اخبار > ماه رمضان به عنوان يك موضوع فرهنگي در گيلان مطرح است


در نشست آيين و مراسم رمضان در گيلان عنوان شد
ماه رمضان به عنوان يك موضوع فرهنگي در گيلان مطرح است

 

نشست تخصصي آيين و مراسم رمضان در گيلان و مازندران، از مجموعه نشست‌هاي آيين و‌آينه، دوشنبه، 16 مرداد از ساعت 18 در مجموعه هنرپژوهي نقش جهان با حضور جمعي از اساتيد و علاقه‌مندان هنر بومي، برگزار شد.

نشست تخصصي آيين و مراسم رمضان در گيلان و مازندران، از مجموعه  نشست‌هاي آيين و‌آينه، دوشنبه، 16 مرداد از ساعت 18 در مجموعه هنرپژوهي نقش جهان با حضور جمعي از اساتيد و علاقه‌مندان هنر بومي، برگزار شد.

 در اين نشست كه به همت مركز هنرپژوهي نقش جهان وابسته به فرهنگستان هنر برگزار شد، دكتر مزدك انوشه، معاون پژوهشكده مردم شناسي، درباره‌ آداب  ماه رمضان در گيلان سخنراني كرد. او در اين باره گفت: «به دليل تنوع فرهنگي و قومي در اين حوزه‌ فرهنگي، ماه رمضان به عنوان يك موضوع فرهنگي قابل طرح است. در گيلان هم آداب ماه رمضان ويژگي‌هاي خاصي دارد، مراسم و آيين‌هاي خاصي نظير: سحرخواني، طبل زني، تهيه خوراك‌هاي مخصوص ماه رمضان از جمله رشته خشكار (نوعي شيريني سنتي) و... اهميت موضوع را دو چندان مي‌كند. وجود گروه‌هاي مختلف قومي و انساني كه هر يك آداب خاصي را دارند، مطالعه‌ انسان شناسي اين آيين‌ها را برجسته مي‌كند.»


وي در ادامه به برخي از آيين‌هاي رمضان در زمينه‌ي تهيه و پخت خوراك‌ها و تهيه سرودها و نغمه‌ها پيرامون رمضان در بين مردم گيلان اشاره نمود.

در ادامه‌ اين نشست سليم سليمي مؤيد، كارشناس ارشد مردم شناسي، درباره‌ پوشاك محلي گيلان در (تالش) سخنراني كرد. او در اين باره گفت: «پوشاك هر منطقه يكي از اصلي‌ترين و مهم‌ترين اشكال قومي و يكي از نمادهاي فرهنگي آن منطقه است كه همواره تحت تأثير تغييرات فرهنگي و اجتماعي قرار دارد. عوامل متعددي دست به دست هم مي‌دهند تا شكل و جنس پوشش ساكنان يك منطقه به وجود آمده و در پهنه‌ي تاريخ ماندگار شود. اين ماندگاري باعث مي‌شود تا عادات و آداب به مرور ريشه‌دار شده و با فرهنگ و خواسته‌هاي هر منطقه عجين و بخشي از آن جامعه شود.»


وي  افزود: «تنوع آب و هوايي و مناظر بديع منطقه‌اي تالش باعث شده است، تا در اين حوزه پوشش و استفاده از تنوع رنگي در لباس‌ها بسيار ديده شود. در اين تأثيرگذاري‌ها، مذهب، شرايط اقليمي و عوامل جغرافيايي، شيوه‌ تأمين معاش و اقتصاد غالب منطقه، منزلت‌هاي اجتماعي و... بيش از ديگر امور بوده است.»

وي در ادامه درباره‌ طرح، جنس و دوخت انواع لباس‌هاي محلي در منطقه گيلان و تالش توضيحاتي براي حضار ارائه كرد.

در پايان اين نشست با صرف مراسم افطار از ميهمانان پذيرايي شد.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ١٧ مرداد ١٣٩١ - ١٥:٠٩ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج