اخبار > نشست مطبوعاتی نخستين دوسالانه پوستر جهان اسلام برگزار شد


نشست مطبوعاتی نخستين دوسالانه پوستر جهان اسلام برگزار شد

 

نشست مطبوعاتي نخستين نمايشگاه دوسالانه پوستر جهان اسلام ،‌صبح امروز با حضور حبيب‌ا... صادقي دبير علمي دوسالانه ،‌ محسن زارع مدير موسسه فرهنگي -هنري صبا و محبوبه پلنگي مدير روابط عمومي فرهنگستان هنر در مؤسسة فرهنگي – هنري صبا برگزار شد.

 نشست مطبوعاتي نخستين نمايشگاه دوسالانه پوستر جهان اسلام ،‌صبح امروز با حضور حبيب‌ا... صادقي دبير علمي دوسالانه ،‌ محسن زارع مدير موسسه فرهنگي -هنري صبا و محبوبه پلنگي مدير روابط عمومي فرهنگستان هنر در مؤسسة فرهنگي – هنري صبا برگزار شد.


به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، در ابتداي اين جلسه ،‌محسن زارع با اشاره به اينكه دوسالانه در سه بخش مسابقه ، جنبي و مقالات برگزار خواهد شد گفت : « بخش اصلي اين دوسالانه مسابقه است كه با دو موضوع پوسترهاي فرهنگي و فلسطين در سطح بين‌المللي برگزار مي‌شود. براي شركت در موضوع پوسترهاي فرهنگي ، شركت‌كنندگان بايد مسلمان باشند ،‌ اما موضوع فلسطين چون از مقولاتي است كه تمام جهان ، حتي غيرمسلمانان نيز از حوادثي كه در اين رابطه در سالهاي گذشته اتفاق افتاده باخبر هستند ‌تمام كشورهاي جهان و هنرمندان مي‌توانند در آن حضور داشته باشند.» حبيب‌ا.. صادقي ،‌ دبير علمي اين دوسالانه نيز گفت : « در ابتدا قرار بود دوسالانه با موضوع گرافيك جهان اسلام برگزار شود ، اما چون اين موضوع حوزه‌هاي گسترده و بزرگي را در برمي‌گرفت ،‌ تصميم گرفتيم آنرا محدودتر ، اما دقيقتر برگزار كنيم.»

وي افزود : « به نظر من تا بحال، قبل و بعد از انقلاب اسلامي چنين برنامه‌اي با اين كيفيت ، تنوع و همگرايي در زمينه گرافيك در ايران برگزار نشده است. اين دوسالانه نگاه جامع‌گرايانه‌اي دارد كه تمام گروهها و نهادهاي گرافيكي را دربر گرفته است. خوشبختانه نگاه فرهنگستان هنر از نگاههاي سليقه‌اي دور است و به صورت ملي به تحولات هنري نگاه مي‌كند.»

زارع با اشاره به اينكه تا بحال 1304 اثر به دبيرخانه ارسال شده است ،‌ گفت :« از تعداد پوسترهاي رسيده 509 اثر خارجي از 151 هنرمند 40 كشور جهان به دبيرخانه ارسال شده است كه 235 اثر آن به موضوع فلسطين و 274 اثر به موضوع فرهنگي اختصاص دارد.

795 پوستر ايراني نيز به دبيرخانه ارسال شده است كه 260 پوستر در بخش موضوع فلسطين و 535 پوستر در بخش موضوع فرهنگي جاي مي‌گيرد.»

وي بااشاره به بخش جنبي و مقالات گفت :« تابحال خلاصه مقالاتي از كشورهاي سودان ، تركيه ،‌ ايتاليا ، ‌فلسطين ، چين ،‌عمان و كويت ارسال شده است كه به اين تعداد 10 مقاله از ايران نيز اضافه مي‌شود كه در بخش مقالات دوسالانه ارائه خواهد شد. در بخش جنبي نيز نمايشگاهي از 50سال گرافيك ايران و نمايشگاهي از پوستر بخش فرهنگي كه از آثار غيرمسلمانان است برگزار مي‌شود.»

در پايان اين جلسه صادقي دربارة ‌استعفاي 2 نفر از اعضاي هيئت انتخاب اين دوسالانه گفت: « ما هنوز هم اميدواريم كه بتوانيم از حضور اين دوستان در دوسالانه و فعاليتهاي ديگر بهره‌مند شويم. اما نمي‌توانيم اساس واصول كار را نديده بگيريم. وظيفة فرهنگستان هنر اين است كه به عنوان يك نهاد بي‌طرف همة گرايشها را در بربگيرد. اعتراض اين دوستان به حضور برخي انجمنها در برگزاري اين دوسالانه بود. علاوه بر اين ما در اين دوسالانه از 2 داور غير مسلمان « شي‌كي‌ئوآ فوكودا » از ژاپن و « آلن لوكورنك » از فرانسه دعوت كرديم تا در تركيب داوران به عنوان كارشناسان اين فن حضور داشته باشند. اين دوستان به حضور دو داور غير مسلمان نيز اعتراض داشتند كه در نهايت به كناره‌گيري آنها منجرشد. در صورتي كه از نظر بنده و ديگران حضور انجمن‌هاي گرافيك و داوران غير مسلمان مانعي در روند و سير اصلي دوسالانه ايجاد نخواهد نمود.»

گفتني است اين دوسالانه به همت فرهنگستان هنر و با همكاري مؤسسة فرهنگي- هنري صبا ، حوزة هنري سازمان تبليغات اسلامي و انجمن طراحان گرافيك از 9 آذر در مؤسسة فرهنگي – هنري صبا برگزار مي‌شود.

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ١٣ آبان ١٣٨٣ - ٠٩:٥٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج