اخبار > بزرگداشت نخستين پژوهشگر زن ايران در فرهنگستان هنر+ تصاوير


بزرگداشت نخستين پژوهشگر زن ايران در فرهنگستان هنر+ تصاوير

 

مراسم بزرگداشت «نوشين دخت نفيسي» همزمان با چهلمين روز درگذشت اين بانوي پژوهشگر چهارشنبه 31 خرداد در فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود.

مراسم بزرگداشت «نوشين دخت نفيسي» همزمان با چهلمين روز درگذشت اين بانوي پژوهشگر چهارشنبه 31 خرداد در فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، اين مراسم به همت معاونت پژوهشي و مركز هنر پژوهي نقش جهان وابسته به فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود. در اين مراسم «محمدعلي معلم دامغاني» رييس فرهنگستان هنر، «رامين نفيسي» برادر خانم نفيسي، «حميده چوبك» و « محمد رضا رياضي» سخنراني مي‌كنند. همچنين نماهنگي درباره بانو نفيسي پخش خواهد شد.

نوشين دخت نفيسي، موزه‌شناس، پژوهشگر و مدرس دانشگاه فرزند ارشد نويسنده فقيد «سعيد نفيسي» و نوه حكيم فرزانه «علي‌اكبر خان ناظم‌الاطبا» است. او در بيست و ششم ارديبهشت ماه 1309 خورشيدي چشم به جهان گشود. نفيسي در سال 1331 از دانشگاه تهران در رشته باستان ‌شناسي فارغ‌التحصيل شد. پس از آن با بورس تحصيلي به كشور هندوستان سفر كرد و در رشته فرهنگ و تمدن باستاني موفق شد تا درجه دكترا دريافت نمايد. نفيسي دوره تخصصي موزه شناسي (Museolcgy) و كتاب‌شناسي را در يونسكو، روابط‌عمومي را در انگلستان و ادبيات فرانسه را در پاريس گذراند و پس از بازگشت به ايران، در وزارت فرهنگ و هنر وقت مشغول به كار شد. حدود پانزده سال در موزه‌ ايران باستان خدمت كرد و مدتي نيز، مديريت كتابخانه ملي ايران را برعهده داشت. او تا پس از دوران بازنشتگي، به عنوان مدرس و عضو هيئت علمي در دانشگاه‌هاي تهران، فارابي، هنر و هنرهاي تزييني، به تدريس دروس باستان شناسي، تاريخ هنر، تاريخچه‌ي كتابت و موزه‌شناسي مشغول بود و پس از بازنشستگي نيز به تدريس و عضويت در هيئت علمي دانشگاه‌هاي تهران، هنر، الزهرا، تربيت مدرس و پيام نور ادامه داد.

«موزه‌داري»، «حضور طبيعت در مجموعه چيني‌‌هاي آبي و سفيد آستان شيخ صفي‌الدين در اردبيل»، « ابن خلدون و تيمور لنگ» از جمله كتاب‌هاي تاليفي وي محسوب مي‌شود. همچنين مي‌توان به ترجمه مجموعه مقالاتي با عنوان «كيفيت زيبايي هنر و نقاشي در ايران»، تاليف مجموعه مقالات «تاريخ نقاشي‌هاي آسيا و جلوه‌هاي آن»، «آثار هنري ايران در نمايشگاه جهاني مونرال»، «نقش باغ در تصوير نسخه‌هاي خطي فارسي» نيز اشاره كرد.

مراسم بزرگداشت اين بانوي فقيد چهارشنبه 31 خرداد، ساعت 15 تا 17 در فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود. علاقه‌مندان مي‌توانند براي شركت در اين مراسم به نشاني خيابان ولي‌عصر، پايين تر از خيابان طالقاني ، شماره1552، ساختمان مركزي فرهنگستان هنر مراجعه نمايند.
براي مشاهده تصاوير اينجا را كليك كنيد

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩١ - ١١:٠٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج