اخبار > نقش‌هايي جوان بر پيكره هنر سنتي


اختتاميه نمايشگاه آثار جوانان هنرهاي سنتي ايران و تقدير از پيشكسوتان اين هنر برگزار شد
نقش‌هايي جوان بر پيكره هنر سنتي

 

اختتاميه نمايشگاه آثار جوانان هنرهاي سنتي ايران به همراه تقدير از پيشكسوتان اين هنر، طي مراسمي با حضور علاقه‌مندان و فرهنگ دوستان در تاريخ 15 اسفندماه برگزار شد.

اختتاميه نمايشگاه آثار جوانان هنرهاي سنتي ايران به همراه تقدير از پيشكسوتان اين هنر، طي مراسمي با حضور علاقه‌مندان و فرهنگ دوستان در تاريخ 15 اسفندماه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگستان هنر ، اين نمايشگاه كه از تاريخ 19 دي الي 18 بهمن در موسسه فرهنگی هنری صبا برگزار شد ، اولين مجموعه‌اي است كه در آن به بررسي آثار هنري جوانان در شاخه هنرهاي سنتي و همچنين مقالات تحقيقي هنرهاي سنتي پرداخته شده است.

در ابتداي اين برنامه مجری مراسم ، ضمن ادب و خير مقدم به همه دوستداران و اهل هنر ، اينگونه تجليل‌ها را نشانه‌اي از ادراك عميق فرهنگستان و رويكرد مناسب به اين مقوله دانست.

سپس دكتر اعواني به عنوان اولین سخنران اين مراسم به نقش هنرهاي سنتي در زندگي معنوي انسان‌ها پرداخت و گفت : «زندگي بدون هنر سنتي قابل درك نخواهد بود و هنر ركن اصلي و اساسي حيات معنوي است.» وی افزود:«انسان با جهان خارج تعامل دارد و يكي از صفات انسان كه از طبيعت الهي او ناشي مي‌شود ، اينست كه همه چيز را دگرگون مي‌كند. به كمك هنر انسان مي‌تواند كيمياگر شود . هنر به معناي واقعي كيمياي هستي است و كيميا تنها آن نيست كه مس را به طلا تبديل كنند ، بلكه هنر برتر از آن است و به ماده بي جان ، معنا و حقيقت مي‌بخشد. اين كيمياگري در هنرهاي سنتي ، دادن معناي الهي به ماده است ؛ خواه اين ماده چوب باشد يا خشت يا هر عنصر ديگر.»

وي در ادامه افزود : «نقش فتوت و جوانمردي در هنرهاي سنتي نقشي بسيار ارزشمند و قابل تأمل است و كمتر هنر سنتي مي‌بينيد كه اين جوهر در آن نباشد.»

بعد از سخنان دكتر اعواني ، مراسم تجليل از پيشكسوتان هنرهاي سنتي آغاز شد. اهداي جوايز اين بخش بر عهده دكتر طه هاشمي ، دكتر نامورمطلق ، دكتر رجبي و استادان اسفندياري ، جوادي‌پور ، اميرخاني و گنجينه بود.

در رشته طراحي فرش از استاد اميرحسين افسري كاشاني ، در رشته نگارگري ازاستاد مهين افشانپور ، در رشته ساز سازي از استاد بياض امير عطايي ، در رشته شيشه‌گري از استاد علي بابا بختياري ، در رشته نازك‌كاري چوب از استاد علي اكبر بهزاديان ، در رشته قلم‌زني از استاد سيدعلي خسرواني نطنزي ، در رشته خوشنويسي از استاد محمد سلحشور ، در رشته رنگرزي از استاد سيدعباس سياحي ، در رشته ميناسازي از استاد محمد فقيهي و در رشته خاتم سازي از استاد محمدهادي گلريز خاتمي تجلیل شد.

دكتر نامورمطلق دبير فرهنگستان هنر در سخنان كوتاهي از فعاليتهاي شبانه روزي مسئولان مؤسسه فرهنگي هنري صبا ، گروه تخصصي هنرهاي سنتي فرهنگستان هنر و نيز روابط عمومي اين فرهنگستان و تقدير وتشكر كرد. بعد از سخنان دكتر نامورمطلق ، دكتر مهرانگيز مظاهري ، دبير جشنواره هنرهاي سنتي جوانان ، بيانية هيأت داوران اين جشنوراه را قرائت كرد.

در قسمت از بيانيه هيأت داوران آمده است : «در پي دعوت از هنرمندان ، با استقبال بسيار مواجه شديم و 900 اثر به اين نمايشگاه ارائه شد. هيأت انتخاب آثار ، بيش از 700 اثر را از 448 هنرمند براي شرگت در اولين نمايشگاه برگزيدند كه 289 هنرمند را بانوان تشكيل مي‌داند.»در ادامه این بیانیه ذکر شده : «در بخش مقالات نيز ، 50 مقاله به دبيرخانه جشنواره رسيد كه از اين مقالات در 5 مقاله برگزيده انتخاب شدند.»هیئت داوران در این بیانیه دو عنصر حفظ هويت فرهنگي و خلاقيت را جهت انتخاب آثار برگزيده برشمرده و آورده است : «از بين جوانان شركت كننده در اين نمايشگاه به 55 نفر به دليل آثار خوب ، لوح تقدير ؛ 45 نفر برگزيده ، لوح افتخار و يك سكه بهارآزادي و 4 مجموعه آثار ممتاز ، لوح افتخار و دو سكه بهار آزادي اهدا خواهد شد.»

بعد از سخنان دبير جشنواره ، برگزيدگان جوان رشته‌هاي مختلف هنرهاي سنتي و نيز بخش مقالات هداياي خود را دريافت كردند.

در رشته قلم‌زني از محمدمهدي باباخاني و مهري فيناتسيان ، رشته مينا از كامران آراسته ، رشته سازسازي از سيامك قلمي و نازي نوري‌نژاد ، رشته سنگ از مريم افقهي ، رشته نساجي و مخمل از روح الله دهقان و علي نعيمايي ، رشته منبت از احمد احمدزاده و در رشته خاتم از مرتضي اسدي با اهداي لوح افتخار و جوايز ، تقدير شد. در بخش مقالات نيز از مهدي خانكه ، فرزانه پور اسدي، ساغر كريمي و عليرضا بر فروشان تجليل شد. 

اين مراسم در سالن اصلي تالار وحدت و به همت فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي ايران و مؤسسه فرهنگي هنري صبا برگزار گرديد.

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ١٧ اسفند ١٣٨٤ - ١١:٤١ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج