اخبار > مرقع نفیس هند و ایرانی، میراثی مشترک از هنرمندان دو تمدن ایران و هند، منتشر شد


مرقع نفیس هند و ایرانی، میراثی مشترک از هنرمندان دو تمدن ایران و هند، منتشر شد

 

مؤسسه «متن» فرهنگستان هنر کتاب مرقع هند و ایرانی را منتشر کرد.

مؤسسه «متن» فرهنگستان هنر کتاب مرقع هند و ایرانی را منتشر کرد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، نسخه مرقع هند و ایرانی از گنجینه نسخ خطی کاخ‌موزه گلستان است که در سال 1349 به ثبت رسیده است و از جمله اسناد ارزشمندی محسوب می‌شود که بیانگر مناسبات فرهنگی و هنری دو تمدن بزرگ شرق است. این اثر فاخر مجموعه‌ای از آفرینش‌های هنری بسیار زیبای عصر صفوی و گورکانی را به نمایش گذاشته و به گفته کارشناسان، چینش و تدوین این اثر در ایران صورت گرفته است و چنان‌که سنّت جاری در فرهنگ اسلامی است، با مدح و ثنای الهی آغاز می‌شود. این نسخه شامل مجموعه‌ای مرکّب از خوش‌نویسی استادان بنام ایرانی، همچون میرعماد حسنی، و نگارگران بزرگی همچون فرخ‌بیگ، بشنداس، بالچند و منصور نادرالعصر است.

ناگفته نماند که این نسخه به همراه ضمیمه‌ای به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر شده است که «سرآغاز» این ضمیمه نفیس را بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر، به رشته تحریر درآورده است. «درآمد» آن را نیز آفرین امامی، مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، نوشته است و در ادامه، سه یادداشت با عناوین «طربخانه خط و نقش» (از یعقوب آژند، استاد دانشگاه تهران)؛ «پیوستاری از تقریب هنر و معنا در دو تمدن» (از حسن بلخاری، استاد دانشگاه تهران)؛ «در شناخت مرقع هند و ایرانی» (از میلو کلیولند بیچ، مدیر سابق نگارخانه‌های آرتور سکلر و هنر فریر و موزه هنر هند)؛ منتشر شده است.

کتاب مرقع هند و ایرانی را مؤسسه متنِ فرهنگستان هنر با شمارگان هزار نسخه، در قطع رحلی، منتشر کرده است. علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به نشانی خیابان ولیعصر، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره 1550، کتاب‌فروشی فرهنگستان هنر، یا به وبگاه مؤسسه متن، به نشانی www.matnpub.ir، مراجعه کنند.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ١٤ اسفند ١٤٠٠ - ١٤:٢٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج