اخبار > كشف پیكره‌های شش هزار ساله گِلی در استان مركزی


كشف پیكره‌های شش هزار ساله گِلی در استان مركزی

 

سرپرست گروه باستان شناسی لایه نگاری تپه تاریخی سرسختی شازند در استان مركزی از كشف پیكره های شش هزار ساله گلی انسان و حیوان در این منطقه خبر داد.

غفور كاكادر اين زمينه افزود: در این لایه نگاری، 33 پیكره گلی مربوط به دوران مس ، مفرغ و آهن كشف شده كه 30 پیكره آن به شكل حیوان و سه پیكره انسان است.

وی خاطرنشان كرد: بیشترین پیكره های گلی حیوانی كشف شده در این كاوش ها مربوط به بز و گوسفند است كه دست ها، پاها و سرهای آنها شكسته شده و بیانگر آن است كه پیشینیان این منطقه با این كار موفقیت در شكار را آرزو می كرده اند.

سرپرست گروه باستان شناسی لایه نگاری تپه تاریخی سرسختی شازند در استان مركزی گفت: در بین پیكره های گلی حیوانی كشف شده اشكالی به شكل خرس به دست آمده كه نشان می دهد در شش هزار سال پیش در تنوع زیستی منطقه سرسختی شازند گونه خرس از حیوانات غالب بوده است.

كاكا ادامه داد: همچنین پیكره انسانی به شكل مرد با دست های گشاده و دو پیكره به شكل زن یافت شده كه نشانگر الهه مادر است.

وی گفت: ظرافت در ساخت از ویژگی های بارز پیكره های كشف شده در تپه سرسختی شازند است كه نشانگر مراحل تكامل پیكره های دست ساخت و به كارگیری شیوه های پخت است.

سرپرست گروه باستان شناسی لایه نگاری تپه تاریخی سرسختی در استان مركزی افزود: این پیكره ها با نمونه های مشابه از پیكره های گلی تپه سیلك كاشان، تپه گیان نهاوند ، گنج دره كرمانشاه و تپه گوران لرستان مشابهت دارد.

كاكا یادآور شد: پیكره های گلی حیوانی و انسانی كشف شده به سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تحویل داده شده است تا در موزه ها در معرض دید عموم گذاشته شود.

وی، خواستار همراهی مسوولان استانی و مركز باستان شناسی كشور برای ایجاد سایت موزه در محل كاوش های سرسختی برای نمایش یافته های بكر باستانی لایه نگاری تپه مذكور شد.

سرپرست گروه باستان شناسی لایه نگاری تپه تاریخی سرسختی شازند استان مركزی ادامه داد: در این كاوش ها، اسكلتی هفت هزار و 500 ساله نیز متعلق به یك مرد با ویژگی دفن چمباتمه ای و جنینی در عمق 22 متری زیر تپه كشف شده كه برای تعیین قدمت سنی دقیق آن نمونه كربن 14 آن به دانشگاه های معتبر جهان ارسال شده است.

وی كشف چندین نمونه ظروف بدوی و دست ساخته های سنگی، سنگ چخماق، لاك لاكپشت و اجاق در اطراف این اسكلت را بیانگر اعتقاد به جهان باقی و زندگی پس از مرگ دانست.

كاوش های لایه نگاری تپه باستانی سرسختی علیا شازند از توابع استان مركزی امسال در 90 روز در محوطه ای با ابعاد دو در دو انجام شد كه در این كاوش ها نتایج ارزشمندی از آثار تمدنی، عصر آهن، ذوب فلز، دوره اشكانی تا اسلامی به دست آمده است.

در این فصل كاوش، بیش از یكصد قطعه اشیای موزه پسند شامل پیكره های سنگی انسانی و حیوانی، ابزارهای سنگی، معماری سنگی و خشتی سكونت گاهی، درفش های استخوانی، ابزار كار و ظروف سفالی سالم به دست آمده كه به لحاظ تنوع داده ها بسیار ارزشمند است.

فضای اصلی تپه باستانی سرسختی حدود یك هكتار است كه در مرحله اول ابعاد كوچك دو در دو آن لایه نگاری شده و گروه باستان شناسی مذكور برای فصول جدید كاوش ها در وسعت 10 در 10 متر آمادگی دارد.

تیم كاوش های لایه نگاری باستان شناسی در تپه باستانی سرسختی علیای شازند هفت نفره است كه با سرپرستی مشترك غلام شیرزادی و غفور كاكا راهبری می شود.

روستای سرسختی علیای شازند از توابع استان مركزی در 35 كیلومتری اراك، 11 كیلومتری شازند و شش كیلومتری آستانه واقع شده‌ و جمعیت آن بالغ بر 9هزار نفر ‌است.

گویش عموم مردم سرسختی علیا یكی از لهجه‌های محلی لری است و عمده ساكنان آن از طریق دامپروری و كشاورزی ارتزاق می كنند.

تپه باستانی سرسختی علیا در لبه شرقی زاگرس مركزی واقع شده است و از نظر مطالعات باستان شناسی اهمیت بالایی دارد.

 

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ١١ مرداد ١٣٩١ - ١٤:٣٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج