اخبار > بیش از صد روش تحقیق در زمینه مخاطب پژوهی ابداع شده است


سیدرضا نقیب‌السادات:
بیش از صد روش تحقیق در زمینه مخاطب پژوهی ابداع شده است

 

سید رضا نقیب‌السادات، دانشیار حوزه علوم ارتباطات در بیست‌ویکمین نشست راهبردی فرهنگستان هنر، با عنوان «مخاطب‌پژوهی و الزمات آن» به روش‌های تحقیق در حوزه مخاطب پرداخت و استفاده از اینگونه روش‌ها را در کنار روش‌های گذشته بیش از صد روش جدید عنوان کرد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، پنجمین نشست از سلسله‌ نشست‌های راهبردی در زمينه حقوق معنوي مخاطب با عنوان «مخاطب پژوهی هنری و الزمات آن» با سخنرانی سیدرضا نقیب‌السادات، دانشیار و عضو هیئت علمی دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی، سه‌شنبه 5 دی 1402 در فرهنگستان هنر به صورت حضوری و برخط برگزار شد.


نقیب‌السادات در این نشست با ذکر این که در دنیای اخیر در حوزه رسانه‌ها تحولات بسیاری اتفاق افتاده و همه ابعاد زندگی اجتماعی و رویکردهای علمی را تحت تاثیر قرار داده است، گفت: این موضوع حتی روش‌های تحقیق را هم تغییر داده و از روش‌های خرد به کلان‌روش‌ها رسیده‌ایم. این امر موجب شده تا حجم و اندازه داده‌ها نیز تغییر کند.

این پژوهشگر حوزه ارتباطات اجتماعی و روابط‌عمومی به اشکال سنتی پژوهش اشاره و تصریح کرد: مشاهده میدانی به شکل سنتی آن در امور پژوهش و گردآوری اطلاعات بدین شکل دیگر جایی ندارد، زیرا این گونه پژوهش‌ها از طریق شبکه‌ها و برخط اتفاق می‌افتد و هر اطلاعاتی را می‌توانید به دست بیاورید و حتی امروزه در وب تاریک به داده‌هایی دست پیدا می‌کنیم که در شرایط عادی هم امکان‌پذیر نیست. همچنین این تحولات، اتفاقات دیگری را رقم زده و بر  شکل و نوع پرداختن به پژوهش تاثیر می‌گذارد.

وی در همین زمینه یادآور شد: فناوری مدرن ارتباطات 6 ویژگی دارد که باعث پدیدار شدن اشکال مختلف روش‌شناسی شده است. تعاملات با شکل جدیدی صورت گرفته و گردش اطلاعات دو سویه کمک بسیاری به روش‌های تحقیق کرده است. همچنین افزایش ظرفیت اطلاعات، جمع‌زدایی، ناهم‌زمانی، قابلیت انعطاف و کنترل موجب شده نوع پژوهش و شکل عرضه آن تغییر کند.

وی سپس درباره جایگاه مخاطب در دریافت پیام‌های هنری، تعریف مخاطب، ویژگی‌های مخاطب، انواع مخاطب، مخاطب پژوهی، روش‌های مخاطب‌پژوهی، مخاطب پژوهی هنری، الزامات و عناصر حائز اهمیت برای مخاطب‌پژوهی هنری به ارائه مقاله خود پرداخت.


این نشست با پرسش و پاسخ مخاطبان به پایان رسید.
فایل صوتی این نشست را می‌توانید اینجـا بشنوید.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٥ دی ١٤٠٢ - ١٣:٥٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج