین جشنواره آیات قرآنی موفق به کسب مقام برترین کارگردانی، طراحی لباس، موسیقی و طراحی نور شده است. این نمایش از ۱۲ مهرماه در سالن اصلی فرهنگسرای ارسباران روی صحنه است.

اجرای ۱۰۶ برنامه عاشورایی در میدان امام حسین

ویژه‌برنامه‌های سازمان فرهنگی - هنری به‌مناسبت عزاداری ماه محرم و صفر با عنوان «جلوه سوگ» از پنجشنبه ۱۵مهرماه همزمان با روز چهارم محرم در میدان امام حسین (ع) آغاز شده است. جلوه سوگ در ۶۰ روز محرم و صفر با اجرای ۱۰۶برنامه عاشورایی و برپایی غرفه‌های متنوع برگزار می‌شود.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ١٩ مهر ١٣٩٥ - ١٥:٤٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج