اخبار > «هما، جميله و احمد»/ 52 دقيقه با استاد اسفندياري


«هما، جميله و احمد»/ 52 دقيقه با استاد اسفندياري

 

زندگي استاد «احمد اسفندياري» يكي از پيشگامان هنر نوگراي ايران به صورت مستندي با عنوان «هما، جميله و احمد» كليد خورد.زندگي استاد «احمد اسفندياري» يكي از پيشگامان هنر نوگراي ايران به صورت مستندي با عنوان «هما، جميله و احمد» مراحل پاياني را پشت سر مي‌گذارد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، اين مستند را «محمود رحماني»، عضو پيوسته انجمن مستند سازان ايران، پژوهشگر و فيلمنامه نويس به سفارش فرهنگستان هنر براي ثبت در تاريخ هنر معاصر، كارگرداني كرد. رحماني تاكنون مستندهايي چون «نفت سفيد»، «مدار صفر درجه»،‌ «ملف گند» و «مادرم بلوط» را كارگرداني كرده و جوايز متعددي از جمله جايزه معتبر «روبرتو روسليني» از ايتاليا ، «داك فست مونيخ» جشنواره بروكسل، نشان ويژه «دون خوزه لواي جي» و ... را از آن خود كرده است.

فيلم مستند « هما، جميله و احمد» جديدترين اثر رحماني است كه 52 دقيقه زمان دارد و هم‌اكنون فيلمبرداري آن به پايان رسيده و فريد دغاغله در حال تدوين و صداگذاري اين فيلم است هم زمان موسيقي فيلم نيز در حال توليد است.

اين مستند به تهيه كنندگي «مهناز چترفيروزه» در فرهنگستان هنرتهيه شده و«رضا عبيات» تصوير بردار، «امين سپهريان» دستيار كارگردان، « ابراهيم حاجتي» آهنگساز، «فرزاد جعفري» مدير توليد، «فريد دغاغله» عكس و « محمود رحماني» مجري طرح، ساير عوامل توليد اين فيلم را تشكيل مي‌دهند.

استاد «احمد اسفندياري» سال 1301 در تهران چشم به جهان گشود. او نقاشي را از دوران كودكي زير نظر استاد «علي‌محمد حيدريان» از شاگردان كمال‌الملك فرا گرفت و به دليل طراحي طبيعت و مناظر تخيلي كه همواره در آثار اوليه او وجود داشت به نقاشي آبرنگ روي آورد؛ بعد از ورود به دانشگاه و به خاطر علاقه‌مندي به آثار هنرمنداني چون « گوگن»، « سزان» و «رامراند» سبك امپرسيونيست را براي آثار خود انتخاب كرد او جزو معدود هنرمنداني است كه نامش در فرهنگ «‌لاروس» (دانشنامه بزرگ به زبان فرانسه) ثبت شده است. اسفندياري تا كنون نزديك به هشت هزار تابلو خلق كرده كه بخش زيادي از آثارش هم‌اكنون در موزه‌هاي آمريكا و اروپا نگهداري مي‌شود.

احمد اسفندياري در حال حاضر در سن 91 سالگي به همراه تنها فرزندش « جميله » در تهران زندگي مي‌كند.


 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٣ مرداد ١٣٩١ - ١٠:٠٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج