اخبار > زادروز مرد اخلاق‌ و فلسفه


زادروز مرد اخلاق‌ و فلسفه

 

به مناسبت زادروز سیدمحمدرضا حسینی بهشتی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر منتشر شد.

بسیاری از افرادی که در حوزه فلسفه مطالعه دارند «سيدمحمدرضا حسيني‌بهشتي» را می‌شناسند؛ کسی که به دلیل علاقه وافرش به علوم اسلامی، رشته پزشکی را بعد از سه‌سال‌ونیم رها کرد و به سراغ رشته فلسفه رفت و بعد از دریافت مدرک کارشناسی‌ارشد از دانشگاه تهران، برای ادامه تحصیل ترجیح داد دوره دکتری خود را در کشوری بگذراند که مرکزی شناخته‌شده برای اندیشه‌های فلسفی است؛ برای همین، به آلمان سفر کرد و بعد از اتمام تحصیلات، در سال 1366، به ایران بازگشت و معلمی را پیشه خود ساخت و در دانشگاه‌ها مشغول تدریس شد.

او زاده 25 اردیبهشت 1336 در قم، و فرزند شهید سیدمحمد بهشتی است و بیش از آنکه فعالیت‌های سیاسی پدرش او را تبدیل به مرد سیاست کند، ایمان و اخلاق و عرفانِ آن شهید بزرگوار سرلوحه زندگی معنوی و شخصی‌اش شد و تربیت پدر و کسب فضایل به او هویتی مستقل بخشید و وی را به مرد اخلاق و فلسفه تبدیل کرد.

سیدمحمدرضا بهشتی، که هم‌اکنون دانشیار گروه فلسفه دانشگاه تهران است، بعد از بازگشتش از آلمان «مؤسسه مطالعاتی ارغنون» را با دوستانش راه‌اندازی کرد و از آن زمان تاکنون، مدیر این مؤسسه است. اما به‌غیر از این مؤسسه، هر جا پای فلسفه در میان بود، از او دعوت به همکاری شد و به همین دلیل، کارنامه‌‌ای پُربار دارد که از آن جمله می‌توان به عضویت پیوسته فرهنگستان هنر، مدیریت مؤسسه مطالعاتی خاورمیانه، عضویت در هيئت‌امناي مؤسسه مطالعات اجتماعي (وزارت علوم، تحقيقات و فناوري)‏، عضویت در هيئت‌امناي پژوهشگاه علوم انساني، و عضویت در هيئت‌امناي مؤسسه انجمن و حكمت فلسفه، و نیز تألیف مقالات و کتاب‌های بسیاری اشاره کرد.

سیدمحمدرضا بهشتی، در گفت‌وگویی، به دغدغه‌هایش در زمینه آموزش فلسفه پرداخته و در این زمینه معتقد است: «مشكل ما در ‏آموزش فلسفه اين است كه نه ورود ما به مطلب مشخص است و نه خروج و نه طي مسير، و بر اين اساس، با رهيافت مشخصي نيز روبه‌رو ‏نيستيم و آشناشدن با رهيافت‌ها را نيز در جايي پيدا نكرده‌ايم. يكي از كمبودهاي جدّي به لحاظ آموزشي و پرورشي، كمبود منابع داخلي و به‌ويژه منابع خارجي است. مجلات و مقالات در رشته فلسفه هنوز ‏هيچ جايگاهي ندارند و ما هنوز با شيوه‌هاي جديدتر برقراري ارتباطات آشنا نيستيم.»

فرهنگستان هنر زادروز این مرد خستگی‌ناپذیر و دغدغه‌مند در حوزه فلسفه را تبریک و تهنیت می‌گوید و از پروردگار قادر آرزوی سلامتی و طول عمر برای ایشان مسئلت دارد.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٢٥ ارديبهشت ١٤٠١ - ١٢:٢١ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج