اخبار > درختی با آبیاری موسیقی


درختی با آبیاری موسیقی

 

به مناسبت 7 فروردین، زادروز استاد شاهین فرهت، عضو پیوسته و رئیس گروه تخصصی موسیقی فرهنگستان هنر

 

به مناسبت 7 فروردین، زادروز استاد شاهین فرهت، عضو پیوسته و رئیس گروه تخصصی موسیقی فرهنگستان هنر

شاهين فرهت، استاد به‌نام موسيقي ايران، هفتم فروردین ماه 1326، در خانواده‌اي اهل فرهنگ و هنر در تهران ديده به جهان گشود.

پدرش غلامعلي فرهت پس از آموزش موسيقي و به خصوص نواختن تار در محضر درويش خان، به همراه مرحوم پيرنيا برنامه گل‌هاي راديو  را طراحي و برنامه ريزي مي‌كرد.

فرهت تحت تعليم پدر از پنج سالگي آموختن موسيقي را آغاز كرد و با رديف‌هاي موسيقي ايراني آشنا شد.

آنچنان كه خود مي‌گويد يك بار برحسب تصادف با شنيدن، يكي از سمفوني‌هاي بتهون، كه از راديو پخش مي‌شد، به دنياي ديگري رفت و عاشق سمفوني شد. در سيزده سالگي به يادگيري نواختن پيانو نزد مرحوم ملك اصلانيان پرداخت.

در سنين 17-16 سالگي كوارتت مي‌ساخت. بعضي از آهنگ‌هايش، همان موقع از راديو پخش شد.

بعد از پايان دبيرستان براي تحصيل در رشته موسيقي عازم امريكا شد. اما از آنجا كه در آن زمان ارز دانشجويي به دانشجويان موسيقي تعلق نمي‌گرفت، پس از دو سال تحصيل در دانشگاه كاليفرنيا، به ايران بازگشت و به تحصيلات خود در رشته موسيقي در دانشكده هنرهاي زيبا ادامه داد. در همان دوران، تهيه‌كنندگي برنامه موسيقي راديو را نيز بر عهده داشت.

پس از مدتي فرهت براي ادامه تحصيل عازم فرانسه شد و از دانشگاه سوربن  استراسبورگ، مدرك فوق ليسانس گرفت. سپس به دانشگاه نيويورك رفت و مدرك دكتراي رشته آهنگ سازي را اخذ كرد و براي ارائه تز دكترا به فرانسه رفت. پايان نامه فارغ التحصيلي او، سمفوني شماره 1 «به نام خيام» بود كه درجه ممتاز را به دست آورد و مورد توجه قرار گرفت. اين سمفوني در ايران توسط اركستر سمفونيك تهران و به رهبري فرهاد مشكات اجرا شد.

فرهت پس از بازگشت به ايران به عنوان استاديار دانشگاه تهران مشغول تدريس شد. در سال 1358 به رياست گروه موسيقي انتخاب شد و بعد از پيروزي انقلاب و با وقوع انقلاب فرهنگي، در حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، به تدريس پرداخت و پس از مدتي به سوئد رفت و مدتي در آكادمي موسيقي اين كشور كار تعليم را ادامه داد. او سابقه تدريس در دانشگاه نيويورك را هم دارد.

دكتر فرهت پس از بازگشت به ايران در دانشگاه تهران به عنوان دانشيار و رئيس دپارتمان موسيقي تهران مشغول به كار شد.

او تاكنون چندین سمفوني ساخته است و علاوه بر آن آثار ديگري مانند سونات، موسيقي دانشگاه تهران، سوئيت ايراني، آثاري براي اركستر زهي و آثاري بر روي اشعار شاعران كلاسيك ايران مثل حافظ، مولوي، سعدي، فردوسي، خيام و... حاصل چند دهه كار اوست.

فرهنگستان هنر زادروز این هنرمند را تبریک گفته و برای ایشان، تندرستی و عمر باعزت را آرزومند است.

 

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٧ فروردين ١٤٠١ - ١١:٢٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج