اخبار > فراخوان سومین جشنواره «ایران زیبا در نو سده» منتشر شد


فراخوان سومین جشنواره «ایران زیبا در نو سده» منتشر شد

 

فراخوان سومین دوره جشنواره فیلم، عکس و سفرنامه‌نویسی ویژه نوروز ۱۴۰۱ در سه بخش فیلم موبایلی، عکاسی با موبایل و بخش سفرنامه‌نویسی داخلی منتشر شد.

فراخوان سومین دوره جشنواره فیلم، عکس و سفرنامه‌نویسی ویژه نوروز ۱۴۰۱ در سه بخش فیلم موبایلی، عکاسی با موبایل و بخش سفرنامه‌نویسی داخلی منتشر شد.

به‌ گزارش ایرنا به نقل از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سرزمین ایران با فرهنگ و هنر غنی، تنوع اقلیمی، گوناگونی اقوام، مراسم و آیین­‌ها سرآمد تمامی کشورهای منطقه و جهان است. طبیعت و تنوع رنگ در گستره سرزمین ایران و زیبایی مراسم و آیین­‌ها و نیاز به توسعه نشاط اجتماعی در سراسر این سرزمین ایجاب می‌کند که این زیبایی‌­ها به گونه‌­ای نمود پیدا کنند، این جشنواره به بهانه آغاز «سده نو» جشنواره فیلم، عکس و سفرنامه­‌نویسی ویژه نوروز ۱۴۰۱ با برگزاری مسابقه رقابتی در بخش­‌های ذیل، راهی ساده، جذاب و خلاقانه برای به اشتراک گذاشتن تجربیات سفرهای نوروزی در داخل کشور در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌­دهد.

بخش‌­های جشنواره
این جشنواره به همت مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با عنوان «ایران زیبا در نو سده» در بخش‌­های فیلم موبایلی،  عکاسی با موبایل،  سفرنامه­ نویسی داخلی برگزار می‌شود.

موضوعات جشنواره

سفر و جاذبه­ های گردشگری ایران، میراث فرهنگی و اماکن تاریخی ایران، آیین‌ها و سنت‌های نوروز ایرانی، طبیعت­‌گردی و حفظ محیط زیست در نوروز  محورهای این جشنواره بشمار می آید.

شرایط شرکت در بخش عکس جشنواره

سرزمین ایران با جغرافیایی گوناگون اقوام دارای مراسم و آیین­های متنوع هنگام نوروز و در ارتباط با زندگی، طبیعت و معماری است. از این‌رو لزوم حضور مردم و مخاطبین عام و عکاسان حرفه­ایی و آماتور در این رقابت اهمیتی چندان یافته و ارائه و ثبت لحظاتی ناب و در خور تامل، در این شرایط محقق می­‌شود.

هر شرکت‌کننده مجاز است حداکثر پنج عکس برای همه موضوعات ارسال کند، آثار عکاسی آپلود شده باید به‌صورت حقیقی در فضای بیرونی جامعه موجود باشند، عکس‌های روتوش شده و یا اصلاح شده توسط نرم‌افزارهای گرافیکی قابل قبول نیستند.عکس‌ها باید به صورت فایل دیجیتال، با اندازه ضلع بزرگ حداقل ۱۲۸۰ پیکسل و حداکثر حجم فایل MB۳ با فرمت JPG  ارسال شود. عکس‌های آپلود شده نباید دارای امضا، تاریخ، پاسپارتو، قاب، واترمارک و یا لوگو باشند.

ارسال عکس توسط شرکت‌کنندگان به ‌منزله اعلام مالکیت مادی و معنوی اثر است در صورت اثبات عدم صحت این موضوع، شرکت‌کننده مورد نظر از مراحل مسابقه حذف‌ می­ شود و تمامی مسئولیت ­های حقوقی بر عهده شرکت­ کننده است.

در صورت موفقیت در مسابقه و پذیرفته شدن عکس در مرحله نهایی صاحب اثر باید اصل عکس را در صورت درخواست هیئت داوران جشنواره در اختیار قرار دهد لذا فایل اصلی عکس باید نزد صاحب عکس موجود باشد.

تصاویر برگزیده در مرحله پایانی در نمایشگاه مجازی در سایت اینترنتی سازمان به نمایش عموم در خواهند آمد.

برگزارکننده جشنواره حق استفاده یا عدم استفاده از عکس‌­های راه یافته به بخش مسابقه را در نمایشگاه، تمامی نشریات، مطبوعات، سایت­های اینترنتی، سایت وزارتخانه در صورت اتخاذ تصمیم مورد نظر برای خود محفوظ نگه می‌دارد.

شرکت­‌کنندگان موظف ‌هستند نام استان، شهر، منطقه و همچنین نام و یا شهرت سوژه عکاسی شده را به همراه تعیین بخشی که علاقمند به شرکت در آن بخش هستند را در هنگام بارگزاری اثر ذکر کنند.

در خصوص موارد پیشبینی نشده برگزارکننده مجاز به تصمیم­گیری‌های لازم است و ارسال عکس‌ها توسط شرکت‌کنندگان به ‌منزله قبول مقررات است.

شرکت عموم علاقه‌مندان در این جشنواره آزاد است.

شرایط شرکت در بخش فیلم جشنواره

این بخش در یک فضای رقابتی سازنده و با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای جوان و ایجاد جریان مستقل فیلمسازی در حوزه‌­های مرتبط با وظایف و اولویت ­های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار می‌­شود.

علاقمندان در این بخش تحت عنوان شهروند-تصویربردار و با دوربین موبایل خود آثاری را در مدت زمان ۶۰ ثانیه و با هدف معرفی جاذبه­‌های گردشگری و اماکن تاریخی و باستانی کشور و آیین­‌های نوروزی ارائه خواهند داد.

مدت زمان فیلم‌­های ارسالی باید بین یک تا دو دقیقه در نظر گرفته شود و فیلم­‌ها می­بایست حداقل از کیفیت Full HD برخوردار باشند.

تبصره: شرکت انواع مختلف فیلم در قالب تیزر، کلیپ، هایپرلپس، تایم لپس و... که دو عنصر ایجاز و انسجام در محتوا و ساختار را رعایت کرده باشند مورد نظر برگزارکنندگان جشنواره است.

کپی رایت فیلم باید متعلق به شخص شرکت‌­کننده باشد و مسئولیت هرگونه سوء استفاده از آثار دیگران و پاسخگویی به مراجع ذیصلاح به عهده متقاضی متخلف خواهد بود و شرکت‌کننده مورد نظر از مراحل مسابقه حذف‌ می‌­شود.

بعد از ارسال فیلم و قبول شرایط شرکت در مسابقه، کپی رایت و حق مادی آن اثر متعلق به برگزارکننده است و وزارتخانه حق بهره‌­برداری از آثار پذیرفته شده در تبلیغات و شبکه­‌های اجتماعی و دیگر مکان‌­های متعلق به وزارتخانه را دارد.

هیچ­گونه واترمارک و نوشته‌­ای روی فیلم نباشد و فیلم­‌های موبایلی حتما به صورت افقی (لندسکیپ) تهیه شده باشد. تصاویر فیلم­‌های ارسالی می ­بایست به شکلی باشد که از نظر اخلاقی امکان درج و انتشار آنها وجود داشته باشد.فیلم­‌های ارسالی باید تدوین شده باشند و در صورت دارا بودن موسیقی

متن، گفتار متن و زیرنویس از اولویت‌­های بهتری برای انتخاب نهایی برخوردار است.پسوندهای مجاز برای ویدئوهای ارسالی mp۴  و حداکثر حجم مجاز فایل فیلم ارسالی ۲۰ MB باشد.

شرایط شرکت در بخش سفرنامه‌نویسی داخلی جشنواره

این بخش برای ترویج فرهنگ سفر و به اشتراک‌­گذاری دانش و تجربه مسافران نوروزی در معرفی شهرها و جاذبه‌­های گردشگری و فرهنگی آنها برگزار می‌­شود، سفرنامه ارسالی باید در قالب یک فایل PDF (متن تایپ شده به فارسی) همراه با تصاویری متناسب با متن و در توصیف مکان ارائه شود.

تصاویر استفاده شده در سفرنامه باید با کیفیت مناسب و بدون واترمارک و توسط نویسنده سفرنامه گرفته شده باشد.

سفرنامه می­بایست توسط شخص شرکت‌کننده در مسابقه تهیه شده و به صورت کامل و مفید باشد و از هیچ وبسایت/ وبلاگ دیگری برداشت و منتشر نشده باشد، سفرنامه‌­ها باید  مربوط به سفرهای داخل کشور در نوروز ۱۴۰۱ باشد.

سفرنامه‌­ها می­بایست از لحاظ شیوه نگارش ادبی مناسب و از لحاظ حجم و تعداد کاراکتر در سطح قابل قبولی باشند، سفرنامه­‌هایی که به معرفی ابزارهای جدید در سفر و یا به معرفی مکان­‌های کمتر شناخته شده داخلی بپردازند از امتیاز ویژه در داوری برخوردار خواهند شد.

هر شرکت­‌کننده مجاز به ارسال حداکثر یک سفرنامه مربوط به سفرهای داخلی است.

جشنواره «ایران زیبا در نو سده» با رویکرد کمک به شناخت و فرهنگ‌سازی در راستای حفظ میراث طبیعی و تاریخی و معرفی جاذبه‌های گردشگری کشور، استفاده از ابزار هنر برای فرهنگ‌سازی و پاسداشت سنت­های نوروزی، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی درباره جنبه‌های مختلف گردشگری ایران و معرفی و آگاه­سازی در ارتباط با میراث فرهنگی و تاریخی، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار می شود.

علاقه‌مندان می‌­توانند آثار خود را تا ۳۱ فرودین ماه سال ۱۴۰۱ به همراه مشخصات خود شامل نام و نام خانوادگی، کد ملی، تلفن تماس و اطلاعات اثر، به آدرس اینترنتی  farhangi@mcth.ir و یا شماره واتساپ ۰۹۳۷۶۱۶۱۲۸۴ ارسال کنند.

آثار این جشنواره ۷ تا ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ داوری و نفرات برگزیده معرفی می شوند.

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٥ اسفند ١٤٠٠ - ١٧:٢٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج