اخبار > سهرابی از انحصاری نبودن تشکیل انجمن‌های صنفی سراسری فرهنگ، هنر و رسانه خبر داد


سهرابی از انحصاری نبودن تشکیل انجمن‌های صنفی سراسری فرهنگ، هنر و رسانه خبر داد

 

در پی انتشار یادداشتی در تاریخ 21 تیر سال جاری با عنوان «تیر خلاص به صنف تئاتر؛ دور زدن قانون با همکاری دولت» در خبرگزاری ایلنا، حامد سهرابی مدیرکل دفتر حقوقی و مالکیت فکری و ادبی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر کمیسیون تشکیل کانون فراگیر فرهنگ، هنر و رسانه در گفت و گو با مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تشریح و توضیح درباره برخی شبهات و موضوعات خلاف واقع در این یادداشت پرداخته است.

در پی انتشار یادداشتی در تاریخ 21 تیر سال جاری با عنوان «تیر خلاص به صنف تئاتر؛ دور زدن قانون با همکاری دولت» در خبرگزاری ایلنا، حامد سهرابی مدیرکل دفتر حقوقی و مالکیت فکری و ادبی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر کمیسیون تشکیل کانون فراگیر فرهنگ، هنر و رسانه در گفت و گو با مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تشریح و توضیح درباره برخی شبهات و موضوعات خلاف واقع در این یادداشت پرداخته است.
سهرابی از انحصاری نبودن تشکیل انجمن‌های صنفی سراسری فرهنگ، هنر و رسانه خبر داد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این گفت و گو به شرح زیر است:

آقای سهرابی لطفا به عنوان نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر کمیسیون تشکیل کانون فراگیر فرهنگ، هنر و رسانه، روند تاسیس و مجموعه عملکرد کمیسیون تشکیل کانون فراگیر فرهنگ، هنر و رسانه را توضیح بفرمایید.

از خرداد سال ۱۳۹۹ که فراخوان پذیرش تقاضاهای تشکیل انجمن های صنفی سراسری در حوزه فرهنگ و هنر رسانه توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام شد و تا کنون ۷۴ عنوان درخواست در بخش های مختلف سینمایی، تئاتر، موسیقی، ادبی و... به اداره کل سازمان های کارگری و کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واصل که متعاقب آن برای تصمیم گیری به کمیسیون تشکیل کانون فراگیر فرهنگ، هنر و رسانه ارسال شده است. این کمیسیون در چارچوب دستورالعمل و شیوه نامه مربوطه که به تایید و تصویب وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی رسیده است اقدام به بررسی تخصصی و تصمیم گیری در مورد تقاضاها کرده است که از ۷۴ تقاضای رسیده تا کنون ۶۰ مورد آن مصوب و نظر موافق یا مشروط کمیسیون را دریافت کرده و فقط ۱۱ مورد رد شده است و همچنین ۳ مورد هم در دست بررسی قرار دارد. البته ۱۱ موردی که رد شده عمدتاً دارای ماهیت کارفرمایی بوده است و بعضاً از سوی این کمیسیون در زمره مشاغل مرتبط با مصوبه شناسایی و تشخیص داده نشده اند یا اینکه از ماهیت صنفی خارج و ماهیت جنسیتی یا قومیتی داشته اند یا اینکه در بر گیرنده بخش وسیعی از فعالیت های هنری بوده که منجر به تداخل صنفی با برخی انجمن های مصوب می شده است. تنها یک مورد در حوزه ادبی بوده که قبلاً تقاضای تاسیس انجمن مشابه داشته که به دلیل همگن بودن رد شده است.

همچنین انجمن هایی که با تاسیس آن ها موافقت شده شامل ۱۳ مورد در بخش تئاتر، ۲۰ مورد در حوزه سینما، ۱۱ مورد در بخش موسیقی، ۸ مورد تجسمی، ۳ مورد در حوزه رسانه، ۴ مورد در بخش فرهنگ و ۱ مورد در بخش مربوط به میراث فرهنگی بوده است.

لازم به یادآوری است بنابر شیوه نامه مورد عمل برای جلوگیری از انحصار و ایجاد محدودیت در عضویت اعضای انجمن ها، اساسنامه این انجمن ها که پیش نویس پیشنهادی آن توسط کمیسیون ارایه شده، در بخش شرایط عضویت توسط اعضا به طور مجزا بررسی و مصوب می شود که تا کنون ۲۲ مورد اساسنامه توسط انجمن های تایید شده ارایه و به تصویب یا اصلاح توسط کمیسیون رسیده و ۱۱ مورد در دست بررسی است.

اعضای این کمیسیون چه کسانی هستند؟

بر اساس بند ۴ مصوبه مزبور هیات محترم وزیران، کمیسیون مرکب از ۹ نفر است که تنها ۲ نماینده از سوی وزارای فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ۷ نفر از نمایندگان تشکل های فرهنگی و هنری هستند که با مشورت این تشکل ها از سوی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شده اند و همه بخش های دولتی و غیر دولتی دارای یک حق رای مساوی هستند و دبیرخانه در این وزارتخانه و دبیر کمیسیون با انتخاب اعضای کمیسیون تعیین می شود.

بنابراین بررسی ها در کمیسیون کاملا فنی و تخصصی بوده و همچنین هیچ انحصاری در تشکیل انجمن وجود ندارد. متاسفانه برخی از اعضای تشکل های فرهنگی و هنری که به دلیل اختلافات داخلی و درون صنفی خود از تشکل متبوع خود سلب عضویت شده یا از ترکیب موسسین انجمن های صنفی خود خارج شده اند، به جای حل مشکلات از طریق سازوکارهای درون تشکل سعی در وارد کردن بخش های تخصصی وزارت متبوع و وزارت کار و این کمیسیون به اختلافات خود را داشته اند و وقتی با استدلال های قانونی ما مواجه شدند، به طور مداوم سعی در تخریب کمیسیون و عملکردهای قانونی آن دارند و سعی در جا انداختن عملکرد این کمیسیون در رابطه با انجمن های صنفی سراسری به عنوان انجمن های منحصر به خانه های هنری موجود مانند خانه تئاتر، موسیقی و سینما دارند و نقد خود از این خانه ها را از طریق کمیسیون پی می گیرند.

بعضاً هم با توجه به تحولات اخیر در کشور، با ادبیاتی نادرست مدیران هر دو وزارتخانه را که صرفاً بر اساس قانون عمل می کنند، تلویحاً مورد تهدید قرار می دهند.

مثلا در مطلب دیگری در ایلنا با کد ۱۰۲۹۸۹۶ مورخ ۱۳۹۹/۱۱/۷، که مفاد نامه ارسالی به این کمیسیون را این شخص منتشر نموده، اعلام کردند: "نگارنده به عنوان موسس و رییس انجمن مدرسان تئاتر از پاییز ۱۳۹۶ تا پاییز ۱۳۹۹ پس از انتقاد از روند فعالیت‌های غیرقانونی پرشمار خانه، از خانه تئاتر حذف شدم"؛ ما ایرادی به نقد عملکرد خودمان نداریم اما اینکه اعتراض به تشکل متبوع سابق خود را با مخدوش جلوه دادن عملکرد کمیسیون زیر سوال می برند را ناپسند می دانیم؛ در حالی که خود به عنوان عضو هیات مدیره سابق یکی از زیر مجموعه های خانه تئاتر باید در مقام پاسخ به بخشی از وضع فعلی که خودشان منتقد آن هستند باشند. حال سوال این است اگر ایشان کماکان در خانه تئاتر می بود یا در ترکیب هیات موسس انجمن صنفی سراسری مدرسان تئاتر قرار می گرفت، این مطالب را بیان می کردند؟

در پاسخ به ادعاها و برخی شبهاتی که در مورد کمیسیون و این وزارخانه مطرح می شود از جمله یادداشت منتشر شده در خبرگزاری ایلنا، توضیح بفرمایید:

در پاسخ به این شبهات:

۱-برابر بند ۶ از مصوبه شماره ۱۰۵۵۶۹/ت ۵۶۹۱۴ ه مورخ ۲۲/۸/۱۳۹۸ هیات وزیران «کمیسیون موضوع بند (۴) این تصویب نامه موظف است ظرف دو سال، شرایط لازم برای تغییر و انطباق وضعیت تشکل های صنفی و حرفه ای و فرهنگی و هنری و رسانه ای موجود را که براساس قوانین و مقررات مختلف به ثبت رسیده اند با ضوابط موضوع بند (۷) این تصویب نامه فراهم کند». اگر از تشکل های فرهنگی و هنری عضو محور که به صورت موسسه فرهنگی یا سازمان مردم نهاد و از این دست قبلا تشکیل یا ثبت شده اند حمایتی بشود، عیناً برابر تکلیفی است که هیات وزیران از کمیسیون خواسته است. بر این اساس در ماده ۴ «شیوه نامه تاسیس انجمن های صنفی فرهنگ، هنر و رسانه و کانون های مرتبط» به این انجمن های موجود سه ماه فرصت دادند تا تقاضاهای خود را ثبت کنند که این مهلت، دیگر تمدید نشد و صرفاً به همان سه ماه که شروع آن خرداد ماه ۱۳۹۹ بود، بسنده شد.

۲- از تاریخ مذکور تا کنون غالب تقاضاهای رسیده به کمیسیون مربوط به انجمن هایی است که قبلا به صورت صنفی استانی ثبت شده اند یا در قالب موسسات فرهنگی و هنری عضو محور توسط وزارت متبوع تاسیس شده بودند است و دلیل منطقی هم دارد زیرا ایشان در قالب های مختلف قبلا متشکل شده و انسجام لازم را برای تشکیل یک صنف سراسری دارند. در برخی از بخش ها که بیشترین اعتراض را دارند مانند برخی از منتقدین خانه تئاتر، تا کنون ما و وزارت کار هیچ تقاضایی از سوی اهالی و هنرمندان تئاتری به غیر از انجمن ها و کانون های زیر مجموعه خانه تئاتر دریافت نکرده ایم و دور از انصاف و عدالت است در شرایطی که هیچ تقاضایی از جانب غیر نیست، کمیسیون و دو وزارتخانه دولت را متهم به ایجاد انحصار برای خانه ها و یا قشری خاص نمود.

۳- کمیسیون متهم است که چرا برای تاسیس انجمن های سراسری از صنوف زیر مجموعه خانه های موسیقی، تئاتر و سینما از خانه ها موصوف استعلام می کند. اولاً بر اساس رویه صحیح و درست اگر عضو کوچکی از یک مجموعه بزرگتر که بعضاً هیچ مجوز مستقل یا مجزایی از مجموعه مادر ندارد، بخواهد اعلام موجودیت کند، لازم است از سوی مجموعه اصلی هویت و موجودیت آن به تایید برسد؛ ثانیاً این اقدام به نوعی پیشگیری از تداخلات صنفی و ورود ناخواسته به اختلافات داخلی تشکل‌هاست؛ ثالثاً برابر تبصره ذیل ماده ۳ شیوه نامه یادشده کمیسیون صرفاً اقدام به اخذ نظر خانه‌ها دایر بر تایید یا رد تقاضا می‌کند و در نهایت این خود کمیسیون است که تصمیم می گیرد نه خانه مربوطه.

نکته مهم اینکه انجمن های صنفی استقلال دارند، اگر انجمن بر فرض عضو هر تشکل دیگری بشود، اعضای آن انجمن می توانند به اتفاق آرا مدیران انجمن را ملزم به خروج از آن تشکل نمایند. لذا انجمن های صنفی تحت نظر و زیر مجموعه هیچ تشکل و خانه ای قرار ندارند و در پذیرش حضور یا عدم حضور، عضویت یا عدم عضویت در تشکل های با محوریت اشخاص حقوقی آزادند.

الان همین مسئله را در مورد صنوف عضو خانه سینما هم داریم. در اساسنامه خانه سینما، اعضای خانه متشکل از تشکل ها یا انجمن های صنفی است که علاوه بر کار صنفی، برای پیشبرد امور فرهنگی خود در یک مجموعه فرهنگی به نام خانه سینما عضو شده و فعالیت می کنند.

عضویت در تشکل های صنفی اساساً اختیاری است، کسی که علاقه نداشته باشد را نمی شود مجبور به عضویت در صنف کرد و انجمن های ذیل فصل ششم قانون کار مانند نظام های مثل نظام پزشکی و مهندسی نیستند که اگر فرد عضو آنجا نباشد یا مجوز آنجا را اخذ نکند نتواند و امکان قانونی برای فعالیت صنفی نداشته باشد. بر عکس، عدم عضویت در انجمن های صنفی ذیل قانون کار هیچ محدودیتی برای فعالیت فرهنگی و هنری اشخاص ندارند.

نکته دیگر اینکه انجمن های صنفی کارفرمایی از قبل هم مشکلی برای تشکیل نداشتند و هم اکنون در حوزه های مختلف فرهنگی و هنر وجود دارند. انجمن های با ماهیت کارگری در این حوزه به دلیل وضع خاص خود با مشکل تشکیل مواجه بودند که با مصوبه مذکور هیات وزیران این امکان را پیدا کرده اند و صرفاً زمانی که وزارت کار با ثبت آنها مخالفت کند کمیسیون تشکیل کانون فراگیر فرهنگ، هنر و رسانه به عنوان مرجع تخصصی در مورد ثبت آنها اعلام نظر می نماید.

آیا می توان خارج از روند کمیسیون انجمن های صنفی در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه ثبت کرد؟

قوانین و مقررات منعی ندارد. حتی آیین نامه هیات وزیران در مورد انجمن های صنفی در سال جاری اصلاح شده و اکنون به غیر از انجمن های حوزه فرهنگ، هنر و رسانه امکان سراسری شدن سایر رسته های شغلی هم فراهم شده است. این ذهنیت و برداشت برخی که با وجود کمیسیون امکان ثبت انجمن های استانی وجود ندارد و جلوی ثبت انجمن های در محیط جغرافیایی کوچکتر گرفته شده اشتباه است.

کمیسیون تشکیل کانون فراگیر فرهنگ، هنر و رسانه و مصوبه هیات وزیران در این خصوص، فقط ناظر به تقاضاهایی است که بخواهند انجمن سراسری تشکیل دهند و وزارت کار در ماهیت کارگری بودن آنها اختلاف کند. بنابراین ثبت سایر انجمن ها به شکل قبل الان هم ادامه دارد. به نظرم بیش از ۶۰ انجمن استانی در حوزه فرهنگ و هنر پیش از مصوبه هیات وزیران از وجود داشته است و الان هم منعی در تشکیل آن نیست.

متاسفانه عده‌ای با برداشت ناصواب از عملکرد کمیسیون و بدون بیان مبانی تصمیمات که برابر مقررات مورد عمل صحیح است، سعی در دخیل کردن کمیسیون به اختلافات درون گروهی و تشکلی خود دارند و در شرایطی که اصلاً تقاضای دیگر در حوزه آنها واصل نشده که نتیجه رد یا تایید آن را ببینند، اقدام به وارد کردن اتهامات متعدد به کمیسیون خاصه نمایندگان وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار رفاه اجتماعی می کنند که به تکلیف قانونی خود به عنوان یک عضو با یک حق رای مساوی با سایرین، عمل می کنند.

حرف های من فقط برای ادعاهای مطروحه علیه کمیسیون و وزارت متبوع است و سایر مسائل را حتما مسئولان مربوطه پاسخ خواهند داد.

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٢٦ تير ١٤٠٠ - ١٤:٢١ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج