اخبار > نخستین کتاب مستقل درباره کتاب‌شناسی فلسفه هنر به زبان فارسی منتشر شد


نخستین کتاب مستقل درباره کتاب‌شناسی فلسفه هنر به زبان فارسی منتشر شد

 

انتشارات فرهنگستان هنر، کتاب کتاب‌شناسی توصیفی فلسفه هنر (از آغاز تا پایان 1390) را به کوشش تقی اکبرزاده منتشر کرد.

انتشارات فرهنگستان هنر، کتاب کتاب‌شناسی توصیفی فلسفه هنر (از آغاز تا پایان 1390) را به کوشش تقی اکبرزاده منتشر کرد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن)، کتاب کتاب‌شناسی توصیفی فلسفه هنر (از آغاز تا پایان 1390) را به کوشش تقی اکبرزاده با همکاری شهناز علیپور زمانی منتشر کرد.

این اثر اولین کتاب‌شناسی مستقل درباره فلسفه هنر به زبان فارسی است که به معرفی 549 عنوان کتاب در این زمینه می‌پردازد و می‌تواند ابزاری کارآمد در خدمت استادان و پژوهشگران و دانشجویان باشد.

در حال حاضر در عموم بانک‌های اطلاعاتی داخلی کتاب، فقط به اطلاعات نشر‌شناختی کتاب‌ها بسنده ‌شده است و بخش‌بندی محتوای متنی در بیشتر بانک‌های مذکور وجود ندارد. در این کتاب‌شناسی با روش طبقه‌بندی موضوعی، و ارزیابی دقیق محتوای کتاب‌ها ــ که وجه تمایز این کتاب‌شناسی است ــ مداخل به دو بخش تقسیم شده‌اند: بخش اول دربردارنده 397 عنوان در زمینه کلیات فلسفه هنر است و در بخش دوم دیگر گونه‌های هنری قرار دارند که به‌ترتیب 29 عنوان به فلسفه هنرهای تجسمی، 53 عنوان به فلسفه معماری و شهرسازی، 7 عنوان به فلسفه تئاتر، 14 عنوان به فلسفه موسیقی، و 49 عنوان به فلسفه سینما اختصاص دارد.

از آنجا که میان مباحث نظری هنر مانند فلسفه هنر، جامعه‌شناسی هنر، روا‌ن‌شناسی هنر، تاریخ هنر و... تأثیرات متقابل وجود دارد و نمی‌توان مرز دقیقی بین حوزه‌های مذکور ترسیم کرد، برای استفاده هرچه‌بیشتر مخاطبان و علاقه‌مندان این حوزه، بعضی منابع مرتبط با فلسفه هنر نیز به این کتاب‌شناسی افزوده شده است. این اثر بررسی توصیفی تمامی کتاب‌های چاپ‌شده در زمینه فلسفه هنر تا پایان سال 1390 را دربرمی‌گیرد.

کتاب کتاب‌شناسی توصیفی فلسفه هنر، در 567 صفحه و قطع وزیری، با شمارگان 500 نسخه و بهای 120هزار تومان منتشر شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه نسخه الکترونیکی این کتاب و دیگر کتاب‌های مورد نیاز خود، به سایت طاقچه به نشانی اینترنتی https://taaghche.com مراجعه کنند.

 

 

 

 

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٦ بهمن ١٣٩٩ - ٠٩:٥٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج