اخبار > جمال پور عين آثارش و آثارش عين جمال پور هستند


در رونمايي از كتاب مهر استاد جمال پور مطرح شد:
جمال پور عين آثارش و آثارش عين جمال پور هستند

 

كتاب «مهر» استاد عباس جمال‌پور، عصر چهارشنبه 27 آبان ماه در تالار ايران فرهنگستان هنر رونمايي شد.

كتاب «مهر» استاد عباس جمال‌پور، عصر چهارشنبه 27 آبان ماه در تالار ايران فرهنگستان هنر رونمايي شد.
به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، در اين مراسم محسن فرشاد نيا، نویسنده کتاب «اندیشه‌های کوآنتومی مولانا» با اشاره به شخصيت فرهیخته، عاشق، عارف، متواضع و دوست‌داشتنی استاد جمال پور توضيح داد : عشق اساس هنر است و شخصیت جمال‌پور شخصیتی است که عشق به خداوند و جهان هستی را در خود دارد. او آگاهی درک ابعاد بالاتر وجود را دارد. ضمن اینکه نگارگر برجسته‌ای است، ‌بسیار زیبا موسیقی می‌نوازد و من از شنیدن موسیقی او لذت می‌برم. او همیشه در پاسخ به اینکه جمال بالاتر است یا کمال می‌گوید جمال بالاتر است. چون در ابتدا باید به کمال رسید تا به دیدار حضرت حق که همان جمال است برسيم.
اين پژوهشگر با اشاره به اينكه هنرهای هفتگانه هنر نیستند و در واقع هنر اصلی «عشق» است ادامه داد: مهم‌ترین مظهر کمال و جمال در آثارجمال پور، زن است. زنان در آثار استاد آیینه تمام زنان جهان هستند و من هر زمان به دیدن آثار جمال‌پور می‌روم از خود بیخود می‌شوم. او در آثارش عرفان و فلسفه و علم را در کنار هم جمع کرده است. «زن» در آثار او به اوج و تعالی می‌رسد.
رييس انجمن نگارگري ايران به عنوان سخنران بعدي مراسم با اشاره به شخصيت پر اميد جمال پور ادامه داد: وجود استاد جمال‌پور، نقاشی و موسیقی و حرف‌های برمحور عشق می‌چرخد. همه این رشته‌ها و هنرها هم برای رسیدن به همین عشق است و ‌جامعه ما بايد قدردان اين چنين اساتید و مشاهیري باشد.
اين مدرس دانشگاه با اشاره به اقدام جمهوری آذربایجان برای ثبت هنر نگارگری ایران و توزیع کتابی از آثار نگارگری ایران در اکسپوی 2015 میلان، اظهار کرد: متاسفانه ما ایرانیان نسبت به فرهنگ و هنرمان بی‌توجه بوده‌ایم، فضاهای فرهنگی جهانی هستند و نمي‌توان یک هنر را به تنهایی مال خود دانست. متاسفانه ما ایرانیان نسبت به فرهنگ و هنرمان بی‌توجه بوده‌ایم. در طي این سال‌ها بسیاری از کشورها ، پیشینه فرهنگی‌مان از جمله دستگاه‌ها و سازهای موسیقی، بازی‌ها و ورزش‌هایی چون چوگان و... را در سازمان‌هایی مانند یونسکو به نام خود ثبت کرده‌اند و اين نشان از كوتاهي ماست.
محمدعلی رجبی از شاگردان استاد جمال پور و نويسنده مقدمه كتاب "مهر" نيز در اين مراسم اظهار کرد: صداقت در آثار هنری نماینده مکنونات قلبی هنرمند است. صدق با خود و با مبدا وجود. پس از آن هدایت است. هنرمندان با معبود درونی خود حرف می‌زنند و دیگران از آن بهره می‌برند. جمال‌پور در نقاشی و موسیقی استاد است. موسیقی ما نغمه‌های بهشتی است که هر گوشی شنوای آن نخواهد بود. مخاطب بسیار مهم است. مخاطبی که نسبتی با بهشت ندارد و در جهنم خود سیر می‌کند چگونه می‌تواند جلوه‌های بهشت را مشاهده کند.
وی افزود: در هنگام خلق اثر هنری، دست استاد جمال‌پور همراه با فکرش حرکت کرده است. وی در راستای آموزش شاگردانش مدام تاکید می‌کرد که «ای برادر تو همه اندیشه‌ای». اگر هنرمندی بتواند با اثر هنری خود بر طیف وسیعی از مخاطبان تاثیر بگذارد، حتما به حقیقت دست پیدا کرده است. استاد مدام بیان کرده‌اند که من آنچه را که نسبتی با حقیقت داشته باشد، به بیان هنری در می‌آورم. در هنگام خلق اثر هنری، دست استاد جمال‌پور همراه با فکرش حرکت کرده است. وی در راستای آموزش شاگردانش مدام تاکید می‌کرد که «ای برادر تو همه اندیشه‌ای». اگر هنرمندی بتواند با اثر هنری خود بر طیف وسیعی از مخاطبان تاثیر بگذارد، حتما به حقیقت دست پیدا کرده است.
رجبی در انتها اظهار کرد: امیدوارم استاد جمال‌پور به عنوان یکی از هنرمندان عزیز ما، طول عمر داشته باشد و مخاطبان آثار ایشان را ببینند و گفتار حکیمانه او را بشنوند.
رییس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران به عنوان آخرين سخنران مراسم، استاد جمال‌پور را مصداق آن شعر حافظ دانست كه مي‌گويد«ای دل مباش یک دو خالی ز عشق و مستی»و ادامه داد : حس رهايي و دلباختگی به اعتقاداتش را می‌توان در کارهای استاد دید. جمال پور از هنرمندانی است که شخصیت و آثارش عین هم هستند. در آثار او تزیین جای کمی دارد و اگر هم هست به شکل واقعی خودش آمده است. کاراکترهای او آزاده و با سینه‌های فراخ هستند.
بختیاری در ادامه با اشاره به این نکته که جمال‌پور یک نقاش کاملا ایرانی است، گفت: تمام ویژگی‌های هنر ایرانی را می‌توان در آثار استاد جمال‌پور مشاهده کرد. همچنین ایشان در آثار خود هیچگاه اشرافیت را تبلیغ نکرده و در عین حال به فقر نیز فضیلتی نداده‌اند. شاید وی طیف مخاطب آثار خود را از طبقه متوسط جامعه جست‌وجو می‌کرده است.
جواد بختياري در مورد نواختن موسيقي استاد نيز افزود: استاد براي نواختن از بیات اصفهان شروع می‌کند. شاید شکوهمندی و جلال بیات اصفهان است که او را مجاب به این کار می‌کند. وقتی ساز می‌زند چهره‌ او خیلی جالب و عین خود موسیقی است. آثار استاد به دلیل داشتن سه ویژگی تفکر، تحیر و تخیل ماندگار هستند.
در انتهاي مراسم نيز استاد جمال پور با تشكر از برگزار و شركت كنندگان مراسم گفت: ایرانی‌ها حالت گیرنده قوی دارند. زمین و کهکشان‌ها خود را در دو حرکت تکرار و چرخشی نشان می‌دهند و این دو حرکت بقا و دوام همه چیز را در خود گرفته‌اند. تمام حرکت‌ها چرخشی در هستی به یک واحد عاشق و صادق به نام مادر می‌رسد که به فرزندش می‌گوید: «الهی دورت بگردم». من هم به شما می‌گویم: الهی دورتان بگردم!
در انتهاي مراسم نيز با خوانش شعر استاد علي معلم دامغاني، کتاب"مهر" عباس جمال پور رونمايي شد ونمايشگاه آثار این نگارگري اين هنرمند در نگارخانه خیال موسسه فرهنگي هنري صباي فرهنگستان هنر گشايش يافت.


 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٣٠ آبان ١٣٩٤ - ١٢:١٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج