اخبار > کتاب هنرهای اسلامی (ادبیات، موسیقی، نمایش و تجسمی) منتشر شد


کتاب هنرهای اسلامی (ادبیات، موسیقی، نمایش و تجسمی) منتشر شد

 

هنرهای اسلامی (ادبیات، موسیقی، نمایش، تجسمی) از مجموعه «هنر در دانشنامه بریتانیکا»، با ترجمه ولی‌الله کاووسی، منتشر شد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، کتاب هنرهای اسلامی (ادبیات، موسیقی، نمایش، تجسمی)، از مدخل هنر در دانشنامه بریتانیکا، به قلم آنه ماری شیمل، آمنون شیلوه، یاکوب ام. لاندا و الگ گرابار، با ترجمه ولی‌الله کاووسی، منتشر شد.

هنرهای اسلامی شامل هنرهای ادبی و نمایشی و تجسمی جمعیت عظیم خاورمیانه و جاهای دیگر است که از سده هفتم میلادی به بعد دین اسلام را پذیرفتند. پیروان این دین چنان تنوع نامحدودی از ادبیات و هنرهای نمایشی و هنرهای تجسمی و موسیقی خلق کرده‌اند که عملاً هر تعریف جامعی را به چالش می‌کشد. در معنای محدود، می‌توان گفت هنرهای اقوام مسلمان فقط همان‌هایی است که مستقیماً از معارف اسلامی برمی‌خیزند. با این حال، معمولاً این اصطلاح برای همه هنرهای پدیدآمده به دست مردم مسلمان به کار رفته است، چه با دین آنها مرتبط باشد چه نباشد. موضوع این نوشتار شامل هنرهای پیشااسلامی ایرانیان و عرب‌ها و دیگر اقوام آسیای صغیر و شمال افریقاست که در نهایت دین اسلام را پذیرفته‌اند. به هنرهای دیگر مناطق فرهنگی که فقط بخشی از آنها مسلمان‌نشین بود در دیگر مدخل‌های مربوط به آن مناطق در دانشنامه بریتانیکا پرداخته شده است.

کتاب هنرهای اسلامی (ادبیات، موسیقی، نمایش، تجسمی) را مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری «متن» در هزار نسخه و  385 صفحه، با قیمت 150هزار تومان، در پاییز 1401، منتشر کرده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به وبگاه مؤسسه متن، به نشانی https://matnpub.ir، و یا کتاب‌فروشی فرهنگستان هنر، به نشانی خیابان ولیعصر، نرسیده به چهارراه طالقانی، شماره 1550، مراجعه کنند.

 

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٢١ آذر ١٤٠١ - ٠٩:١٨ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج