اخبار > پيش همايش يك روزه « طبيعت درهنر شرق » در خرم‌آباد


به همت فرهنگستان هنر برگزار شد
پيش همايش يك روزه « طبيعت درهنر شرق » در خرم‌آباد

 

پيش همايش يك روزه‌اي در استقبال از همايش « طبيعت در هنر شرق » در خرم‌اباد لرستان برگزار شد.

 پيش همايش يك روزه‌اي در استقبال از همايش « طبيعت در هنر شرق » در خرم‌اباد لرستان برگزار شد.


به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر ، در ابتداي اين پيش همايش ، نعمتي‌زاده ، مديركل ارشاد استان خرم‌آباد ، طي سخناني ضمن خوشامدگويي به حضار و هيئت اعزامي فرهنگستان براي ادامه اين همكاري ابراز اميدواري كرد.

سپس دكتر سعيد فيروزآبادي، عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران، به ايراد سخنراني پيرامون پژوهشي در صور خيال طبيعت ايراني و تأثير آن بر ادبيات آلمان ( گل‌هاي شرقي در بوستان‌هاي غربي ) پرداخت.

وي طي اين سخنان آغاز آشنايي مردم آلمان با ادبيات فارسي و صور خيال آن را از سال 1654 م و ترجمه گلستان سعدي توسط آدام اولناريوس دانست و گفت : «بعدها در عصر روشنگري نيز بارها به شرق اسرارآميز و ادبيات آن توجه شاياني شد.» وي افزود : « در سال 1818 م نيز براي نخستين بار ديوان حافظ به زبان آلماني ترجمه شد و اين ترجمه چنان بر نويسندگان و هنرمندان آن دوره آلمان تأثير گذاشت كه گوته به نگارش ديوان غربي- شرقي پرداخت و براي نخستين بار جلوه‌هايي از صور خيال فارسي را در اين مجموعه مطرح ساخت.»

وي در ادامه سخنراني خود با نگاهي به سير تحول ايران پژوهشي در اروپا ، در شعر شاعران آلماني زبان به جستجوي صور خيال طبيعت وام گرفته از ادبيات فارسي پرداخت.

دومين سخنران اين همايش ميترا آزاد ، استاديار مركز اموزش عالي ميراث فرهنگي ، بود كه با عنوان نيايش و كوه ، پيرامون بررسي نمايشگاه‌هاي صخره‌اي ايران به ايراد سخنراني پرداخت. وي در ابتدا ساخت نيايشگاههاي صخره‌اي در ايران را آغاز شده از دوران كهنه سنگي و نوسنگي دانست و اهميت ويژه آن را پس از ورود آريايي‌ها به ايران متذكر شد و افزود : « در مذهب آريايي‌ها ، كوه عنصري مقدس و قابل احترام بوده و نقش مهمي در آداب مذهبي داشته است. نيايش در دل غارهايي كه به صورت طبيعي وجود داشت و گاه در دل سنگ‌ها كنده مي‌شد ، انجام مي‌گرفت .» وي در ادامه كوه‌هاي مقدس ايران و نيايشگاههاي صخره‌اي ايران را بررسي كرد.

سومين و آخرين سخنران اين مراسم ، دكتر بهمن نامورمطلق ، دبير فرهنگستان هنر بود كه تحت عنوان « هنر در غار و غار در هنر » به ايراد سخنراني پرداخت. وي در ابتدا رابطة غار و هنر را به آغاز اين روزهاي زندگي انسان در غارها نسبت داد و غار را به عنوان يك متن فرهنگي و هنري مورد توجه قرار داد. وي سپس به بررسي خواستگاههاي فرهنگي و روايي جلوه‌هاي غار در نگارگري ايران پرداخت و اين خاستگاهها را به اسطوره‌اي ، ديني و عرفاني قابل تقسيم دانست.

ايشان سپس به تحليل نشانه‌شناختي غار در برخي از نگاره‌ها پرداخت و با يك رويكرد كاركردي ، غار-زندانها ، غار – پناهگاهها ، غار- خلوتگاه‌ها ، غار – نيايشگاهها و انواع ديگر كاركردهاي غار در نگارگري ايراني را بررسي كرد.

در ادامة اين همايش يك روزه ، گروه موسيقي « زاگرس » به سرپرستي عبادي به اجراي موسيقي پرداخت و سپس نمايشگاه آثار نقاشي محمود سمندريان با حضور اين هنرمند ، مسئولان شهرستان خرم‌آباد و هيئت اعزامي فرهنگستان در تالار مجتمع فرهنگي-هنري ارشاد افتتاح شد.

وب سايت همايش بين‌المللي طبيعت در هنر شرق

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ١٠ مهر ١٣٨٤ - ١٦:٤٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج