• سه شنبه ٢٦ تير ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > نگرانی‌های مجید مجیدی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر در حوزه فرهنگ و هنر


نگرانی‌های مجید مجیدی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر در حوزه فرهنگ و هنر

 

مجید مجیدی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر، در حاشیه اکران چهار فیلم مستند در جریان نمایش آثار منتخب سینمای ایران در دهه کرامت که در پردیس مهر کوهسنگی ۴ خرداد ماه، برگزار شد، اظهار کرد: از کودکی بین ما و امام رضا(ع) پیوندهایی وجود دارد و از همان دوران‌ کودکی خاطراتی با آستان مقدس ایشان داریم. باید در خصوص آداب زیارت آثاری ساخته شود، به خصوص برای کودکان و نوجوانان اما ما در این حوزه خوب کار نکردیم و نتوانستیم گوهر وجودی امام رضا(ع) را معرفی کنیم که این یکی از خسارت‌های جبران‌ناپذیر است.

وی در همین زمینه به توضیح بیشتر پرداخت و افزود: امروز شاهد حضور افرادی در عرصه فرهنگ هستیم که درک درستی نسبت به این مسائل ندارند و باعث می‌شوند در حوزه فرهنگ و هنر لطمه بخوریم. من برای مشکلاتی که در حوزه‌های مختلف اعتقادی وجود دارد نگران هستم و برای جوانان غصه می‌خورم.

رئیس گروه سینمای فرهنگستان هنر خطاب به فیلمسازان جوان خاطرنشان کرد: تحقیق و پژوهش یکی از کارهایی است که کمتر به آن توجه می‌شود. آثار جوانان به لحاظ تکنیک و سخت‌افزاری رشد زیادی کردند و کارهایی از سینماگران جوان وجود دارد که حیرت می‌کنم، اما متاسفانه در تولید محتوا ضعیف هستند. باید تحقیق انجام شود و در حوزه اندیشه ورزیده شوند. همچنین نگاه باید سه‌بعدی شود و از همه زوایا به مسائل نگاه کنند.

مجیدی در خصوص سختی‌های ساخت مستند در حرم امام رضا(ع) گفت: کار واقعا سخت بود. آن زمان داشتن دوربین در حرم جرمی نابخشودنی محسوب می‌شد. با اینکه با آستان قدس هماهنگ می‌کردیم اما بعد از تعویض شیفت همه چیز از نو شروع می‌شد. فرهنگ‌سازی باید در خود آستان قدس طرح و برنامه‌ریزی شود. حیف است که چنین گنجینه عظیمی وجود داشته باشد اما آثار محدودی در خصوص امام رضا(ع) داشته باشیم. امیدوارم مسیری باز شود و شروع آن از این نشست‌ها و جلسات باشد.

این کارگردان سینما با بیان اینکه یکی از توفیقات زندگی من این بود که فیلم پیامبر(ص) را ساختم، عنوان کرد: کارهایی که نسبت به خود اهل بیت(ع) انجام می‌شود آثار درخوری است. اگر کارهای اساسی انجام شود، ماندگار می‌شود و تاثیرات خود را باقی می‌گذارد. من بسیار تلاش کردم برای امام رضا(ع) فیلم بسازم اما به سدهای بزرگی برخورد کردم، چراکه به این حوزه نگاه جدی وجود ندارد.

مجیدی با اشاره به اینکه ظرفیت‌های بسیار بزرگ تاریخی، فرهنگی و معنوی در آستان قدس وجود دارد، تصریح کرد: باید در خصوص نسل کودک، نوجوان و جوان فارغ از نگاه‌های سلیقه‌ای کار کنیم که بسیار سخت است. در کودک، نوجوان و جوان ارادت وجود دارد اما نمی‌دانند چگونه خود را با امام رضا(ع) پیوند بزنند و ایشان چه نقش و جایگاهی دارند. این موضوع نیازمند کار پژوهشی و تحقیقی فراوانی است. خلاء بزرگی وجود دارد، در جامعه نباید دین‌گریزی اتفاق بیفتد. دین‌زدایی خطر بزرگی برای کشور است که فضای مجازی نیز دامن می‌زند و ذهن جوانان را نسبت به اندیشه‌های اعتقادی متزلزل می‌کند. نبرد بزرگی در این عرصه داریم که همه باید کمک کنیم.

وی در پایان سخنان خود اضافه کرد: فیلمساز می‌تواند جهانی خلق کند که خودش صاحب جهانی شود و اگر صاحب جهان نشود مقلد می‌شود. فیلمساز جوان از آنچه آسیب می‌بیند، تقلید است. فیلمسازان باید خود را ورزیده کرده و شناخت پیدا کنند. برای فیلمساز مهمتر از هر چیز زیست وی است، در نتیجه دارای نگاه می‌شود. هرچه خود را در اندیشه ورزیده‌تر کند پیروز می‌شود. یکی از خاصیت برگزاری جشنواره‌ها و رویدادها این است که راه را به جوانان نشان می‌دهد و مسیر را باز می‌کند.

 

 

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٦ خرداد ١٤٠٢ - ١٠:٤٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;