اخبار > بيانيه فرهنگستان هنر درباره فروش غير قانوني آثار جيرفت


بيانيه فرهنگستان هنر درباره فروش غير قانوني آثار جيرفت

 

فرهنگستان هنر در اعتراض به فروش غير قانوني آثار هنري جيرفت بيانيه صادر كرد.

فرهنگستان هنر در اعتراض به فروش غير قانوني آثار هنري جيرفت بيانيه صادر كرد.
به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، اين بيانيه از سوي دبيرخانه همايش " هنر و يافته هاي باستان شناسي در جيرفت" كه زمستان امسال فرهنگستان هنر آن را برگزار خواهد كرد،‌تنظيم شده است. متن اين بيانيه به اين شرح است:
فرهنگستان هنر در اعتراض به فروش غير قانوني آثار هنري جيرفت بيانيه صادر كرد. اين بيانيه از سوي دبيرخانه همايش " هنر و يافته هاي باستان شناسي در جيرفت" كه زمستان امسال فرهنگستان هنر آن را برگزار خواهد كرد،‌تنظيم شده است. متن اين بيانيه به اين شرح است:

بسمه تعالي
 مطابق گزارش خبرگزاري ها، اخيراً تعدادي از اشياي فرهنگي-تاريخي يافت شده در منطقه دره هليل رود (جيرفت) در يكي از نگارخانه هاي انگلستان به حراج گذاشته شده است. متأسفانه مطابق رأي يكي از دادگاه هاي انگليس، اين اشيا متعلق به فروشنده تلقي گرديده و حراج آن ها قانوني شناخته شده است.

بنا بر معاهدات بين المللي و بيانيه هاي متعدد سازمان يونسكو، خريد و فروش اين گونه اشيا جرم تلقي گرديده و در هر صورت، بايد به كشور مبدأ آن ها برگردانده شود و هيچ دادگاهي نمي تواند بر اساس قوانين محلي به تغيير مالكيت آن ها حكم صادر كند.

فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي ايران ضمن مردود شمردن اين حكم، از مراجع حقوقي كشور توقع دارد موضوع را به جد پيگيري نموده و تجديد نظر در حكم ياد شده را خواستار شوند.

گذشته از جنبه حقوقي موضوع، اشياي فرهنگي-تاريخي نماينده هويت ملت ايران اند و در جهان كنوني كه حتي سرزمين هاي فاقد شخصيت ملي و هويت تاريخي درصدد جعل هويت براي خودند، كم توجهي به اين شناسنامه هاي ملي ظلم به هويت ريشه دار ايراني و غنا و بقاي فرهنگي و هنري كشور و ملت ايران است. از اين رو، بايسته است مسئولان فرهنگي و متصديان قانونگذاري كشور تدابيري براي جلوگيري از غارت اموال فرهنگي ملت بينديشند.

بديهي است ملتي مي تواند در عرصه ملي و جهاني به حيات خود ادامه دهد كه توان آفرينش هنري با اتكا بر پيشينه فرهنگي خود داشته باشد. چنين امكاني براي ملت ايران، كه از هنري هزاران ساله برخوردار است، بيش از بسياري از ملت هاي جهان فراهم است. با چنين ديدگاهي، اهميت وظيفه همه دستگاه هاي كشور، از جمله دستگاه هاي متولي امور فرهنگي و هنري، آشكارتر مي شود. فرهنگستان هنر براي تحقق چنين خواسته اي، آماده همكاري در زمينه هاي مربوط است.

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٥ ارديبهشت ١٣٨٦ - ١٤:٤٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج