اخبار > بزرگداشت چهره ماندگار معماري كشور برگزار شد


بزرگداشت چهره ماندگار معماري كشور برگزار شد

 

بزرگداشت چهره ماندگار عرصه معماري و عضو پيوسته فرهنگستان هنر، «سيد باقرآيت‌اله زاده شيرازي» در مجموعه هنر پژوهي نقش جهان برگزار شد.


بزرگداشت چهره ماندگار عرصه معماري و عضو پيوسته فرهنگستان هنر، «سيد باقرآيت‌اله زاده شيرازي» در مجموعه هنر پژوهي نقش جهان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، بزرگداشت «دكتر شيرازي» به همت موسسه فرهنگي ايكوموس ايران «شوراي بين المللي بناها و محوطه هاي تاريخي» و با همكاري مركز هنرپژوهي نقش جهان وابسته به فرهنگستان هنر، عصر سه شنبه 31 مرداد در اين مركز برگزار شد.

در اين نشست « محمد حسين فرهنگي» درباره زنده ياد «سيد باقر آيت‌الله‌زاده شيرازي»، فرهاد نظري درباره «مرمت تاريخچه دامغان: دگرگوني طرح و چهره مسجد»، «محمد‌رضا ملك‌لو» درباره «مستند سازي و تهيه طرح حفاظت و مرمت ايوان غربي تخت سليمان (ايوان خسرو)» و «فرهاد تهراني»، «آتوسا مهرتاش» و «فاطمه دوار» درباره «ايران در زمان پاسكاكست» سخنراني كردند.

«سيد باقر آيت‌اله‌زاده شيرازي»، فرزند سيدمحمدحسين و از نوادگان ميرزاي شيرازي است كه در سال 1315 در نجف اشرف در خانواده‌اي روحاني متولد شد. او در سال 1335 موفق به اخذ ديپلم رياضي از دبيرستان دارالفنون شد. آيت‌اله‌زاده‌شيرازي در سال 1342 با درجه عالي در رشته کارشناسي ارشد معماري از دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران فارغ‌التحصيل ويك سال بعد براي ادامه تحصيل به ايتاليا رفت و در سال 1350 با درجه عالي موفق به اخذ مدرک دکترا در رشته مطالعه و مرمت بناها و بافت‌هاي تاريخي از دانشکده معماري دانشگاه رُم شد.

شيرازي بنيان‌گذار مرمت علمي بناها، آثار و محوطه‌هاي تاريخي در ايران است. وي در طول حيات پرخير و برکت خود، طرح و اجراي احياء و مرمت صدها بنا و محوطه تاريخي در کشور را به عهده داشت و نقش موثري در مطالعات تاريخ معماري ايران، اشاعه دانش مرمت در کشور و تربيت نيروي انساني متخصص در اين زمينه بود.

معاون اجرايي و قائم مقام سازمان ميراث فرهنگي کشور، عضو هيئت موسس و رييس موسسه فرهنگي ايکوموس ايران (Iran ICOMOS)، وابسته به شوراي بين المللي بناها و محوطه‌ها وابسته به يونسکو، از بنيانگذاران سازمان ميراث فرهنگي کشور، عضو پيوسته فرهنگستان هنر، عضو شوراي فني سازمان ميراث فرهنگي کشور و ... در كارنامه فعاليت‌هاي او ديده مي‌شود. وي همچنين به عنوان چهره ماندگار عرصه معماري، مرمت و حفظ آثار تاريخي در سال 1380 تجليل شد، همچنين چهره برگزيده فرهنگستان هنر در سال 1385شد. او دريافت چندين تقديرنامه از دانشگاه‌‌هاي كشور، ميراث فرهنگي و ... را در كارنامه خود دارد.

زنده ياد شيرازي بعد از بيش از 40 سال تلاش خستگي­ ناپذير، صادقانه و با اخلاص براي حفظ و احياي هويت ديني و ملي ايران در روز يکشنبه بيست و هشتم مردادماه 1386 سبکبار و آسوده­خاطر به ديار باقي شتافت.


 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ١ شهريور ١٣٩١ - ١٢:٠٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج