اخبار > فرهنگستان هنر نسخه ارزشمند خمسه نظامی را منتشر می‌کند


همزمان با برگزاری همایش «خمسه‌نگاری؛ بازنمود خمسه نظامی در هنر»
فرهنگستان هنر نسخه ارزشمند خمسه نظامی را منتشر می‌کند

 

فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران با همکاری شهرداری تهران نسخه نفیس و ارزشمند خمسه نظامی، معروف به خمسه شاه‌طهماسبی، را همزمان با برگزاری همایش «خمسه‌نگاری؛ بازنمود خمسه نظامی در هنر» در قطع اصلی خود منتشر و در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد داد.

فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران با همکاری شهرداری تهران نسخه نفیس و ارزشمند خمسه نظامی، معروف به خمسه شاه‌طهماسبی، را همزمان با برگزاری همایش «خمسه‌نگاری؛ بازنمود خمسه نظامی در هنر» در قطع اصلی خود منتشر و در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد داد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، این نسخه نفیس که تصویر متن کامل آن برای نخستین بار با همکاری کتابخانه بریتانیا تهیه شده، هم‌اکنون در مراحل چاپ و نشر است و به‌زودی منتشر خواهد شد.

پس از انتشار کتاب نفیس شاهنامه شاه­‌طهماسبی، به همت انتشارات فرهنگستان هنر (مؤسسه متن)، این فرهنگستان به‌منظور اشاعه هنرهای اصیل ایران‌­زمین و چاپ و نشر آثار منحصربه‌فرد و شاخص تاریخ هنر ایران، کتاب خمسه شاه‌‌طهماسبی را که از جمله آثار ملی به شمار می‌آید، در شکل و هیئتی نفیس و در قطع اصلی آن (سلطانی)، منتشر و عرضه می‌کند.

خمسه نظامی گنجوی، به کتابت شاه محمود نیشابوری، استاد مسلّم نستعلیق، و نگارگریِ استادانی بی‌بدیل چون سلطان محمد عراقی، میرک اصفهانی، میرزا علی، میرسید علی و دیگران، در گذر قرن‌ها از دستبردها مصون مانده و به‌صورت کتابی واحد در کتابخانه بریتانیا باقی مانده است. این اثر که هر پنج مثنوی نظامی گنجوی را دربردارد، مشتمل بر 404 ورق (808 صفحه) و 17 نگاره، از جمله نگاره معروف معراج حضرت رسول(ص) اثر سلطان محمد، است و تاریخ انجامه آن سال 946 هجری قمری را نشان می‌دهد.

یکی از ویژگی‌های مهم این نسخه، تشعیر و حل‌کاری، یعنی تزیین حواشی صفحات متن با نقوش گیاهی و حیوانی مُطلّاست که سابقه‌ای طولانی در هنر ایرانی دارد و در این نسخه به اوج می‌رسد. هر صفحه از 808 صفحه این نسخه تشعیری یگانه دارد که اغلب مناظر طبیعی و نقوش حیوانی را به تصویر می‌کشد.

این نسخه ارزشمند در همایش «خمسه‌نگاری؛ بازنمود خمسه نظامی در هنر» که به همت معاونت پژوهشی فرهنگستان در در 21 اسفند 1398، روز بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی، برگزار می‌شود، با همکاری مؤسسه متنِ فرهنگستان هنر و سازمان زیباسازی شهر تهران، منتشر و رونمایی خواهد شد.

علاقه­‌مندان می­‌توانند به‌منظور پیش­‌خرید این اثر ارزشمند، با تخفیف ویژه، با شماره تلفن 66411016ـ021 تماس بگیرند یا با نشانی الکترونیکی publishing@honar.ac.ir مکاتبه کنند. نسخه­‌های پیش­‌خریدشده همزمان با نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال 1399 به دست خریداران محترم خواهد رسید.

 

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٧ آذر ١٣٩٨ - ١٥:٢٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج