اخبار > حضور موسیقی ایران در یک سمپوزیوم جهانی


در گفتگو با مهر عنوان شد؛
حضور موسیقی ایران در یک سمپوزیوم جهانی

 

یکی از پژوهشگران و نوازندگان موسیقی نواحی ایران از حضور خود و تعدادی دیگر از مدرسان حوزه فرهنگ‌شناسی، در سمپوزیوم بین‌المللی فرهنگ و ادب و هنر اقوام ترک جهان در کشور ترکیه خبر داد.

دامون شش بلوکی نوازنده، پژوهشگر و مدرس موسیقی نواحی ایران که طی سال‌های اخیر در رویدادها و فستیوال‌های مختلف موسیقی کشورمان به‌عنوان شرکت‌کننده یا عضو هیات داوران حضور موثری داشته در گفتگو با خبرنگار مهر از حضور خود و تعدادی دیگری از محققان و پژوهشگران ایرانی در سمپوزیوم بین‌المللی فرهنگ، ادب و هنر اقوام ترک جهان در منطقه ارزنجان ترکیه طی روزهای آینده خبر داد و گفت: این فستیوال یکی از مهم‌ترین فستیوال‌ها و رویدادهای مهم حوزه فرهنگ شناسی و موسیقی اقوام ترک جهان است که طی روزهای هفدهم تا بیست و یکم مهرماه سال جاری در منطقه ارزنجان ترکیه با مدیریت علمی پرفسور علی کافکاسیالی و حضور پیشکسوتان، دانشمندان و هنرمندان شناخته شده این حوزه فرهنگی در جهان برگزار می‌شود.

وی افزود: در این سمپوزیوم که به منظور همفکری و تبادلات علمی فرهنگی هنری در سطح جهانی، با حضور چهره‌های برجسته دانشگاهی در دانشگاه Erzincan Binali Yıldırım پیش روی مخاطبان قرار داده می‌شود، همایش‌ها و سمینارهای مختلفی در حوزه فرهنگ، ادب و هنر اقوام ترک جهان برگزار می‌شود. این در حالی است که حضور اقوام ترک در جغرافیای جهانی از کشور چین تا مناطق مختلف در آسیای میانه، جنوب روسیه، آلتای، افغانستان، ترکیه، آذربایجان، منطقه آناتولی و کشور عزیزمان ایران دربرگیرنده گستره جغرافیایی عظیمی است. در این میان رنگواره بزرگی به نام ایران در دل خود ترکان آذری، ترکان منطقه ترکمن، ترک‌های شمال خراسان، ترک‌های خَلج در منطقه مرکزی، شاهسون‌ها، ترک‌های قشقایی در استان فارس، ترک‌های مهاجرت کرده به کرمان، اقوام قزلباش، اقوام ترکی در ایلات خمسه را دارد. شرایطی که موجب شده ایران در این حوزه یکی از مهم‌ترین کشورها باشد.

شش بلوکی بیان کرد: جناب کافکاسیالی به‌عنوان یکی محققان بزرگ جهان در حوزه‌های ادبیات، فرهنگ و موسیقی شناسی ایران را رنگین کمانی از اقوام ترک می‌داند که دربرگیرنده بسیاری از شاخصه‌ها و مبانی فرهنگی در حوزه‌های موسیقی و ادبیات است که با اقوام دیگر کشورها تبادلات و اشتراکات فرهنگی بسیار فراوانی دارند. به همین منظور حضور کشور ایران در چنین سمپوزیومی می‌تواند نقش مهمی در شناسایی مبانی تطبیقی بین فرهنگ‌های مختلف اقوام ترک داشته باشد. البته لازم است بدانید این سمپوزیوم در دوره‌های گذشته به اشکال مختلف برگزار می‌شد که محور اصلی بسیاری از این رویدادها موسیقی اقوام ترک و مشتمل بر مواردی بود که بسیار مورد استقبال پژوهشگران و مدرسان حوزه دانشگاهی قرار گرفت.

حضور موسیقی ایران در یک سمپوزیوم جهانی

این پژوهشگر موسیقی نواحی ایران که طی سال‌های گذشته همراه با مادر فقیدش مرحوم پروین بهمنی تلاش‌های زیادی در جهت حفظ و نگهداری موسیقی عاشیقی منطقه قشقایی انجام داده با اشاره به اهمیت حضور ایران در سمپوزیوم بین‌المللی فرهنگ و ادب و هنر اقوام ترک جهان گفت: بنده این افتخار را دارم که در سمپوزیوم پیش رو به عنوان نماینده کوچکی از کشورم علاوه بر ارائه پژوهش‌هایی که در سمینارهای مختلف ارائه خواهم کرد، به عنوان عضو هیات مدیره و گروه اجرایی سمپوزیوم در کنار افراد صاحب نامی چون علی کافکاسیالی و عبدالقدیر گل رییس دانشگاه بزرگ ارزنجان حضور داشته باشم. شرایطی که امیدوارم بتواند سرمنشا خدمات دیگری برای اعتلای فرهنگ و هنر کشورمان در رویدادهای بین‌المللی باشد. البته در این بین از طرف سمپوزیوم دعوت نامه‌های رسمی به موسسات و مجموعه‌های معتبر فرهنگی دانشگاهی کشورمان از جمله دانشگاه تهران نیز ارسال شده که طی آن تعدادی از مدرسان و پژوهشگران شناخته شده کشورمان نیز به ارائه مقاله می‌پردازند.

وی افزود: تمرکز روی حوزه‌های مختلف اتنوموزیکلوژی، ادبیات، موسیقی فولکلور و ارائه مقاله‌های مختلف در بخش‌های تطبیق فرهنگ‌ها با حضور ۵۰۰ مهمان دعوت شده و ۳۵۰ مهمان آنلاین در قالب ۴۰۰ سمینار و ۲۰۰ میز تخصصی بخش‌های مختلف سمپوزیوم بین‌المللی فرهنگ و ادب و هنر اقوام ترک جهان را تشکیل می‌دهند. بنده هم علاوه بر مسئولیت اجرایی که به عهده دارم با ارائه مقالاتی چون «بررسی رپرتوار موسیقی قشقایی و ترکان جنوب»، «مقایسه تطبیقی جنبه‌های ملودیک و سازشناسی عاشیق‌های جنوب ایران با زنجیره‌های موسیقی اقوام ترک از چین تا حوزه اروپای شرقی» و همچنین مبحث مهم لالایی‌ها با تکیه بر آثار مادرم به عنوان یک نکته مهم در فرهنگ بشری که دربرگیرنده اشتراکات بسیار زیادی در تمام دنیاست در سمینار حضور پیدا می‌کند و امیدوارم با مطالبی که ارائه می‌شود بتواند مورد استفاده قرار گیرد.

شش بلوکی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: چندی پیش بود که طرح برگزاری سمپوزیوم جهانی فرهنگ، موسیقی و ادبیات عاشیق‌های جهان به میزبانی کشور ایران را ارائه داده بودم که امیدوارم حضور بنده و تعدادی از مدرسان و پژوهشگران در سمپوزیوم بین‌المللی فرهنگ و ادب و هنر اقوام ترک جهان بتواند مقدمه‌ای برای اجرایی شدن این طرح در کشورمان باشد. چرا که معتقدم برگزاری چنین رویدادهایی در ایران موجب ایجاد همدلی و پیوندهای عمیق فرهنگی با کشورهایی می‌شوند که دارای عقاید دینی و فرهنگ مشترکی با آن‌ها هستیم و می‌توانیم با چنین برنامه‌هایی در حفظ اصالت‌ها بکوشیم. متاسفانه بسیاری از کشورها نمی‌خواهند که این فرهنگ‌ها و ریشه‌ها حفظ شوند. اما من معتقدم حضور ایران در چنین فستیوال‌های می‌تواند نقش بسیار مفیدی حوزه اعتلای فرهنگ‌ها باشد.

وی در پایان گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، تمامی مقالات ارائه شده در سمینارها و کنفرانس‌های مختلف این سمپوزیوم در قالب مجموعه کتاب‌ها و آثار صوتی و تصویری مختلف تدوین، منتشر و در اختیار مراکز فرهنگی هنری کشورهای شرکت کننده قرار خواهد گرفت.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ١٩ مهر ١٤٠١ - ١٣:٥٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج