اخبار > تقدیر از طرح پژوهشگرِ فرهنگستان هنر


در آئین اختتامیه شانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی صورت گرفت:
تقدیر از طرح پژوهشگرِ فرهنگستان هنر

 

اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین المللی پژوهش فرهنگی برگزار شد و طرح بهروز رسولی، پژوهشگر فرهنگستان هنر با عنوان پیشنهاد شاخص‌های بومی برای ارزیابی پژوهش و پژوهشگران هنر: بهین تجربه‌های جهانی، برگزیده نخست بخش هنر شد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر، آیین اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی پژوهش فرهنگی، صبح امروز 30 دی 1402 با حضور محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمد هاشمی جانشین وزیر فرهنگ، مجید شاه‌حسینی رئیس فرهنگستان هنر، سجاد صفارهرندی دبیر علمی جشنواره بین‌المللی پژوهش فرهنگی، محمد خراسانی‌زاده، دبیر کارگروه هنر جشنواره، محمدرضا روحانی دبیر کارگروه فرهنگ و محمدرضا بهمنی دبیر بخش بین‌الملل جشنواره برگزار شد. دکتر رسولی در طرح خود با عنوان «پیشنهاد شاخص‌های بومی برای ارزیابی پژوهش و پژوهشگران هنر: بهین تجربه‌های جهانی» که به عنوان برگزیده بخش پژوهش‌های هنر معرفی شد، به دنبال به حداکثر رساندن کارایی و کارآمدی پژوهش و نظام آموزش عالی و ارائه پیشنهاداتی برای ارزیابی درست پژوهشگران و اعضای هیئت علمی هنر و زمینه‌های مرتبط بوده است.
در این مراسم وزیر فرهنگ گفت: آثاری که امروز برگزیده و انتخاب شد، کارهای ارزنده‌ای برای حل مسائل حوزه حکمرانی و فرهنگی است. ما به شدت نیازمند تقویت ادبیات علمی هستیم.
وی افزود: به عنوان یک پژوهشگر و معلم دانشگاه باید عرض کنم که این خلاء را در حوزه فرهنگی بیشتر مشاهده می‌کنم و مراکز دانشگاهی و پژوهشگاهی باید خود را به سمت حل مسائل سوق دهند که برای‌ این افراد در مباحث مربوط به ترفیع و ارتقاء امتیاز بسیاری دارد.
قاسم زائری رئیس پژوش فرهنگ، هنر و ارتباطات گفت: در این دوره از جشنواره قریب به ۱۰۰ اثر رسید، لازم می‌دانم از هیات علمی و حوزوی که وظیفه بررسی ۴ هزار اثر در بخش‌های مختلف را به عهده داشتند و دبیر فرهیخته این دوره از جشنواره سپاسگزاری کنم.در بخش بین‌المللی جشنواره با ابتکار رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران توانستیم بیش از ۱۹۶ اثر در حوزه‌های مرتبط با اسلام و ایران اثر دریافت کنیم. جهت گیری اصلی جشنواره اهتمام به جشنواره علمی و مساله محور بود.
سجاد صفارهرندی دبیر علمی جشنواره بین‌المللی پژوهش فرهنگی نیز در این مراسم بیان کرد: بی تردید تلاش‌های پژوهشگران بود که امروز شاهد برگزاری اختتامیه شانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی هستیم. استقبال موثر پژوهشگران هرچند کار همکاران ما را در ارزیابی دشوار ساخت، اما حکایت از جایگاه ویژه این جشنواره داشت و ما شاهد ارسال ۳۹۴۰ اثر در بخش‌های مختلف به دبیرخانه جشنواره بودیم. سیاست جشنواره این بود که علاوه برملاک‌های ارزیابی علمی، انسجام منطقی، روش صحیح و استفاده از شواهد متعدد در تعیین رتبه پژوهش‌ها به مسائل روز توجه کند.

در ادامه برنامه پژوه‌هش‌های برتر در بخش‌های فرهنگ، هنر، رسانه، دین و فناوری‌های جدید به شرح زیر معرفی شدند:
پژوهش‌های فرهنگ
در بخش پژوهش‌های فرهنگ از محمد پوریانی، رحیم یوسفی اقدم و محمد سعید زدایی و سیمین ویسی تقدیر شد.
همچنین جایزه این بخش به همراه لوح تقدیر سلام تندیس جشنواره به حسین بستان نجفی رسید.

پژوهش‌های هنر
در بخش پژوهش‌های هنر از بهروز رسولی، سید شاهین محسنی، فردین محمدی تقدیر شد و جایزه اصلی این بخش به زهرا عبدالله رسید.

پژوهش‌های رسانه و ارتباطات
در بخش پژوهش‌های رسانه و ارتباطات از محمد حسن یادگاری، فاطمه حاجی کاظم تهرانی، سید مرضیه هاشمی، مجید کافی و علی نهاوندی تقدیر شد و جایزه اصلی این بخش به احسان شاه قاسمی برای اثر میدان شهرت در ایران رسید.

پژوهش‌های دینی و اسلامی
در بخش پژوهش‌های دینی و اسلامی از محمد تقی کرمی با اثر جای پای زینب(س)، محسن حسام مظاهری و سید محسن میر سندسی تقدیر و جایزه اصلی این بخش به مهدیه پاک روان اهدا شد.

پژو‌هش‌ فناوری‌های جدید و آینده پژوهی فرهنگی
در بخش پژو‌هش‌ فناوری‌های جدید و آینده پژوهی فرهنگی از سمیه بلبلی و حمید پارسانیا، زینب پاپی، سمیرا اجتهادی، محمدعلی ابوترابی و مهدی حاج امینی تقدیر شد.
همچنین جایزه اصلی این بخش به طور مشترک نرجس منفرد، یوسف قاسمی نژاد، فریده حق بین رسید.

برترین‌های جوایز بخش پژوهشگران جوان در بخش‌های استانی، پژوهشگر زن، و بین‌الملل نیز به شرح زیر اعلام شد:

جایزه پژوهشگر جوان
در بخش جوایز، جایزه پژوهشگر جوان به محمد باقری و سحر محمد پور اهدا شد.

جایزه استانی
در بخش جوایز، جایزه استانی به علیرضا شاه حسینی‌ رسید.

جایزه پژوهشگر زن
در بخش جوایز، جایزه پژوهشگر زن به اکرم گروسی تقدیم شد.

پژوهش‌های بخش بین‌الملل
در بخش بین‌الملل از آلکساندر از کشور ایتالیا،
آسیه مصطفی از کشور هندوستان، رونالد پیچ از کشور آلمان تقدیر شد.
در این مراسم سید وحید عقیلی، نوش آفرین انصاری، عبدالرضا مظاهری، محمدعلی آذرشب، محمدمهدی فرقانی، رضا شعبانی ان‌شاءالله رحمتی به همراه جمع دیگری از پیشکسوتان تقدیر و تجلیل شدند.
همچنین این مراسم از دو اثر غصب حافظه و پیمایش ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان نیز رونمایی شد.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٣٠ دی ١٤٠٢ - ١٤:٣٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج