اخبار > نشست تخصصی «تمهیدات هنری و فنی تولید محتوای چندرسانه‌ای در فراجهان (Metaverse)» برگزار شد


نشست تخصصی «تمهیدات هنری و فنی تولید محتوای چندرسانه‌ای در فراجهان (Metaverse)» برگزار شد

 

وبینار تخصصی «تمهیدات هنری و فنی تولید محتوای چندرسانه‌ای در فراجهان (Metaverse)» در فرهنگستان هنر برگزار شد.

وبینار تخصصی «تمهیدات هنری و فنی تولید محتوای چندرسانه‌ای در فراجهان (Metaverse)» در فرهنگستان هنر برگزار شد.
به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، وبینار تخصصی «تمهیدات هنری و فنی تولید محتوای چندرسانه‌ای در فراجهان (Metaverse)»، با همکاری گروه‌های تخصصی «چندرسانه‌ای» و «سینما»ی این فرهنگستان، با حضور یونس سخاوت، علیرضا تابش، حسین شیخ‌الاسلامی و حسام ساکیان، صبح دوشنبه، 18 بهمن 1400، در فرهنگستان هنر برگزار شد.
یونس سخاوت، نایب‌رئیس گروه تخصصی چندرسانه‌ای فرهنگستان هنر، با بیان اینکه این برنامه دومین نشست از مجموعه نشست‌هایی است که در حوزه متاورس و فناوری‌های نو برنامه‌ریزی شده است و این نشست‌ها در سال آینده نیز، به‌طور مداوم، هر دو ماه یک بار، برگزار خواهد شد، گفت: در گروه چندرسانه‌ای، برای تعیین و تعریف بنیادهای نظری در این حوزه نسبتاً جدید، نشست‌ها و جلساتی برنامه‌ریزی شده است. همچنین، در کارگروهِ تعیین واژه‌های متناظر، عباراتی همچون «فراجهان»، «فراعالم» و «فرالم» به‌عنوان معادل این مفهوم در زبان فارسی پیشنهاد شده است و فعلاً از کلمه «فراجهان» به‌جای «متاورس» استفاده می‌شود.
رئیس دانشکده چندرسانه‌ای دانشگاه هنر اسلامی تبریز افزود: این کارگروه از همه فعالان متخصص برای ارائه واژگان جانشین و معادل برای مفاهیم نو، قبل از فراگیرشدن، دعوت می‌کند.
او ادامه داد: اینکه متاورس تحول و انقلابی نو است و یا صرفاً هیاهویی پُرسروصداست و از بین خواهد رفت موضوعی است که باید درباره آن با نگاه به پیشینه متاورس بحث و گفت‌وگو شود. متاورس اینترنت نسل آینده است که اختیار آن در دست همه کاربران است.
علیرضا تابش، نایب‌رئیس گروه تخصصی سینمای فرهنگستان هنر، در این نشست، آینده جهان را بر مبنای اقتصاد دیجیتال و صنایع خلاق دانست و گفت: متاورس نیز برآمده از همین موضوع و ترکیبی از چند فناوری اصلی چونVR و AR و واقعیت‌افزوده، هوش مصنوعی و رمزارزهاست که نوعی جدید از رقابت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را رقم می‌زند. ما در گروه تخصصی سینما، درباره ماهیت متاورس و نسبت آن با سینما، به‌طور جدّی بحث و گفت‌وگو کردیم که در این نشست، بیشتر به آن خواهم پرداخت.
حسین شیخ‌الاسلامی، معاون توسعه بنیاد ملی کارآفرینی محتوای دیجیتال، جهان را در ابتدای جریانی دانست که پیش‌رانان اصلی فناوری آن برنامه‌های خود را برای حضور در متاورس و تولید محتوا در این حوزه اعلام کرده‌اند و جهان را به آن سمت هدایت می‌کنند. او سپس، به تحلیل متاورس به‌مثابه جهان آینده پرداخت و چگونگی حضور در آن را از دیدگاه خود بررسی کرد.
حسام ساکیان، عضو هیئت‌علمی دانشگاه هنر اسلامی تبریز، به بیان اصطلاح‌شناسی (ترمینولوژی) واژه متاورس و تعریف این فراجهان پرداخت و گفت: متاورس یک شبکه توزیع‌شده با مقیاس بسیار بزرگ از جهان‌های مجازی رِندِرشده سه‌بُعدی است که به‌صورت برخط، به‌طور هم‌زمان و پیوسته، توسط تعداد نامحدودی از کاربران قابل‌استفاده است. این شبکه با تمرکز بر حس حضور و غوطه‌وری و تعامل، در پی خلق تجربه‌ای موازی با جهان واقعی است و با تداوم داده‌هایی مانند هویت، تاریخ، حقوق، قوانین، دارایی‌ها، ارتباطات و تراکنش‌های مالی محقق می‌شود.
وی از Hardware، Networking، Compute، Virtual Platforms، Interchange Tools and Standards => for unifying،Payments،Metaverse Content, Services, and Assets، User Behaviors به‌عنوان ملزومات متاورس نام برد و به توضیح و تبیین مفهوم غوطه‌وری و تعامل و حس حضور در متاورس پرداخت.
این نشست با پرسش و پاسخ سخنرانان و مخاطبان پایان یافت.

فایل صوتی این نشست را اینجا بشنوید.

 

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ١٩ بهمن ١٤٠٠ - ١١:٥٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج