اخبار > برگزاری یک کرسی ترویجی در دانشگاه هنر


برگزاری یک کرسی ترویجی در دانشگاه هنر

 

دانشکده علوم نظری و مطالعات عالی هنر دانشگاه هنر «کرسی ترویجی» را با محوریت مدرنیته های دیگر امروز دوشنبه ۳۱ خرداد ماه برگزار می‌کند.

دانشکده علوم نظری و مطالعات عالی هنر دانشگاه هنر «کرسی ترویجی» را با محوریت مدرنیته های دیگر امروز دوشنبه ۳۱ خرداد ماه برگزار می‌کند.

به گزارش ایسنا، دانشکده علوم نظری و مطالعات عالی هنر دانشگاه هنر«کرسی ترویجی» با محوریت مدرنیته های دیگر در راستای مطالعه تطبیقی هنر مدرن در سرزمین های اسلامی را امروز دوشنبه ۳۱ خرداد ماه برگزار می کند.

در این جلسه به تجربه‌های مدرنیته غیرغربی پرداخته می شود تا زمینه برای مطالعه تطبیقی هنر سرزمین های اسلامی در دوران مدرن به وجود آید. این مطالعه تطبیقی امکان طرح بحث های تازه پیرامون «هنر اسلامی مدرن» را به وجود می آورد.

مواجهه های هنر اسلامی و مدرنیته شامل تجربه های متنوع و چندگانه در پیوند هنرهای سنتی و بومی سرزمین های اسلامی با هنر مدرن است. در بررسی این تجربه ها باید در نظر داشت که نه سنت، هویتی یکپارچه و واحد دارد نه مدرنیته؛ هر دو محصول تاریخی پیوندها و تعارض ها هستند و ارتباط آنها نیز فرایندی تاریخی و محصول پیوند و کشمکش میان تفسیرها، انتخاب ها و گزینش ها است.

در نتیجه به جای ارائه تعریف ثابت در چیستی هنر اسلامی مدرن، باید به این پرسش پرداخت که چگونه تغییر شرایط و زمینه های سیاسی و اجتماعی موجب شد روایت های متعدد (همچون شرقی گرا، ملی گرا و ایدئولوژیک) از هنر اسلامی در دوران مدرن شکل بگیرد؟
اگرچه سرزمین­های اسلامی، مدرنیته را همچون ایدئولوژی اقتدارگرا تجربه کردند که به فرهنگ بومی آنها بی اعتنا بوده، اما بازاندیشی در «مدرنیته غرب محور» امکان طرح «مدرنیته های دیگر» را پدید آورده است.

شایان ذکر است «کرسی ترویجی» دانشکده علوم نظری و مطالعات عالی هنر دانشگاه هنر با سخنرانی محمدرضا مریدی،داوران به ترتیب؛ دکتر امیر مازیار، دکتر مهدی کشاورز افشار با حضور دکتر اسماعیل بنی اردلان به عنوان رئیس جلسه راس ساعت ۱۸ تا ۲۰ برگزار می شود.

علاقمندان جهت دسترسی به آدرس http://adobe۲.art.ac.ir/artstudies مراجعه کنند.


 

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٣١ خرداد ١٤٠٠ - ١٢:٣٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج