اخبار > رونمايي از «شاهكارهاي هنر ايران در مجموعه‌هاي لهستان» + تصاوير


در موزة ملي ورشو برگزار شد:
رونمايي از «شاهكارهاي هنر ايران در مجموعه‌هاي لهستان» + تصاوير

 

كتاب «شاهكارهاي هنر ايران در مجموعه‌هاي لهستان» در موزة ملي ورشو رونمايي شد.

«شاهكارهاي هنر ايران در مجموعه‌هاي لهستان» در موزة ملي ورشو رونمايي شد.
به‌ گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، مراسم رونمايي از كتاب «شاهكارهاي هنر ايران در مجموعه‌هاي لهستان» (جلد اول تصاوير، جلد دوم مقالات) كه بوسيلة مؤسسة متن فرهنگستان هنر و همكاري موزة ملي ورشو چاپ و منتشر شده، پنج‌شنبه 13 آذر درموزة ملي ورشو برگزار شد.
در اين مراسم كه با حضور دوستداران فرهنگ و هنر ايران در لهستان، ايران‌شناسان لهستاني و مسئولان سفارت ايران در لهستان و موزة ورشو و دانشجويان ايران‌شناسي مقيم ورشو برگزار شد، ابتدا معاون موزه ضمن خيرمقدم‌گويي به مهمانان به معرفي كتاب پرداخت.
در اين مراسم دكتر رامين مهمان پرست، سفير ايران در لهستان،‌ در خصوص روابط خوب سياسي و فرهنگي ايران و لهستان در طول تاريخ و زمينه‌هاي گسترش آن در حال حاضر به ايراد سخن پرداخت.

در ادامه عليرضا اسماعيلي، سرپرست معاونت پژوهشي فرهنگستان هنر و مديرعامل مؤسسة متن، با اشاره به روابط تاريخي ايران و لهستان و گسترش آن در دو مقطع تاريخي دورة صفويه و جنگ جهاني دوم، گزارشي از مراحل آماده‌سازي و چاپ اين كتاب نفيس و انعكاس خوب آن در ميان هنرمندان و پژوهشگران هنر در ايران ارائه كرد.
دكتر مهدي حسيني، عضو پيوستة فرهنگستان هنر، سخنران بعدي مراسم بود كه به ناشناخته بودن اين مجموعة هنري در ايران اشاره كرد و بر اهميت چاپ و نشر نفيس اين كتاب ارزشمند و محتواي علمي و پژوهشگران آن تاكيد كرد .
پروفسور پولانتا شيير اكوفسكا- ديندو، رئيس دانشكدة خاور‌شناسي دانشگاه ورشو، نيز در يك سخنراني علمي به بيان مفصل روابط سياسي، فرهنگي و اقتصادي ايران و لهستان از ابتدا تاكنون پرداخت.
در انتها پروفسور تاديوش مايدا، سرويراستار كتاب و رئيس بخش شرق‌شناسي موزه ورشو ضمن تشكر از چاپ نفيس اين اثر مهم، از اهميت چاپ اين كتاب در معرفي گنجينة ارزشمند هنر ايران در مجموعه‌هاي دولتي و خصوصي لهستان سخن گفت.
همچنين در اين مراسم مسئولان موزة ملي ورشو خواستار تداوم اينگونه همكاري‌هاي فرهنگي بين ايران و لهستان شدند و ابراز اميدواري شد تا در آينده كتاب ديگري كه شامل نقاشي‌هاي ايران در نسخ خطي موجود در مجموعه‌هاي لهستان است با همكاري مؤسسة متن فرهنگستان هنر و موزة ملي ورشو منتشر شود.
در پايان با اجراي موسيقي سنتي ايران بوسيلة يكي از دانشجويان ايراني مقيم ورشو مراسم مذكور به پايان رسيد.
براي مشاهده تصاوير اين مراسم اينجـا كليك كنيد.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ١٨ آذر ١٣٩٣ - ١٤:٣٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج