اخبار > ایرج راد: امیدوارم سال جدید مسئولان به فرهنگ و هنر توجه ویژه‌ای داشته باشند


ایرج راد: امیدوارم سال جدید مسئولان به فرهنگ و هنر توجه ویژه‌ای داشته باشند

 

ایرج راد، مدیرعامل خانه تئاتر و عضو گروه تخصصی نمایش و ادبیات نمایشی فرهنگستان هنر با اشاره به اینکه سال گذشته شیوع ویروس کرونا و مشکلات اقتصادی وضعیت نامساعدی برای تئاتر ایجاد کرده بود، روشن ماندن چراغ تئاتر را بهترین اتفاق سال 1400 دانست.

ایرج راد، مدیرعامل خانه تئاتر و عضو گروه تخصصی نمایش و ادبیات نمایشی فرهنگستان هنر با اشاره به اینکه سال گذشته شیوع ویروس کرونا و مشکلات اقتصادی وضعیت نامساعدی برای تئاتر ایجاد کرده بود، روشن ماندن چراغ تئاتر را بهترین اتفاق سال 1400 دانست.

ایرج راد در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا، اظهار داشت: سال 1400 در حوزه مدیریت فرهنگ در بخش‌های مختلف شاهد تغییراتی بودیم که هنوز برای ارزیابی مدیران جدید نیاز به زمان است اما در همین مدت کوتاه انتظاراتی وجود داشت چرا که هنرمندان در وضعیت نابسامانی به سر می‌برند و البته مسکن‌های مقطعی از سوی مسئولان صورت گرفت اما انتظار داریم که حمایت‌ها جدی‌تر و به شکلی گسترده‌ای پیدا کند.

راد خاطرنشان کرد: در سالی که گذشت هنرمندان تئاتر سعی کردند با وجود مشکلات بسیار چراغ تئاتر را روشن نگاه دارند و با همه موانع با رعایت پروتکل‌های بهداشتی نمایش‌های بسیاری روی صحنه رفت و یا در شرایطی که این امکان وجود نداشت هنرمندان به نمایشنامه‌خوانی پرداختند و به هر شکل چراغ تئاتر روشن ماند که از نظر من این بهترین اتفاق سال گذشته در تئاتر بود.

این بازیگر درباره انتظار اهالی تئاتر برای سال آینده از مسئولان فرهنگی گفت: امیدوارم سال جدید برای تئاتر بودجه‌ای منطقی در نظر گرفته شود. قطعاً حل شدن مسائل و معضلات بسیاری امروز به بودجه بستگی دارد اما هنوز مشخص نیست که چه بودجه‌ای برای تئاتر در نظر گرفته شده است. نکته دیگر به شیوع ویروس کرونا مربوط می‌شود، امیدواریم کرونا در سال 1401 کنترل شود و در این صورت است که می‌توان انتظار داشت تئاتر پیشرفت چشمگیری داشته باشد. امیدوارم مسئولان در این سال به فرهنگ و هنر اهمیت ویژه‌ای بدهند و تأثیر آن در جامعه را نادیده نگیرند؛ انتظار می‌رود که در سال جدید هنرمندانی که شایستگی و توانمندی خود را ثابت کرده‌اند مورد حمایت قرار بگیرند و به پاس خدماتی که در سال گذشته در شرایط شیوع ویروس کرونا ارائه دادند و سعی کردند هنر تئاتر زنده بماند از آن‌ها دلجویی شود.

 

وی افزود: از صداوسیما هم در سال آینده انتظار داریم به تئاتر توجه کند. تلویزیون می‌تواند با پخش تله‌تئاتر نوعی اشتغال‌زایی در این عرصه ایجاد کند. اگر از هر شبکه حداقل هر ماه یک تئاتر تلویزیونی پخش شود علاوه بر اینکه به اشتغال‌زایی اهالی تئاتر کمک بسیاری شده است در عرصه فرهنگ نیز تأثیرات مثبت آن را شاهد خواهیم بود.

راد در پایان اظهار داشت: در سال گذشته اتفاقات مثبت چندانی در عرصه تئاتر شاهد نبودیم اما همین که چراغ تئاتر توسط هنرمندان روشن ماند را از اتفاقات مثبت سال می‌دانم. هنرمندان علاوه بر اجرای نمایش‌های مختلف سعی کردند در فضای مجازی هم از هنر نمایش حمایت کنند، نمایش‌های مختلف را تبلیغ کردند و از سوی مردم هم شاهد استقبال بودیم و امیدوارم در سال جدید با توجه به روندی که شکل گرفته شاهد رشد و شکوفایی هنر نمایش و پر رنگ شدن این هنر در جامعه باشیم.

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٨ فروردين ١٤٠١ - ١٠:٠٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج