اخبار > میراث فرهنگی و هنری سیراف در پهنه خلیج‌فارس بررسی می‌شود


میراث فرهنگی و هنری سیراف در پهنه خلیج‌فارس بررسی می‌شود

 

پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر همایش ملی «میراث فرهنگی و هنری سیراف در پهنه خلیج‌فارس» را با همکاری انجمن علمی باستان‌شناسی ایران و سایر دستگاه‌های اجرایی، پژوهشی و دانشگاهی کشور برگزار می‌کند.

پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر همایش ملی «میراث فرهنگی و هنری سیراف در پهنه خلیج‌فارس» را با همکاری انجمن علمی باستان‌شناسی ایران و سایر دستگاه‌های اجرایی، پژوهشی و دانشگاهی کشور برگزار می‌کند.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، پژوهشکده هنر در راستای اهداف پژوهشی خود تلاش دارد تا در همایش ملی «میراث فرهنگی و هنری سیراف در پهنه خلیج‌فارس» آثار به‌جامانده از این بندر تاریخی را از دیدگاه تاریخ هنر ایران زمین مورد بررسی قرار دهد.

محورهای این همایش شامل هنر، معماری و شهرسازی؛ باستان‌شناسی و علوم میان‌رشته‌ای؛ تعاملات و برهم کنش‌های درون و برون منطقه‌ای سیراف در حوزة راه آبی ابریشم؛ میراث فرهنگی ناملموس؛ خط، کتیبه و متون؛ چالش‌های مدیریت میراث فرهنگی منطقه؛ گردشگری فرهنگی و طبیعی؛ فرهنگ عامه مردم‌شناسی و علوم‌اجتماعی و ... است. دبیر علمی این همایش محمداسماعیل اسمعیلی جلودار است.

سیراف شهری باستانی در استان بوشهر است که قدمت آن دست‌کم به دوران ساسانیان باز می‌گردد و از قدیمی‌ترین بنادر ایران شمرده می‌شود. این بندر از دوران عباسیان (سال ۷۵۰م) به بعد، به سبب واقع شدن در مسیر جادة ابریشم شهرت جهانی نیز یافت. در این بندر سنگ‌های قیمتی، مروارید و عاج از سال ۸۰۰- ۱۰۵۰م میان خاورمیانه، هند، چین و جنوب غربی آسیا و شرق آفریقا و دریای سرخ تجارت می‌شد. از این‌رو یکی از موضوعات مهم برای پژوهشگران بررسی تجارت‌های صورت گرفته و دارایی‌های جابجا شده در این بندر است.

شایان ذکر است که مقالات برگزیدة این همایش در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ثبت و در کتاب مجموعه مقالات این همایش منتشر خواهد شد.

همایش ملی «میراث فرهنگی و هنری سیراف در پهنة خلیج‌فارس» طی دو روز در تهران و بندر تاریخی سیراف در سال ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٢١ فروردين ١٤٠٢ - ١٣:٢٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج