اخبار > دومين هم‌انديشي « بررسي اصطلاحات موسيقي دستگاهي » برگزار شد


دومين هم‌انديشي « بررسي اصطلاحات موسيقي دستگاهي » برگزار شد

 

دومين هم انديشي « بررسي اصطلاحات موسيقي دستگاهي» توسط فرهنگستان هنر و با حضور هنرمندان ، اساتيد و صاحبنظران حوزه موسيقي و چند تن از اعضاء فرهنگستان ادب فارسي ، چهارشنبه 27خردادماه برگزار شد.

 

دومين هم انديشي « بررسي اصطلاحات موسيقي دستگاهي» توسط فرهنگستان هنر و با حضور هنرمندان ، اساتيد و صاحبنظران حوزه موسيقي و چند تن از اعضاء فرهنگستان ادب فارسي ، چهارشنبه 27خردادماه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر ، در اين همايش كه به همت معاونت پژوهشي فرهنگستان هنر و گروه تخصصي موسيقي برگزار شد ، هنرمندان و اساتيدي همچون : محمدرضا شجريان ، اميرحسين دهلوي ، هوشنگ ظريف ، شاهين فرهت ، ايرج نعيمايي ، حسام‌الدين سراج ، داريوش پيرنياكان ، مجيد كياني ، حسين عليزاده ، داود گنجه‌اي ، درويش منطقي ، علي اصغر بياني و ... حضور داشتند.

حاضران در جلسه بر روي دو اصطلاح “رديف” و “دستگاه” به بحث و گفتگو پرداختند و در نهايت در خصوص واژه “رديف” به تعريف كلي ؛ « رديف عبارت است : از تسلسل منظم‌الحان كه با ربطي منطقي به دنبال يكديگر بيايند و در قالب هر يك از هفت دستگاه و پنج آواز تنظيم شده باشد.» رسيدند.

همچنين در خصوص واژه “دستگاه” مباحث مختلفي از سوي اساتيد و هنرمندان حاضر در جلسه مطرح شد ، اما در نهايت تصويب تعريف قطعي از اصطلاح «دستگاه» به هم‌انديشي بعدي موكول شد.

همچنين در اين جلسه حسين دهلوي پيشنهاد داد قبل از پرداختن به اين مسايل و تعريف اصطلاحات موسيقي جايگاه اين هنر در كشور معلوم شود ، چرا كه اين رشته جايگاه ندارد بر روي آن مهر تحريم خورده است.

حسين عليزاده نيز با تائيد صحبتهاي حسين دهلوي گفت : « موسيقي ايران به دليل حذف زنان از اين عرصه دچار يكنواختي شده و هر روز هم شرايط آن بدتر مي‌شود.»

محمدرضا شجريان نيز در خصوص تعريف رديف به ارائه نظر پرداخت و گفت : « چون نام فرهنگستان هنر پشت اين تعاريف قرار مي‌گيرد ، بايد روي تك تك واژه‌ها و تعاريف فكر شود.»

وي با تأكيد بر روي استفاده از واژه‌هاي فارسي در تعاريف افزود : « اين وظيفه ما است كه آنچه را گذشتگان براي ما نامفهوم گذاشته‌اند را تفكيك و جدا كنيم.»

لازم به ذكر است ، اين هم انديشي در ساختمان شماره يك (سخنور) فرهنگستان هنر برگزار شد.

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٣١ خرداد ١٣٨٣ - ١٣:٥٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج