اخبار > ایراد از مردم نیست، ما باید فرهنگ‌سازی کنیم


ایراد از مردم نیست، ما باید فرهنگ‌سازی کنیم

 

یک نقاش جوان معتقد است مردم هنوز از نقاشی ایرانی و ریشه های هنر در کشور شناخت ندارند که به سمت خرید آثار اصیل هنری روی بیاورند.الهام طالبي- نمايش هنرهاي ايراني در نمايشگاهي با عنوان «رواق هنر، هنر ايراني» در جزيره كيش در حال برگزاري است. شاید برای ما عادت شده بود که نقاشی رضا عباسی را در موزه و کتابها ببنیم، کمتر عادت کرده ایم که هنرمند جوان هم عصر ما چونان قدما نقشی را ترسیم کند. در میان هنرمندان رواق هنر هنرهای ایرانی در جزیره کیش هنرمند جوانی وجود دارد که نقاشی را به سبک مکتب اصفهان و مکتب تبریز تجربه می‌کند او «غزال بهمنی» است از این هنرمندی که پیش از این هنرش را برای مردم تهران در رواق هنر فرهنگستان هنر به نمایش گذاشته بود. دقایقی با او گفتگو کردم.

- علت گرایش شما به مکتبهای پیشین نقاشی چیست؟به خاطر اینکه من معتقدم اگر کسی اوج هر هنری را آموزش بگیرد بعدها می‌تواند به هر طریقی که بخواهد آنرا تغییر دهد و به‌روز کند در واقع باید هر کسی در نقاشی نقطه اتکای محکمی داشته باشد و با کشیدن نقاشی قدمایی مثل سلطان محمد، رضا عباسی، استاد بهزاد باعث می‌شود که قلم آنها را آمورش بینیم و و بر اساس این تجربه، برخی دارایی بدست می آوریم که اگر دلمان خواست تغییرش می دهیم و بصورت مدرن کار کنیم. من با نسخه برداری از کار قدما تلاش دارم تا مکاتب نقاشی ایرانی را تجربه کنم و با اتکا به اصالت نقاشی ایرانی اثر درخور توجهی ارائه دهم.
- تمایل مردم را به این سبک چگونه است؟


متاسفانه گرایش به سبک های جدید در جامعه بسیار رایج شده و مردم سبک قدما را خیلی دوست ندارند. البته بهتر است بگوییم شناخت ندارند. برای مردم ما شناساندن ریشه هنرهای ایرانی بسیار اهمیت دارد و در این زمینه به فرهنگسازی احتیاج داریم در واقع مشکل این است که مردم ما که نمی‌دانند که هنر سرزمینشان از کجا سرچشمه می‌گیرد اگر مردم ما بدانند که این خلاصه کردن نقاشی ایرانی همین خلاصه کردن حکاکی های تخت جمشید است شاید بیشتر به هنرهای اصلی ایرانی علاقمند شوند.

- از آنجایی که جای نقاشی در گالری ها است حضور این سبک نقاشی در بین مردم را چگونه ارزیابی میکنید؟ در واقع آیا مردم اثر شما را می‌خرند؟در واقع من تجربه این کار را در رواق هنر فرهنگستان هنر داشتم حضور ما باعث می شود که مردم با ما آشنا بشوند. بارها از من مردم عامه در مورد نگارگری پرسیدند و وارد گفتگو شدیم و این ارتباط بین ما و مردم ایجاد می‌شود. ولی از لحاظ خرید خیلی استقبال نمی شود؛ من از قیمت پایین اثر دارم تا قیمت بالا. ولی مردم هنوز از نقاشی ایرانی شناخت ندارند که خرید خوبی کنند من معتقدم که باید بیشتر فرهنگ جامعه به خرید آثار توسط مردم بها دهد و در این خصوص فرهنگ سازی کند.

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٦ شهريور ١٣٩١ - ١٦:٠٩ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1393/09/22 15:58
0
0
خانم بهمنی معلم مدرسه منه ،افتخار ممممممممیییییییکککککننننننممممم
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج