اخبار > مروري بر تاريخ موسيقي ايراني-اسلامي


مروري بر تاريخ موسيقي ايراني-اسلامي

 

نشست علمي تبيين ماهيت هنر اسلامي با موضوع مروري بر تاريخ موسيقي ايراني-اسلامي روز سه شنبه، دوازدهم تير، در نقش جهان برگزار شد.

نشست علمي تبيين ماهيت هنر اسلامي با موضوع مروري بر تاريخ موسيقي ايراني-اسلامي روز سه شنبه، دوازدهم تير، در نقش جهان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، در اين نشست كه بعد از ظهر سه شنبه با سخنراني سيد عبدالله انوار برپا شده بود، وي با مروري بر تاريخ موسيقي ايراني-اسلامي به بررسي تأثيرات رياضيات،‌هندسه، منطق و فلسفه در موسيقي پرداخت.

انوار ابتدا با نگاه به فلسفه چيستي علم موسيقي و ارتباط آن با كلام، منطق، رياضي و فلسفه به تشريح فلسفه ارسطور درباره موسيقي پرداخت.

او فلسفه رياضي ارسطوريي كه بر چهار علم مشتمل است و علم موسيقي يكي از آن علوم است را چنين توضيح داد: «موسيقي كه هم از الحان (كه همان ملودي است) بحث مي‌كند و هم ايقاع (كه آن از ضربه بر روي پوسته يا طاس به عمل مي آيد) در كتاب موسيقي الكبير كه به دست فارابي تدوين شده شرح داده شده است.»

دكتر انوار سپس به تشريح علم رياضي نزد ايرانيان پرداخت و به بزرگاني چون ابو عبدالله محمدبن موسي خوارزمي و ابوعلي سينا اشاره كرد.

شيخ الرئيس بوعلي سينا هم هر چهار علم رياضي را مورد نظر قرارداد و براي هر يك كتابي نوشت و جزء كتاب شفا قرارداد. كه شامل علم مجسطي، حساب، هندسه و موسيقي مي شود.

دكتر انوار سپس به شرح كتب اسلامي و ايراني كه در خصوص علم رياضي و موسيقي نوشته شده است پرداخت. در پايان جلسه پرسش و پاسخ با حضور علاقه مندان برگزار شد.

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ١٣ تير ١٣٨٦ - ١٢:٠٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج