اخبار > بزرگداشت حبيب آيت اللهي در فرهنگستان هنر


بزرگداشت حبيب آيت اللهي در فرهنگستان هنر

 

بزرگداشت حبيب آيت اللهي، نقاش پيش‌كسوت، پژوهشگر و عضو پيوسته فرهنگستان هنر، 8 دي‌ماه در اين فرهنگستان برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، معاونت پژوهشي فرهنگستان هنر به پاس نيم قرن تلاش هنري و فرهنگي حبيب آيت اللهي نقاش و هنرمند پيشكسوت، مراسم بزرگداشت و نمايشگاهي از آثار اين هنرمند را در فرهنگستان هنر برگزار مي‌كند.


حبيب‌الله آيت‌اللهي در سال ۱۳۱۳ در شيراز متولد شد. وي نقاش ايراني، پژوهشگر تاريخ هنر و دانشيار دانشگاه شاهد و فرزند آيت‌‌الله حاج شيخ محمد جواد آيت‌اللهي است.

استاد آيت اللهي در رشته نقاشي از دانشگاه تهران فارغ‌التحصيل شد و پس از آن به مدرسه عالي هنرهاي زيباي پاريس رفت و در رشته آذين‌گري، معماري داخلي، نقاشي ديواري جديد، پيکره‌سازي و طراحي صنعتي تخصص گرفت. وي همچنين در دانشگاه سوربن به تحصيل پرداخت و در سال 1349 در رشته تاريخ هنر تحليلي و تطبيقي درجه دکترا را دريافت كرد.

سرپرستي گروه برنامه‌ريزي هنر و گروه ترجمه و تأليف کتاب‌هاي هنري، رياست دانشکده هنرهاي زيبا، عضويت شوراي عالي علوم انساني ستاد انقلاب فرهنگي، مؤسس دانشکده هنر دانشگاه شاهد و ... از جمله فعاليت‌هاي وي محسوب مي‌شود.

«ابعاد ملموس اثر هنري»، «تاريخ تحليلي هنر ايران از آغاز سکونت آنان در فلات ايران تا جمهوري اسلامي»، «تاريخ هنرهاي تجسمي ايران از آغاز تاکنون»، «مباني نظري هنرهاي تجسمي»، «مباني علمي رنگ و کاربرد آن» و «شيوه‌هاي مختلف نقد هنري» از جمله آثار تاليفي وي به شمار مي‌روند.

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ١٨ آذر ١٣٩٢ - ١١:٣٩ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج