اخبار > هم‌اندیشی «سایه و موسیقی» برگزار می‌شود


منیژه کنگرانی، معاون پژوهشی و هنری فرهنگستان هنر، خبر داد:
هم‌اندیشی «سایه و موسیقی» برگزار می‌شود

 

معاونت پژوهشی و هنری فرهنگستان هنر، به‌منظور گرامی‌داشت یاد و خاطره هوشنگ ابتهاج، غزل‌سرای معاصر پارسی، هم‌اندیشی «سایه و موسیقی» را، با همکاری گروه تخصصی موسیقی فرهنگستان هنر، برگزار می‌کند.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، منیژه کنگرانی، معاون پژوهشی و هنری این فرهنگستان، با تسلیت درگذشت هوشنگ ابتهاج، غزل‌سرای معاصر پارسی، از برگزاری هم‌اندیشی «سایه و موسیقی»، با همکاری گروه تخصصی موسیقی فرهنگستان هنر، خبر داد و گفت: بی‌شک، ابتهاج نقشی جدّی و تأثیرگذار در موسیقی ایرانی داشته است. زبان ساده و لطیف، قالب واژگانی، مضامین اجتماعی و معانی عمیق آثار وی باعث شد که بسیاری از غزل‌ها و سروده‌های این شاعر معاصر را هنرمندان و آهنگ‌سازان برجسته ایرانی به قطعات آوازی یا تصانیف و قطعات بدیع تبدیل کنند. نواهای دل‌نشینی که استادان محمدرضا لطفی، همایون خرّم، حسین علیزاده، شهرام ناظری، محمدرضا شجریان و دیگران ارائه کردند باعث شهرت بیشتر سروده‌های سایه در میان آحاد جامعه شد.

کنگرانی افزود: تأثیر سروده‌های این شاعر در موسیقی محدود نمی‌شود و دیگر هنرها چون نقاشی، خوش‌نویسی، خط‌نقاشی هم از این اشعار متأثر بوده‌اند. برای مثال، اثر نقاشی‌ای از مرحوم حبیب‌الله صادقی در گنجینه فرهنگستان هنر با عنوان «باز شوق یوسفم دامن گرفت» نام‌گذاری شده است. نظیر چنین نمونه‌هایی کم نیست و امیدواریم در نشست‌هایی دیگر، تأثیر شعر سایه در دیگر هنرها بررسی شود.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٢٤ مرداد ١٤٠١ - ١٣:٢٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج