اخبار > فخري گلستان درگذشت


فخري گلستان درگذشت

 

مریم فخر اعظم تقوی شیرازی معروف به فخری گلستان، سفالگر خودآموخته در 87 سالگی درگذشت.

ايسنا:ليلي گلستان - دختر اين هنرمند سفالگر-گفت: مادرم در سال 1304 به دنيا آمد و بعد از گرفتن ديپلم، در سن 17 سالگي با پسرعموي خود «ابراهيم گلستان» ازدواج كرد و از همان زمان با نام فخري گلستان شناخته مي‌شد.

او در سن 50 سالگي به صورت كاملا خودآموخته به هنر سفالگري روي آورد.

اين هنرمند اضافه كرد: ايشان تا پيش از اين در هيچ شاخه هنري فعاليت نداشت و در دوران حيات‌شان مسئوليت پرورشگاهي را بر عهده داشت كه فرزندان افراد معتاد را تربيت مي‌كرد و تمام اين سال‌ها افرادي تحصيل كرده را به جامعه تحويل داد.

وي يادآور شد: مادرم بعد از انقلاب به شكل خودآموخته به هنر سفالگري روي آورد و به طرز باورنكردني‌ هنري مدرن داشت. ايشان در فاصله اين سال‌ها حدود 10 نمايشگاه انفرادي در گالري گلستان و در چند بينال تخصصي نيز حضور داشت و سال گذشته نيز از سوي بينال سفالگري مورد تقدير قرار گرفت.

گلستان با اشاره به هنر مادرش و آثاري كه از اين هنرمند باقي مانده به ايسنا گفت: ايشان كارگاه كوچكي همراه با يك كوره در حياط خانه‌اش داشت و همان جا سفالگري مي‌كرد،اما از آنجايي كه نمايشگاه‌هايش بسيار موفق بود همواره با استقبال روبرو مي‌شد و اكثر كارهايش به فروش رسيد.

مدير گالري گلستان ، بيشتر كارهاي خوب مادرش را قبل از هر نمايشگاه خريداري كرده و در حال حاضر جزو گنجينه شخصي‌اش نگهداري مي‌كند.

او در پايان گفت: ايشان بيماري خاصي نداشت، اما از مرگ پسرش «كاوه گلستان» ضربه بزرگي خورد كه فكر مي‌كنم علاوه بر كهولت سن، تحمل داغ فرزند يكي از اصلي‌ترين دلايل مرگ ايشان بود.

گلستان درباره زمان و چگوني خاكسپاري مادرش‌، گفت: هنوز برنامه دقيق تدفين ايشان مشخص نيست ، اما به درخواست خودشان مراسم بسيار كوچك و خانوادگي برگزار خواهيم كرد.

فخري گلستان روز گذشته ـ 16 تير ماه ـ از دنيا رفت.

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ١٧ تير ١٣٩١ - ١٥:٠٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج