اخبار > به دنبال ثبت جهاني مهر و حكاكي ايران هستيم


مولف كتاب «دانشنامة مهر و حكاكي در ايران»:
به دنبال ثبت جهاني مهر و حكاكي ايران هستيم

 

استاد محمدجواد جدي، مولف كتاب «دانشنامة مهر و حكاكي در ايران» در گفتگويي اظهار داشت: پس از ثبت ملي «مُهر و حكاكي» با ارائه مستندات به دنبال ثبت جهاني اين هنر ايراني هستيم.

استاد محمدجواد جدي، مولف كتاب «دانشنامة مهر و حكاكي در ايران» در گفتگويي اظهار داشت: پس از ثبت ملي «مُهر و حكاكي» با ارائه مستندات به دنبال ثبت جهاني اين هنر ايراني هستيم.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، استاد محمدجواد جدي، مولف كتاب «دانشنامة مُهر و حكاكي در ايران» در خصوص ثبت ملي «مُهر و حكاكي» اظهار داشت: در آبان‌ماه سال‌گذشته به دليل پژوهشي كه در زمينه مُهر و حكاكي در ايران داشتم از ميراث فرهنگي درخواست كردم تا اين هنر عظيم ايراني را به ثبت ملي برساند. به اين ترتيب مسئولان ميراث فرهنگي نيز با اين درخواست موافقت كرده و امور مربوط به ثبت ملي اين هنر ايراني را دنبال كردند.»

وي درباره پيشينه اين هنر در ايران افزود: «گرچه مُهر و حكاكي در ايران قدمتي 6000 ساله دارد، اما همچنان پويايي خود را حفظ كرده و هنوز هم از اين دستاورد بزرگ بشري به اشكال گوناگون در تمامي جهان استفاده مي‌شود.»

اين پژوهشگر بسياري ديگر از اختراعات و دستاوردهاي بزرگ بشري را وابسته به مهر و حكاكي دانسته و ادامه داد: «ضرب سكه و رايج شدن پول در امور اقتصادي مرهون مُهر‌هاي ساخته شده در گذشته است. همچنين دستگاه چاپ گوتنبرگ نيز از مدل ساخته شده از حروف بهره برده شده است. شايد بتوان گفت تنها ماشيني شدن اين دستاورد اختراع جديدي محسوب مي‌شود اما اصل آن مربوط به دوران كهني است كه نشانه‌هاي آن، به استفاده از ساخت مهر برمي‌گردد. بسياري ديگر از صنايع نيز وابسته به همين مهر سازي هستند و نمونه‌هاي فراوان آن را مي‌توان در آثار به جا مانده از هزاران سال پيش در موزه‌هاي جهان و ابنيه‌هاي تاريخي جستجو كرد.»

جدي ارتباط با مُهر را ارتباطي تنگاتنگ شمرد و افزود: «از هنگامي كه از مُهرها براي نقوش بر روي كوزه‌ها و ظروف سفاليه استفاده مي‌شد و حكاكي‌هايي كه مصارف مختلف داشت تا بسياري از هنرهاي ديگري چون معماري، چاپ نقوش بر روي پارچه، كتيبه و ... از روش‌هاي مربوط به مهرسازي بهره‌ برده‌ شده‌است؛ خصوصا در دوره اسلامي كه از هنر خوشنويسي بر روي مهرها استفاده مي‌شد؛ همه نمونه‌هاي فراواني از رابطه مهر و هنر دارد.»

مولف كتاب «دانشنامة مهر و حكاكي در ايران» خاطر نشان شد: «در كتاب‌هاي تاريخي نيز رد پاي مهر را مي‌توان در ايران جستجو كرد به عنوان مثال در كتاب ابن‌خلدون از گِل مُهري نام برده شده كه مركز آن، سيراف از شهرهاي جنوبي استان بوشهر است و همچنين به شهر «مُهر» از شهرستان‌‌هاي استان فارس  اشاره شده كه به دليل نزديكي با سيراف مركزي براي ساخت مُهر به شمار مي‌رفته است. در بسياري از كاوش‌هاي باستاني كه در جيرفت صورت گرفته نيز بسياري از مُهر‌ها و وسايلي يافت شده كه نشان از اين هنر عظيم ايراني دارد.»

محمدجواد جدي، ثبت جهاني را به دنبال ثبت ملي مُهر و حكاكي اعلام و تصريح كرد: «ما به دنبال ثبت جهاني اين هنر هستيم و جاي پاي مهرهاي ايراني را در تمامي موزه‌هاي جهان مي‌توانيم مشاهده كنيم.»

مراسم اعلام ثبت ملي هنر «مهر و حكاكي» و رونمايي از «دانشنامة مهر و حكاكي در ايران» روز سه‌شنبه 25 آذر ، ساعت 15، در تالار ايران فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود. علاقه‌مندان‌ براي شركت در اين مراسم مي‌‌توانند به نشاني خيابان ولي‌عصر(عج) پايين‌تر از چهارراه طالقاني، شماره 1552 مراجعه كنند.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٢٥ آذر ١٣٩٣ - ١٠:٠٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج