• پنج شنبه ٠٤ مرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > اجرای طرح مطالعاتی آموزش هنر از مدرسه تا دانشگاه توسط فرهنگستان هنر


در شورای هنر مطرح شد؛
اجرای طرح مطالعاتی آموزش هنر از مدرسه تا دانشگاه توسط فرهنگستان هنر

 

جلسه شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی با سه موضوع و گزارش موزه هنرهای معاصر فلسطین، هنرستان‌های هنرهای زیبا و آموزشگاه‌های آزاد سینمایی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر به نقل از مرکز رسانه و روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی، تازه‌ترین جلسه شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی با سه موضوع و گزارش موزه هنرهای معاصر فلسطین، هنرستان‌های هنرهای زیبا و آموزشگاه‌های آزاد سینمایی  روز دوشنبه نهم بهمن ماه، با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در این جلسه شورای هنر مصوب شد طرح مطالعاتی آموزش هنر از مدرسه تا دانشگاه با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و توسط فرهنگستان هنر با همکاری و همفکری نهادهای هنری و علمی اجرا شود.

همچنین مصوب شد برنامه کوتاه‌مدت برای ارتقای کمی و کیفی هنرستان‌های هنرهای زیبا در سه محور زیرساختی و پشتیبانی، اصلاحات در محتوا و متون درسی و نیروی انسانی تا پایان بهمن ماه امسال تهیه و به شورای هنر ارایه شود.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس شورای هنر در ابتدای جلسه گفت: خوشبختانه سند موسیقی در شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد و ضرورت دارد که کارگروه‌های تدوین اسناد سینما، هنرهای تجسمی، تئاتر و صنایع دستی نیز به زودی تشکیل و تا پایان بهمن ماه امسال این اسناد تدوین و در شورای هنر بررسی شود.

رییس شورای هنر در ادامه گفت: تکالیف قانونی شورای هنر مانند تهیه و تدوین اسناد هنر به طور جدی پیگیری می‌شود و در راستای چابک‌سازی، دبیرخانه شورای هنر نیز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتقل شد.

مجید شاه‌حسینی رییس فرهنگستان هنر نیز در این جلسه با بیان اهمیت موزه هنرهای معاصر فلسطین گفت: موزه هنرهای معاصر فلسطین سال ۱۳۸۵ راه‌اندازی شد و تنها موزه‌ای است که به موضوع فلسطین اختصاص دارد و آثاری از هنرمندان فلسطین در موزه نگهداری می‌شود. نمایشگاه‌ها و برنامه‌های هنری متعددی با مضامین فلسطین، مقاومت، انقلاب و دفاع مقدس نیز به طور مستمر در موزه برگزار شده است.

در این جلسه با ارایه برنامه جامع تحول هنرستان‌های هنرهای زیبا، گزارشی از وضعیت هنرستان‌ها ارایه شد که در این گزارش ضمن اشاره به پیشینه هنرستان‌های هنرهای زیبا به عنوان مراکز معتبر و مهم آموزش هنر در کشور و فعالیت ۶۳ هنرستان در تمام استان‌های کشور عنوان شد که اولین جایزه ملی آموزش هنر در راستای تجلیل از هنرآموزان و فعالان آموزش هنر برگزار شده است.

در این گزارش طرح‌هایی مانند المپیاد آموزش هنر، راه‌اندازی سامانه هنرستان‌های هنرهای زیبا، موزه هنرستان در هنرستان‌های تاریخی و ماندگار به عنوان برنامه‌های آینده در حوزه هنرستان‌ها اعلام شد.

همچنین در این جلسه در گزارشی از وضعیت آموزشگاه‌های آزاد سینمایی عنوان شد که صدور مجوز آموزشگاه‌های آزاد سینمایی بر اساس آیین‌نامه از سال ۱۳۷۵ آغاز شده است که آیین‌نامه در سال ۱۴۰۰ بازنگری شده و در حال حاضر تعداد آموزشگاه‌های آزاد سینمایی به ۳۵۵ آموزشگاه رسیده است که ۳۳۴ آموزشگاه فعال هستند. در این گزارش اعلام شد طرح‌هایی مانند رتبه‌بندی و صدور کارت صلاحیت تدریس در راستای کیفیت آموزشگاه‌ها اجرایی شده است و تشکیل صنف آموزشگاه‌های آزاد سینمایی نیز در حال پیگیری است.

محمدحسین ایمانی‌خوشخو، دبیر شورای هنر نیز در پایان جلسه به بسته پیشنهادی توسعه همکاری‌های هنری با کشورهای منطقه که توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تهیه شده است، اشاره کرد و گفت این بسته در جلسه آینده شورای هنر طرح می‌شود.

اعضای شورای هنر نیز در این جلسه دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود را درباره برنامه جامع تحول هنرستان‌های هنرهای زیبا، آموزشگاه‌های آزاد سینمایی و موزه هنرهای معاصر فلسطین بیان کردند.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ١٠ بهمن ١٤٠٢ - ١٤:١١ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;