اخبار > هنر و ادبيات ايراني به عنوان بخشي از يك تمدن بشري مورد توجه اروپاييان بوده است


معاونت پژوهشي فرهنگستان هنر در نمايشگاه كتاب :
هنر و ادبيات ايراني به عنوان بخشي از يك تمدن بشري مورد توجه اروپاييان بوده است

 

« موضوع بازتاب هنر و ادبيات ايراني در اروپا همانند نگاه يك بخشي از تمدن بشري در آيينة بخشي ديگر، همواره مورد توجه بوده و پژوهش‌هايي چند را به خود اختصاص داده است. اما گستردگي و گوناگوني تأثيراتي كه فرهنگي ايراني در فرهنگهاي ديگر همچون فرهنگهاي اروپايي داشته، هنوز نياز به پژوهش‌هاي بسياري دارد.»

 «موضوع بازتاب هنر و ادبيات ايراني در اروپا همانند نگاه يك بخشي از تمدن بشري در آيينة بخشي ديگر، همواره مورد توجه بوده و پژوهش‌هايي چند را به خود اختصاص داده است. اما گستردگي و گوناگوني تأثيراتي كه فرهنگي ايراني در فرهنگهاي ديگر همچون فرهنگهاي اروپايي داشته، هنوز نياز به پژوهش‌هاي بسياري دارد.»


دكتر بهمن نامورمطلق، معاونت پژوهشي فرهنگستان هنر، در سخنراني روز چهارشنبه خود در نمايشگاه بين‌المللي كتاب، تحت عنوان «نمونه‌ها و علل توجه غرب به ادبيات ايران»، ضمن اظهار مطالب بالا، در بخش نخست سخنان خود در رابطه با چگونگي گستردگي و گوناگوني تأثير ادبيات و هنر ايراني در اروپا به ايراد سخن پرداخت.

وي ابتدا در يك رويكرد توصيفي ـ تاريخي به برخي از ستايش‌هايي كه بزرگترين نويسندگان اروپايي و آمريكايي دربارة شاعران بزرگ ايراني پرداخت و سپس با رويكرد تركيبي و تحليلي، انواع تأثيراتي كه شعر و هنر ايراني بر شعر و هنر اروپايي داشته را مورد توجه قرار داد و در اين خصوص به چگونگي تأثير شرقيان و به ويژه ايرانيان در شكل‌گيري مكاتب ادبي هنري، گونه‌هاي ادبي، نامگذاري آثار، واژگان و تأثيرات مضموني اشاره كرد.

معاون پژوهشي فرهنگستان هنر در بخش دوم به علل توجه غربيان به ادبيات و هنر ايراني پرداخت و اينكه چرا كشورهاي اروپايي از هنر و ادبيات ايراني استقبال كرده و مي‌كنند. وي ويژگي‌هاي برجسته ادبيات و هنر ايراني نزد اين فرهنگها بررسي كرد و انگيزه گرايش آنها را به سوي فرهنگ ايراني مورد توجه قرار داد.

وي در پايان به بررسي وضعيت كنوني هنر و ادبيات ايراني در غرب و مقايسة آن با گذشته پرداخته و بر اين نكته تأكيد كرد كه امروزه بر خلاف گذشته هنر ايران بيش از ادبيات توجه غربيان را برانگيخته است و حضور فرهنگ ايراني بيشتر موجب تأثيرپذيري آن شده است تا تأثيرگذاري.

گفتني است در ادامه برنامه‌هاي مشترك فرهنگستان هنر و دفتر مجامع فرهنگي و مركز بازشناسي اسلامي، روز پنجشنبه، دكتر زاهدي به اجراي موسيقي در نمايشگاه كتاب تهران پرداخت.

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٢٠ ارديبهشت ١٣٨٣ - ١٢:٤٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج