اخبار > معرفی نسخه ارزشمند دعای صباح به خط محمدعلی ابن‌محمد شفیع تبریزی


معرفی نسخه ارزشمند دعای صباح به خط محمدعلی ابن‌محمد شفیع تبریزی

 

کتاب دعای صباح به خط محمدعلی ابن‌محمد شفیع تبریزی از گنجينه کتابخانه و موزه ملی ملك آستان قدس رضوی است که آن را مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن)، در سال 1390، بازنشر کرده است.

 

کتاب دعای صباح به خط محمدعلی ابن‌محمد شفیع تبریزی از گنجينه کتابخانه و موزه ملی ملك آستان قدس رضوی است که آن را مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن)، در سال 1390، بازنشر کرده است.

دعای صباح از ادعیه لطیف شیعه است که بر طبق روایت علامه مجلسی، توسط حضرت علی(ع) مرقوم شده است. مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) نسخه‌ای از این دعا را که به قلم و خط زیبای محمدعلی ابن‌محمد شفیع تبریزی به کتابت درآمده و در گنجينه کتابخانه و موزه ملی ملك نگهداری می‌شود منتشر کرده است.

در مقدمه این کتاب به قلم محمدعلی معلم‌دامغانی آمده است:

«لابد آن است که از نسخه ارجمند دعای صباح که البته حق آن را، به معنی، ما و امثال ما نمی‌توانند گذاشت بلکه عزیزان و حکیمان معاصر پیشین به عجز خویش معترف بوده‌اند و از کوتاهی دست خویش شکایت‌ها در میان آورده‌اند و شرمساری و ناتوانی را حکایت کرده‌اند، ماللتراب و رب‌الارباب و چه نسبت خاک را با عالم پاک، اینک نسخه را می‌گشاییم و در خط نسخ آن که ناسخ بسیار قطعه‌ها و نسخه‌ها و رساله‌ها و کتاب‌ها و مقاله‌هاست می‌نگریم.»

این مجموعه نفیس از گنجينه کتابخانه و موزه ملی ملك آستان قدس رضوی، به خط نسخ محمدعلی ابن‌محمد شفیع تبریزی، دعایی است که حضرت امیرالمؤمنین(ع) بعد از نماز صبح می‌خوانده و به گفته علمای شیعه، بلندترین مضامین حِکمی، عرفانی و کلامی را در قالب الفاظ و عبارات ادبی بیان کرده است. به دلیل اهمیت مضامین این دعا، عالمان و اندیشمندان متعددی آثاری در شرح این دعا نگاشته‌اند. این دعا با مناجات خداوند و ذکر نعمت‌های او، ازجمله پدیدآوردن صبح، آفرینش آسمان، حرکت ستارگان و گردش آفتاب و ماه، شروع می‌شود و سپس، به یگانگی، علم، بخشندگی، احسان و رحمت خدا اشاره می‌کند و به پیامبر(ص) و خاندان او درود می‌فرستد.

دعای صباح دستاورد مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) برای اهل ادب و هنر در سال 1390 است که در 36 صفحه خوش‌نویسی‌شده عرضه شده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب ارزشمند می‌توانند به نشانی خیابان ولیعصر، نرسیده به چهارراه طالقانی، شماره 1550، کتاب‌فروشی انتشارات فرهنگستان هنر، و یا وبگاه مؤسسه متن مراجعه کنند.


 

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٣١ فروردين ١٤٠١ - ١٤:٠٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج