اخبار > «دبیرخانه دائمی خمسه‌پژوهی» در فرهنگستان هنر راه‌اندازی شد


همزمان با روز بزرگداشت حکیم نظامی
«دبیرخانه دائمی خمسه‌پژوهی» در فرهنگستان هنر راه‌اندازی شد

 

در ادامه برگزاری همایش ملی «خمسه‌نگاری، بازنمود خمسه نظامی در هنر»، و چاپ و نشر نسخه منحصربه‌فرد خمسه نظامی شاه‌طهماسبی، «دبیرخانه دائمی خمسه‌پژوهی» در فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران آغاز به کار کرد

در ادامه برگزاری همایش ملی «خمسه‌نگاری، بازنمود خمسه نظامی در هنر»، و چاپ و نشر نسخه منحصربه‌فرد خمسه نظامی شاه‌طهماسبی، «دبیرخانه دائمی خمسه‌پژوهی» در فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، معاونت علمی‌پژوهشی این فرهنگستان، به‌منظور پژوهش و تحقیق مستمر در خمسه نظامی و نقش و تأثیر آن در انواع متون ادبی و هنری، «دبیرخانه دائمی خمسه‌پژوهی» را با ریاست ناهید عبدی، عضو هیئت‌علمی پژوهشکده هنر این فرهنگستان، تشکیل داد.

خمسه یا پنج‌گنج حکیم نظامی گنجوی، از زمره متون مهم ادبیات فارسی و یکی از میراث‌های ادبی و هنری مهم ایران و جهان به شمار می‌رود که همواره بسیاری از هنرمندان و شاعران و نویسندگان به آن نظر داشته‌اند و در متونی که آفریده‌اند، صورت‌هایی از آن را به جلوه درآورده‌اند.

به مناسبت روز بزرگداشت نظامی، سه سخنرانی تخصصی روز چهارشنبه 20 اسفند 1399، در وب‌گاه فرهنگستان هنر منتشر می‌شود. علیرضا هاشمی‌نژاد، پژوهشگر دانشگاه شهید باهنر کرمان، با موضوع «تحلیل سبک‌شناختی کتابت شاه‌محمود نیشابوری در قیاس با کتابت میرعلی هروری و باباشاه اصفهانی با تکیه بر نسخه خمسه نظامی شاه‌طهماسبی»؛ عاطفه امیری، دانش‌آموخته دکتری پژوهش هنر، و ناهید عبدی، استادیار پژوهشکده هنر، با موضوع «مطالعه تطبیقی مفاهیم بهرام ـ مریخ از ورایِ نگاره‌های تاج‌برگرفتن بهرام گور از میان شیران در شاهنامه و خمسه نظامی»؛ و مهدی نوری‌مقدم، پژوهشگر و مدرس دانشگاه، با موضوع «حضور داستان‌های خمسه نظامی در سینما»؛ سخنرانی خواهند کرد.

علاقه‌مندان می‌توانند سخنرانی علیرضا هاشمی‌نژاد را اینجـا ببینند.

سخنرانی عاطفه امیری اینجـا قابل مشاهده است.

سخنرانی مهدی نوری‌مقدم را نیز اینجـا مشاهده کنید.

 

 

 

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٠ اسفند ١٣٩٩ - ١٤:٠٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج