اخبار > نشست خبری بزرگترین رویداد هنرمندان خودآموخته ایران با حضور رسانه‌ها برگزار شد


نشست خبری بزرگترین رویداد هنرمندان خودآموخته ایران با حضور رسانه‌ها برگزار شد

 

صبا صبح چهارشنبه هشتم آذرماه ۱۴۰۲ با حضور شماری از مسئولان فرهنگی، هنری، چهره های صاحب نام علمی کشور و اصحاب رسانه، میزبان نشست خبری و آیین رونمایی پوستر و تمبر ویژه ی هفتمین جشنواره سراسری هنرمندان خودآموخته ایران بود.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی، هنری، پژوهشی صبا وابسته به فرهنگستان هنر در این نشست خبری، رسانه ای، اهداف، ابعاد و بخش‌های مختلف هفتمین جشنواره هنرمندان خودآموخته بعنوان بزرگترین رویداد ملی در عرصه هنر خودآموخته در حضور خبرنگاران اعلام و از پوستر جشنواره هفتم که گسترده ترین عرصه مشارکت از سراسر کشور و وسیعترین حجم از آثار ارائه شده محسوب می شود، پرده برداری شد.

در این نشست ابتدا آقای عزتی بنیانگذار و ریاست انجمن هنرمندان خودآموخته ایران با ذکر عنوان: (رستخیز ناگهان) برای این دوره که تداعی شگفتی آفرینی سر و سویدای درون هنرمند است، با اشاره به برگزاری موفق 6 دوره جشنواره و بیش از 40 نمایشگاه گروهی در سراسر کشور اظهار داشت:

انجمن هنرمندان خودآموخته تشکیل شد تا جرات بیافریند، فرصت بسازد، و موقعیت های برابر ایجاد کند. وی افزود با حمایت و همراهی های ویژه موسسه صبا و مدیریت پرکار و پویای آن جناب دکتر زنگی، بزودی شاهد شگفتی سازی هایی در سطح ملی و سپس جهانی خواهیم بود و تداوم این حرکت می تواند بسترهای ماندگاری فراهم آورد.

عزتی یادآور شد:این انجمن توفیق یافت تا ژانر خودآموختگی را تبدیل به یک برند ملی کند و در گام بعدی آن را با تقویت مبانی نظری، علمی و پژوهشی به یک جریان بین المللی و بستری از تعامل هنر خودآموخته ی ایران با هنرمندان جهان ارتقا خواهیم داد.

آنگاه جمشید حقیقت شناس، هنرمند صاحب نام و مدرس و مدیر باسابقه هنری و مشاور کنونی خانه هنرمندان ایران طی سخنانی با اشاره به اینکه: ابتدا باید ببینیم این خودآموختگی چیست و چرا به آن احتیاج داریم گفت در طبیعت عالم حتی گیاهان خودرو نیز مصداق این خودآموختگی اند.

ریشه هایی عمیق دارند. منطبق با فضا و شرایط خود رشد می کنند، و دوام زیادی هم دارند. ما در دوره مدرن به شکل گلخانه ای فرهنگ و تمدن و علم را از جاهایی دیگر میزبانی کردیم که در بسیاری جاها به ما در درک درست از جهان معاصر کمک کرد و خیلی جاها هم ما را از استعدادها و ویژگی‌های خودمان غافل کرد ازآنجمله زبان که ما با آن می اندیشیم و با آن هویت می یابیم.

ما همیشه میزبان و وامگیرنده بودیم اما در این- چهل و پنجسال پس از انقلاب اسلامی با یک حقیقت مهم مواجه بودیم و آن اینکه در تمام عرصه ها این رفتار خودآموختگی را آزمودیم از سیاست و اقتصاد تا فرهنگ و هنر و به توفیقات عظیم و نتایج درخشانی هم رسیدیم. مدیران ما هم به نوعی خودآموخته بودند و با اتکا به توانمندی‌های خود رشد کردند.

در واقع این هنرمندان، خودآموخته نیستند بلکه یادآور و تداعی گر یک عهد و عالم مستمرند و نقصان ها و فقدان های شرایط آموزشی ما مانع از دیده شدن و بروز قابلیت‌های اینان بوده و امیدواریم این جشنواره بستری برای این دیده شدن باشد.

در ادامه نوبت به دکتر بهنام زنگی هنرمند، مدرس هنری و رئیس موسسه صبا رسید که در آغاز سخن خود گفت افتخار داریم که این رخداد بزرگ ملی را در هفتمین دوره خود در صبا برگزار می کنیم.

وی با اشاره به غزل لسان الغیب حافظ: نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت، به غمزه مساله آموز صد مدرس شد، گفت جانمایه این بیت همان غمزه است که گویا اشاراتی است از عالم ازلی واین اشارات با سلسله مراتبی شامل هنرمندان خودآموخته شده است.

فطرت زلال و احساس ضرورت ارتباط با همنوع، موجب شکل گیری یک هنر ناب و اصیل شده و اگر این آموزش، وصل به آن اشارت و آن عالم ازلی باشد، هنرمندی که از این سرچشمه و آبشخور تغذیه می کند، زلالتر ین و صادقترین بیانها را خواهد داشت.

مدیرمسئول مجله پژوهش هنر در ادامه سخن خود خاطرنشان کرد:

از منظر فنومنوتیک، پدیدارشناسی این هنر کاملا ویژه و منحصر بفرد است. نه مشمول مقتضیات بازار است نه انگیزه ای جز هنر و بیان هنری پس پشت آن نهفته است. بارزترین ظهور آن خاطره ازلی در هنر خودآموخته تجلی می کند. فطرت ما همواره درصدد بازنمایی این خاطره ازلی است که از طبیعت و محیط اطراف خود الهام گرفته و هنر خودآموخته هم همه تلاشش این است که این خاطره را به شکل کاملا شخصی بیان کند. این هنر از سویی بشدت به مولفه های فردی و وجودی همچون: تربیت فردی، محیط، طبیعت اطراف و خیال فردی تکیه دارد تا مولفه های بیرونی و برای همین خالص‌ترین نمود هنر هم محسوب می شود.

وی در جمع بندی سخنان خود تصریح کرد:می توان و باید این هنر را به یک گفتمان در جامعه هنری ایران تبدیل کنیم.

دکتر شیوا دولت آبادی چهره برجسته و پیشکسوت حوزه روان پژوهی اجتماعی سخنران بعدی این نشست بود که با بیان تفاوت‌های خودانگیختگی و خودآموختگی گفت: من به خودانگیختگی باور دارم که یک انگیزه درونی است برای یافتن رسانه خود و اینکه من چگونه رسانه خود را پیدا می کنم. پیدا کردن دغدغه و هویت چه گفتن و پدیدارشناسی بودن من، اینکه من جهان را چگونه می بینم و مایلم دیگران چگونه با من این جهان را بنگرند.

وی افزود آنچه برای اعضای یک انجمن حاصل می شود هم هویت است هم احساس اثربخشی و پیداکردن جای خود درمیان کسانی که چون او این راه خودآموختگی را پیموده اند. در قله خودشکوفایی انسانی هم این اتفاق رخ می دهد: حرفی برای گفتن و سرریزی از نیاز به خودشکوفایی و به عبارتی آن برون ریزی و تخلیه روانی خود.

استعداد هم مبحث مهمی است که من مستعد درچه چیز هستم و این رسانه من در چه قالبی از استعداد قرار می‌گیرد و خود این یک قالب علمی_ پدیدارشناختی برای مشاهده محتواها، اهداف، جهت گیریهای ذهنی و سیر تکاملی هنرمندان خودآموخته جای تامل دارد.

سخنران بعدی، استاد و پژوهشگر شناخته شده برای همه ایرانیان: دکتر حسن عشایری نورولوژیست و عصب شناس بزرگ کشورمان بود که با اشاره به حوزه کار تخصصی عصب_روانشناختی_ نوروسایکولوژی به بحث پیرامون ساحت ساختارهای ادراک، شناخت، آگاهی، سازماندهی رفتار، هیجان ها، عواطف در سیستم (لیمبیک) پرداخت. وی اظهار داشت: در اوقات فراغت، ذهن با یک انگیختگی کار می کند. در هنر و خلاقیت، هیجانها و عواطف مطرحند هم برای تولید ر و هم برای مخاطب و ارزیابی کننده.

بخش دیگر سخنان این چهره ارزنده علمی و دانشگاهی کشورمان به مبحث نقد و هنر اختصاص داشت که طی آن گفت: نقد، عیب یابی و اشکال گیری نیست. نقد، بمثابه یک بعد زیبایی شناختی عمل می کند و ابعاد استتیک و خلاقه متن هنری را توسعه می دهد.نقد، نفی نیست بلکه یک ارزیابی و ببرسی و بازآفرینی هنری است.

وی با تشریح سیستم کار نوروسایکولوژی افزود: این سیستم هیجانی، عاطفی که دائم دشارژ و سرکوب می شود، فعالیت و خلاقیت هنری بعنوان برون فکنی وارد عمل شده و به گفته فروید: برونداد اطلاعات و اساسا هرنوع تخلیه درونی، کنشی است لذت آفرین.

آنگاه دکتر سیداحمد محیط طباطبایی دبیر کمیته ملی موزه ها (ایکوم) ایران در سخنانی با ذکر این نکته که خودآموختگی و خودانگیختگی تنها در نظام آموزش آکادمیک مطرح است وگرنه در نظام سنتی ما هرچه هست همین انتقال سینه به سینه بوده است بیان داشت: خودآموختگی در حوزه هنر، خود را پرورش و گسترش می دهد. در شعر، بارزترین نمود را در فرهنگ ایرانی دارد. آسان از بدو ظهور در زمین، خود را با طبیعت انطباق داد، آموزش گرفت و تجربه زیستی خویش را انتقال داد. و این هنانچیزی است که در هنر خودآموخته شاهدیم.

وی با اظهار امیدواری از اینکه درآینده نزدیک شاهد تشکیل موزه هنرمندان خودآموخته ایران باشیم خواستار برگزاری نشستهای تخصصی برای ارائه تبیین ها و تعاریف دقیقتری از خودانگیختگی و خودآموختگی شد و گفت: تفاوت هنر خودآموخته با هنر رسمی این است که خارج از سیستم کلاسیک متعارف شکل گرفته و نه در تلقی های نادرستی چون بیسوادی و غیر حرفه ای بودن و... ریاست کمیته ملی ایکوم در ایران، در پایان سخنان خود از همراهی مستمر این مرکز با انجمن هنرمندان خودآموخته خبر داد.

 

در پایان نشست، بیانیه هفتمین جشنواره توسط عزتی ریاست و بنیانگذار انجمن و جشنواره قرائت گردید که با معرفی هنر بعنوان بخشی از حیات معنوی و هویت معرفتی انسان، این رخداد را گشایش پنجره ای به افق تعالی هنری دانسته و درآن تصریح شده بود:

از رهگذر سپهر خلاقه هنرمندان خودآموخته با کارکردهای اسطوره ای، آیینی و دلالت‌های زیباشناسانه در نهایت امانتداری و وفاداری مواجه می‌شویم.

در این بیانیه با بزرگداشت نام و جایگاه زنده یاد توکل اسماعیلی (مش اسماعیل) در یکصدمین سال تولد آن چهره درخشان هنر خودآموخته معاصر ایران، یکی از بخش‌های ویژه این جشنواره، نکوداشت آن هنرمند فقید اعلام شده و چنین آمده بود: انجمن مطابق با یک دیپلماسی فرهنگی، روایتگر گونه ای نادر از میراث معنوی هنر جهان در یک خوانش بومی و ملی خود خواهد بود.

پایان بخش این آیین ویژه رونمایی پوستر هفتمین جشنواره هنرمندان خودآموخته بود که در این دوره توسط دکتر بهنام زنگی طراحی شده و به دست نوشته محرم صالحی مهر است.

این هنرمند و مدیر هنری که تاکنون در برگزاری صدها نمایشگاه هنری و انتشار چندین جلد مجموعه هنری مشارکت فعال داشته، 17 سال حضور مستمر در خدمات نمایشگاهی به اهالی هنر دارد و هم اکنون مدیریت روابط عمومی موسسه صبا را برعهده دارد.

گفتنی است هفتمین جشنواره سراسری هنرمندان خودآموخته ایران، با ارائه مجموعه ای به وسعت یک هزار و دویست اثر هنری از تمامی نقاط ایران، عصر سه شنبه 14 آذرماه در سه نگارخانه بزرگ صبا:خیال، آیینه و خیال شرقی در مساحتی گسترده گشایش خواهد یافت.

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ١١ آذر ١٤٠٢ - ٠٧:٥٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج