اخبار > کتاب هنر نقالی در ایران به چاپ دوم رسید


کتاب هنر نقالی در ایران به چاپ دوم رسید

 

کتاب هنر نقالی در ایران، به قلم سهیلا نجم و منتشرشده در مؤسسه متن (انتشارات فرهنگستان هنر)، به چاپ دوم رسید.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، کتاب هنر نقالی در ایران، به قلم سهیلا نجم و منتشرشده در مؤسسه متن (انتشارات فرهنگستان هنر)، به چاپ دوم رسید. نقالی از دو عنصر مهم، یعنی «روایت ـ حافظه» و «پیش‌بینی ـ انتظار»، تشکیل شده است و به همین دلیل، از زمان‌های بسیار کهن، یعنی پیش از پیدایش خط، تا به امروز، که داستان اساس همه نوع ادبیات روایتی و نمایشی است، مهم‌ترین عامل ارتباطات انسانی بوده و هست. صدای نقال همه جا به گوش می‌رسد؛ در آیین‌ها و اساطیر باستانی با منشأ آسمانی، پشت صحنه‌های کارزار، پای گاهواره‌های کودکان، میان حلقه‌های تماشاگران، از صفحه تلویزیون و پرده سینما.

سهیلا نجم در کتاب هنر نقالی در ایران درصدد نمایاندن زایندگی ذاتی و قابلیت‌های موجود در اَشکال متنوع این هنر و مناسبِ زمان‌شدنِ آن است و در آن، به بررسی و تجزیه و تحلیل گسترده‌ای از نقالی در ایران از زوایای گوناگون پرداخته است.

نویسنده در این اثر ابتدا تعریفی از نقال و نقالی ارائه داده و سپس به بررسی تاریخچه هنر نقالی در ایران و چگونگی گسترش و اجرای آن پرداخته و انواع نقالی در ایران را بر اساس «فضا»، «تعداد اجراکنندگان»، «لوازم یا شکل اجرا»، «جنسیت نقال» و «مضمون و محتوا»، معرفی کرده و به دنبال آن انواعی از نقالی در ایران را همچون «نقالی مذهبی»، «نقالی منطقه‌ای»، «نقالی حماسی» (و زیرگونه‌های آن) معرفی کرده است.

«جنبه‌های نمایشی و تکنیک نقالی»، «مکان و فضای صحنه‌ای در نقالی حماسی» و «تکنیک‌های نقالی حماسی» از دیگر سرفصل‌های این کتاب است.

همچنین، این کتابی شامل تصاویری رنگی از اجراهای مختلف نقالی و پرده‌خوانی در ایران، و گفت‌وگوهای نویسنده با نقالان و پرده‌خوانان و پژوهشگران این عرصه است.

هنر نقالی در ایران، به قلم سهیلا نجم، در 460 صفحه و شمارگان 500 نسخه و بهای 160هزار تومان، توسط مؤسسه متن منتشر شده و به چاپ دوم رسیده است. علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به وبگاه مؤسسه متن به نشانی https://matnpub.ir و یا کتاب‌فروشی فرهنگستان هنر، به نشانی خیابان ولیعصر، نرسیده به چهارراه طالقانی، شماره 1550، مراجعه کنند.

 

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٢٨ شهريور ١٤٠١ - ١٢:٠٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج